گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب (۲۲ تا ۲۹ اسفند ۱۳۹۹)

 اخبار روز


دوشنبه, ۲ فروردین ۱۴۰۰


جمعه ۲۲ اسفند۱۳۹۹

مونا مهرابی، الهام کرم پیشه، افسانه یادگار اردستانی و احسان الله یادگار اردستانی، شهروندان بهائی، در این روز در دادگاه انقلاب تهرانبه ریاست قاضی عموزاد از بابت اتهام «عضویت در تشکیلات غیرقانونی با هدف برهم زدن امنیت کشور» هر یک به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

مجموعه‌ی فعالان حقوق بشر در ایران به همراه ۳۸ سازمان حقوق بشری و مدنی ایرانی، منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر با انتشار بیانیه‌ای مشترک در این روز از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد خواستند که در نشست پیش روی این شورا با توجه به مصونیت کامل مقامات ایرانی در خصوص نقض گسترده و نظام‌‌مند حقوق بشر، به نفع قطعنامه‌ی تمدید ماموریت گزارشگر ویژه ایران رای دهند.

در این روز خبر رسید که کاری اندرسن و کاری الیزابت کاسکی، دو نماینده پارلمان نروژ، نرگس محمدی فعال حقوق بشر را به همراه لُجین الهذلول، فعال حقوق بشر عربستانی نامزد دریافت جایزه صلح نوبل کردند.

شنبه ۲۳ اسفند

اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان در این روز، بدون اطلاع قبلی و با دستور دادستان تهران، از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

نیما قاسمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه که ۲۰ بهمن در منزلش در تهران بازداشت شده بود، در این روز با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

این روز به عنوان زمان دادگاه تجدید نظر پرونده‌ی مازیار سیدنژاد، فعال کارگری که پیشتر در دادگاه انقلاب اهواز با اتهامات «عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام»، «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان تعیین شد.

خالد پیرزاده، زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ، که روز ۱۸ اسفند با وعده‌ی مساعد مسئولان نسبت به رسیدگی به خواسته‌هایش به اعتصاب غذای دو هفته‌ای خود پایان داده بود، در پی عدم تحقق وعده‌ی مسئولان مجدداً در این روز اعلام اعتصاب غذا کرد. وی پیش از این نیز در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی و مخالفت مسئولان با درخواست آزادی مشروط او، دست به اعتصاب غذا زد و در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتش لب‌های خود را دوخت.

در این روز خبر رسید که افشین بایمانی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج علیرغم درد قلب و توصیه پزشکان برای انتقال به بیمارستان از رسیدگی پزشکی محروم مانده است.

یکشنبه ۲۴ اسفند

در این روز خبر رسید که تست کرونای صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین مثبت اعلام شده و گفته شد به زودی به قرنطینه منتقل خواهد شد.

زهرا زهتابچی، فاطمه مثنی، زینب همرنگ، ناهید فتحعلیان، ارس امیری، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، حدیث صبوری، رویا ایزدپناه، عالیه مطلب زاده، آرزو قاسمی، پریسا رفیعی، آتنا دائمی و راحله احمدی، ۱۴ تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین با نوشتن نامه‌ای سرگشاده در این روز نسبت تبعید مریم اکبری منفرد، همبندی سابق خود به زندان سمنان اعتراض کردند.

در دادگاه مطبوعات و رسانه‌ها در این روز مدیر مسئول خبرگزاری فارس به همراه سه خبرنگار در دو پرونده‌ی مجزا و همچنین مدیر مسئول روزنامه‌ی فرهنگ آشتی و روزنامه‌ی مغرب در دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شدند.

راحله احمدی، فعال مدنی زندانی که از بهمن‌ماه ۹۸ دوران محکومیت ۳۱ ماهه‌ی خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کند به دلیل اینکه در پی تبعید دخترش، صبا کردافشاری به زندان قرچک ورامین با مشکلات پزشکی ناشی از فشار عصبی مواجه، دچار پارگی دیسک شده و برای راه رفتن نیازمند به استفاده از واکر شده بود، در این روز از زندان اوین به مرخصی درمانی یک هفته‌ای اعزام شد.

در این روز خبر رسید که مراسم انتخاب برترین‌های جشنواره فیلم‌های ورزشی، به دلیل حضور عادل فردوسی پور، از صدا و سیما پخش نشده است.

دوشنبه ۲۵ اسفند

در این روز خبر رسید که انجمن پن ملبورن با حمایت پن سیدنی و پن پرث نامه‌ی سرگشاده‌ای به رییس قوه‌ی قضاییه و سفیر جمهوری اسلامی در کانبرا ارسال کرده‌ و یادآور شده‌اند که حکم ناعادلانه‌ی صادر شده علیه آرش گنجی در تناقض مستقیم با «پیمان بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» است که ایران متعهد به اجرای آن شده است. آنها همچنین از مقامات ایران خواسته‌اند که به «توسل به سیستم قانونی برای اعمال فشار به نویسندگان» پایان دهند و فوراً کلیه‌ی نویسندگان زندانی را که از حق آزادی بیان و اندیشه خود استفاده کرده‌اند، آزاد کنند.

انجمن صنفی روزنامه‌نگاران آذربایجان شرقی با صدور بیانیه‌ای در این روز نسبت به تشکیل پرونده‌ی قضایی برای خبرنگاران با شکایت مسئولان اعتراض کرد.

رئیس پلیس فتای استان سیستان و بلوچستان در این روز از شناسایی و بازداشت گرداننده‌ی یک صفحه‌ی اینستاگرامی در این استان، به دلیل آنچه که «انتشار مطالب توهین‌آمیز به مقدسات و تشویش اذهان عمومی» خواند، خبر داد.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران) با انتشار بیانیه‌ای در این روز برخورد غیرقانونی و غیرانسانی مأموران در انتقال اسماعیل عبدی، معلم زندانی، از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر را شدیداً محکوم کرد.

در این روز عبدالله چاوشی، که به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس، که در دادگاه تجدید نظر به شش ماه کاهش یافت، محکوم شده بود، با پایان مدت محکومیت خود از زندان بوکان آزاد شد.

محسن قنبری، زندانی سیاسی، با پایان دوران یک ساله‌ی محکومیت خود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در این روز از زندان اوین آزاد شد.

سه شنبه ۲۶ اسفند

آتنا دائمی، کنشگر مدنی زندانی، که از آذرماه ۹۵ تاکنون دوره‌ی محکومیت خود را بدون یک روز مرخصی در بند زنان زندان اوین سپری می‌کرد، در این روز با دستبند و پابند به زندان لاکان رشت تبعید شد.

دادگاه تجدیدنظر استان تهران محکومیت نجمه (نادیا) میرآخورلی، شهروند ۶۱ ساله‌ی ساکن تهران را که پیشتر به اتهام «عضویت در گروهک غیرقانونی سازمان فداییان خلق (اقلیت)» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، در این روز عیناً تأیید کرد.

عفو بین‌ الملل در این روز خواهان آزادی بی قید و شرط مهران رئوف، شهروند ایرانی بریتانیایی و مدافع حقوق کارگران شد که از ۲۵ مهر در تهران بازداشت شده و در زندان به‌سر می‌برد.

در این روز خبر رسید رحیم غلامی، شاعر و نویسنده‌ پس از امتناع از احضار تلفنی، بازداشت و پس از چند ساعت بازجویی در ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات اردبیل آزاد شد.

چهارشنبه ۲۷ اسفند

سپیده قلیان، روزنامه‌نگار و دانشجوی زندانی، یک هفته بعد از آن که به زندان بوشهر تبعید شد؛ در نامه‌ای که در این روز منتشر کرد درباره‌ی این انتقال و شکنجه‌هایی که در زندان‌های جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد افشاگری کرده و خبر داد او را با دستبند و پابند در میدان انقلاب بوشهر و در ملاء عام چرخانده‌اند.

در این روز خبر رسید در حالی که روز گذشته اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان توسط مسئولان زندان اوین به بهانه انتقال به زندان رجایی‌شهر کرج از زندان اوین خارج شده بود، به زندان قزلحصار کرج منتقل شده و به دلیل عدم پذیرش مسئول زندان رجایی‌شهر، یک شب را در بازداشتگاه یکی از کلانتری‌های کرج سپری کرده است.

کامیار فکور، روزنامه‌نگار که در تجمع هفدهم اسفند بازنشستگان در اعتراض به دستمزد ۱۴۰۰ بازداشت شده بود، پس از ده روز بازداشت در این روز، به قید وثیقه‌ی ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

نسرین ستوده، وکیل زندانی و نوشین جعفری، عکاس در این روز از زندان قرچک به مرخصی آمدند.

پنجشنبه ۲۸ اسفند

امیرسالار داوودی، وکیل دادگستری و بکتاش آبتین عضو کانون نویسندگان ایران و سینا بهشتی از زندانیان سیاسی در زندان اوین، از ۲۷ اسفند ۹۹ در اعتراض به جا‌به‌جایی‌های مکرر و فاقد وجاهت قانونی زندانیان سیاسی بخصوص اسماعیل عبدی از این روز اعلام اعتصاب غذا کردند.

گزارشگران بدون مرز با صدور بیانه‌ای در این روز خواستار آزادی روزنامه‌نگاران در ایران که تنها جرم آن‌ها را انجام وظیفه‌ی حرفه‌ای اطلاع‌رسانی نامیده است، شد. در این بیانیه آمده است: «۲۱ زن و مرد روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار نوروز را باید در پشت میله‌های زندان و به دور از خانواده‌های خود سپری کنند».

در این روز دو تن از فعالین آذربایجانی، مختار ابراهیمی به اتهام «تشکیل دسته و گروه علیه نظام» و «عضویت در کانال‌های گروه‌های معاند نظام» به ۱۰ سال حبس تعزیری و سید موسی ضیاء گرگری به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۱ سال حبس تعزیری در دادگاه انقلاب مراغه محکوم شدند.

 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید