گسترش حمایت های مردمی و دانشجویی از کارگران

۲۵مین روز اعتراض کارگران فولاد اهواز 

• همزمان با ادامه ی اعتراضات کارگری در فولاد خوزستان، موج حمایت از خواست های کارگران گسترش می یابد. در دانشگاه پلی تکنیک تظاهرات دانشجویان به درگیری با بسیجی ها انجامید ...

برگرفته از سایت اخبار روز
سه‌شنبه  ۱٣ آذر ۱٣۹۷ -  ۴ دسامبر ۲۰۱٨


اخبار روز: کارگران فولاد اهواز روز سه شنبه نوزدهمین روز اعتراضات خیابانی خود را در اهواز برگزار کردند. حضور زنان جوان با پلاکاردهایی که بر روی آن ها نوشته شده بود «ما فرزندان کارگرانیم»، در این راهپیمایی چشمگیر بود. کارگران بار دیگر با تجمع در برابر مراکز دولتی و خیابان های شهر اهواز و از جمله دفتر نماینده علی خامنه ای رهبر حکومت در خوزستان، خواست ها و مطالبات خود را که به خاطر آن بیست و پنج روز است، در اعتصاب هستند تکرار کردند. شعارهای کارگران در جهت دعوت مردم اهواز به راه پیمایی آن ها، اما نشانگر آن است که کارگران اعتصابی انتظار پشتیبانی گسترده تری را از همشهریان خود دارند. «همشهری باغیرت، حمایت حمایت» از جمله ی این شعارها بود.کارگران فولاد اهواز در شعارهای خود علاوه بر تاکید بر خواسته ها و مطالبات خود، هر روز بیشتر سیاست های کلی حکومت را مورد انتقاد قرار می دادند. یکی از شعارهای اصلی کارگران که در همه ی تظاهراتشان تکرار می شود، «ما کارگران فولاد علیه ظلم و بیداد میجنگیم میجنگیم» است، که نشانه ی عزم کارگران بر ادامه ی مبارزاتشان تا حصول به موفقیت است.
«همشهری بگوش باش اهواز صاحب نداره»، «همشهری بگوش باش؛ ما کارگریم نه اوباش»، «این همه بیعدالتی، هرگز ندیده ملتی»؛ «حسین حسین شعارشون، دزدیها افتخارشون»؛ «اسلامو پله کردین، مردمو ذله کردین»؛ «نه حاکم نه دولت، نیستن به فکر ملت»؛ «کلیدساز دروغگو، کلید تدبیرت کو؟»؛ از جمله شعارهای کارگران اهوازی در راهپیمایی های خیابانی آن هاست.پشتیبانی از کارگران اعتصابی به ویژه در کارخانه ها و مراکز دانشگاهی و مدارس چشمگیر است. امروز در دانشگاه پلی تکنیک، دانشجویان در حمایت از کارگران اعتصابی تظاهرات کردند و خواهان آزادی نماینده های زندانی آنان شد. این تظاهرات به درگیری با بسیجی ها انجامید.
دانشجویان شعار می دادند: کارگر زندانی آزاد باید گردد، دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، نصر من الله و فتح قریب مرگ بر این دولت مردم فریب.
دانشجویان دست نوشته هایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود:
کارگر، دانشجو آزاد باید گردد
مردم در شرایط نابسامان اقتصادی به سر می برند
شاهکار تدبیر و امید فلاکت زرخیزترین استان کشور
عده ای از بسیجیان سعی کردند تجمع دانشجویان را به هم بزنند که تهاجم آنان موجب درگیری بین طرفین شد.
در دانشگاه هنر تهران که دانشجویان تا به حال چند بار به حمایت از کارگران اعتصابی دست به اعتراض زده اند، این پوستر را برای فراخوان های اعتراضی منتشر کرده اند.روز گذشته دانشگاه رازی کرمانشاه نیز شاهد تجمع اعتراضی دانشجویان در حمایت از کارگران فولاد اهواز و هفت تپه بود.

روز گذشته شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران که از پشتیبانی گسترده ی معلمان برخوردار است و چندین اعتصاب موفق را سازمان داده است، از مطالبات کارگران و دانشجویان حمایت و از خواست های آنان از جمله پایان خصوصی سازی و کالایی کردن آموزش پشتیبانی کرده و خواهان آزادی کارگران زندانی و به ویژه اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سپیده ی قلیان شد.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید