«پرسش زمانه» از منصوره بهکیش: مرگ رئیسی و امکان‌های جنبش دادخواهی ایران

از منصوره بهکیش، کنشگر دادخواه و یکی از اعضای خانواده‌ی دادخواهان، پرسیدیم که چه احساسی از شنیدن خبر مرگ ابراهیم رئیسی داشته است و این رویداد چه امکان‌هایی را در برابر جنبش دادخواهی ایران می‌گشاید؟

ابراهیم رئیسی، عضو هیئت مرگ روز یکشنبه ٣٠ اردیبهشت بر اثر سقوط هلیکوپترش در جنگل دیزمار در استان آذربایجان شرقی کشته شد. ابراهیم رئیسی را عمدتا به‌ عنوان رئیس‌جمهور و رئیس سابق قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌شناختند. اما او کارش در جمهوری اسلامی را در سال ١٣۵٩، وقتی که فقط ٢٠ سال داشت، با دادستانی کرج آغاز کرد. مشارکت او در صدور احکام مرگ برای مخالفان سیاسی جمهوری اسلامی در جریان کشتار‌های تابستان ١٣٦٧ به اوج خود رسید. در آن زمان، او به همراه حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی و مصطفی پورمحمدی عضو گروهی بود که به اعدام چند هزار نفر به اتهام ارتداد و یا نفاق حکم دادند؛ گروهی که به «هیئت مرگ» معروف شد.


در رابطه با مرگ ابراهیم رئیسی و معنای آن برای جنبش دادخواهی ایران، از منصوره بهکیش، کنشگر دادخواه که شش عضو خانواده‌اش در جریان کشتار زندانیان سیاسی در تابستان ۶۷ به دست جمهوری اسلامی کشته شدند پرسیدیم که چه احساسی از شنیدن خبر مرگ ابراهیم رئیسی داشته است و این رویداد چه امکان‌هایی را در برابر جنبش دادخواهی ایران می‌گشاید؟


◼️پاسخ منصوره بهکیش به «پرسش زمانه» را در یوتیوب ببینید و بشنوید:
https://www.youtube.com/watch?v=xhhFCFVjwqI
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید