در روز جهانی حقوق بشر صدای جنبش زن، زندگی، آزادی باشیم!

 امسال سالگرد روز جهانی حقوق بشر برای مردم ایران و نهادهای ایرانی مدافع حقوق بشر و همه آزادی‌خواهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، چرا که جایزه جهانی صلح نوبل به یکی از زنان مبارز و مدافع حقوق بشر، نرگس محمدی در ایران تعلق گرفته است و “جایزه ساخاروف برای آزادی اندیشه” به مهسا ژینا امینی و “جنبش زن، زندگی، آزادی” تقدیم شده است.

نرگس محمدی زن آزاده و مبارزی که زندگی اش با زندان، شکنجه تبعید و بیم و هراس عجین شده است. او در طی ۳۰ سال گذشته، چه در شکنجه گاه های زندان های جمهوری اسلامی و چه در بیرون از زندان، لحظه ای از مقاومت و مبارزه علیه حکومت ضد بشری حاکم بر ایران دست نکشیده است.

نرگس محمدی در پیامی که از زندان فرستاد، این جایزه را متعلق به تمام زنان ایرانی که برای حقوق انسانی و برابری مبارزه می‌کنند و همچنین به آنانی که در این راه به دست حکومت زن ستیز کشته شده اند، تقدیم می دارد.

اهدای این جوایز از یک سوی بیانگر تجلیل و تکریم جهانی از مبارزه و ایستادگی فعالان حقوق بشر در مقابل حکومت داعشی جمهوری اسلامی و از سوی دیگر نشانگر شنیده شدن صدای آزادی خواهی مردم ایران، به ویژه زنان مبارز، در جهان است. این امر موجب سربلندی و افتخار مردم ما و در راس آن، زنان و دختران مبارزمان می باشد.

در سالی که گذشت، دنیا همچنان شاهد ادامه نقض آشکار حقوق بشر در ایران بود. سرکوب با توسل به زندان توام با شکنجه و اعدام آزادی‌خواهان، معترضان و مطالبه گران قشرهای گوناگون اجتماعی از قبیل کنشگران مدنی، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، دانشجویان، معلمان، کارگران، هنرمندان، کوئیرها، وکلا… ادامه داشت. جانیان جمهوری اسلامی با ایجاد فضای رعب و وحشت با تمام قوا تلاش کردند تا از ادامه جنبش زن، زندگی، آزادی جلوگیری کنند. اما این جنبش در اشکال متنوع دیگری از مبارزه و مقاومت مدنی، از جمله ایستادگی زنان و دختران در برابر پوشش اجباری ادامه دارد.

ضرب و شتم، توهین و تحقیر، تصویب قوانین ضدبشری جدید، جریمه های سنگین و انواع فشارهای اجتماعی و شغلی و خانوادگی باعث نگردیده است که زنان و جوانان ایران و کنشگران سیاسی و جنبش مدنی صحنه مبارزه علیه حکومت زن ستیر و ضد حقوق بشر را ترک کنند. ما از مبارزه زنان ایرانی برای پوشش آزاد پشتیبانی می کنیم و این خواسته را از ابتدایی ترین اصول حقوق بشر می دانیم.

ما امیدواریم که با مبارزات یک پارچه مردمی بتوانیم هر چه زودتر شاهد آزادی نرگس محمدی ها، زینب جلالیان ها، سپیده قلیان ها، رسول بداقی ها و همه زندانیان سیاسی باشیم. ما به همه جوانانی که در جنبش انقلابی مهسا ژینا امینی چشمان یا جان خود را از دست دادند یا به زندان افتاده اند و شکنجه می شوند، درود می فرستیم.

در عرصه جهانی نیز ماهیت ضد بشری حکومت اسلامی بیش از پیش در افکار عمومی جهانیان رسوا شده است. همگان دیدند حکومتی که برای کودکان فلسطینی اشک تمساح می ریزد، چگونه کودکان ایرانی را در خیابان های ایران به گلوله می بندد، زندان و شکنجه و اعدام می کند و دانش آموزان مدارس را با گاز سمی مسموم می سازد. حکومتی که راه حل مشکل فلسطین و اسرائیل را رجوع به رفراندام در آن سرزمین توصیه می کند، هواداران همه پرسی در کشور را به زندان می اندازد. خود کوچکترین صدای منتقد و مخالفی را در ایران تحمل نمی کند و مردم ایران را از ابتدائی ترین حقوق طبیعی خود محروم می سازد.

در سالگرد روز جهانی حقوق بشر، ما از هموطنان ایرانی خود در سراسر جهان درخواست می کنیم که افکار عمومی کشورهائی را که در آن ها زندگی می کنند، برای تحت فشار قراردادن حکومت داعشی- طالبانی جمهوری اسلامی با خود همراه سازند. افکار عمومی به ویژه در کشورهای اروپائی و آمریکائی  نیروهایی هستند که می توانند از دولت های خود بخواهند تا رژیم اسلامی را نسبت به شرایط وخیم حقوق بشر در ایران تحت فشار قرار دهند. افکار عمومی جهانی توانمندی و همبستگی خود را در جریان خیزش بزرگ زن، زندگی، آزادی به خوبی نشان داد.

ما در سایر کشورهای جهان نیز، شاهد نقض فاحش حقوق بشر هستیم که جنگ و خونریزی هزاران انسان در اسرائیل و فلسطین، جنگ روسیه و اوکرائین، جنگ آذربایجان و ارمنستان، حکومت طالبان در افغانستان و فقر در آفریقا نمونه هایی از جنایت های بشر امروزی است.

توماج، فرزند مبارز و مقاوم و هنرمند متعهد که بعد از تحمل بیشتر از یک سال زندان و شکنجه های طاقت فرسا، چند روز پیش آزاد شده بود، مانند دستگیری سپیده قلیان پس از آزادی لحظه ای، دوباره در بابل به طرز وحشیانه ای دستگیر و به نقطه نامعلومی برده شد. ما حکومت جمهوری اسلامی را مسوول جان و سلامت او پس از بازداشت می دانیم و خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط توماج صالحی هستیم.

ماشین مرگ و اعدام حکومت اسلامی بار دیگر شتاب بیشتری برداشته و روزی نیست که خبر اعدام جوانان خودمان را به جرم های واهی نشنویم. ما خواهان لغو کامل مجازات اعدام در ایران هستیم و سیاست اعدام رژیم ایران را به شدت محکوم می کنیم.

در سالگرد روز جهانی حقوق بشر، در هر کجای جهان که هستیم مدافع “جنبش زن، زندگی، آزادی” و صدای زندانیان سیاسی ـ عقیدتی در ایران باشیم.

شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران

زن، زندگی، آزادی

دسامبر ۲۰۲۳

امضاکنندگان:

۱ –  انجمن جمهوری خواهان آلمان و هلند

۲ –  انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایران – هامبورگ

۳ –  انجمن فرهنگی ایران و سوئیس – ژنو

۴ –  بنیاد اسماعیل خویی

۵ –  حزب آزادی و رفاه ایرانیان (آرا)

۶ –  حامیان مادران پارک لاله – هامبورگ

۷ –  حامیان مادران پارک لاله – فرزنو

۸ –  جمعیت ایرانى حقوق بشر شمال کالیفرنیا

۹ –  زنان برای آزادی و برابری پایدار

۱۰ – صدای زنان سوسیال دموکرات ایران

۱۱- فدراسیون اروپرس

۱۲- کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

۱۳- کارزار حقوق بشر برای ایران

۱۴- کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی – پاریس

۱۵- کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – هجا

۱۶- کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران – شیکاگو

۱۷- کمیته حقوق بشر جنوب کالیفرنیا

 ۱۸- کمیته نه به جمهوری اسلامی اورنج کانتی جنوب کالیفرنیا

۱۹- کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی

۲۰- مادران پارک لاله – دورتموند

۲۱- مادران صلح مونترال

۲۲-  نهاد «همه حقوق بشر، برای همه، در ایران»

۲۳- همبستگی ملی ایرانیان فرزنو – کالیفرنیا

۲۴- همبستگی جمهوری خواهان ایران (هجا) – مونترال

۲۵- همبستگی برای حقوق بشر در ایران – کلگری

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید