نامه‌ی جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران در باره‌ی اعتراضات مردم خوزستان

 

مردم آگاه ایران!

وقایع اخیر خوزستان و سرکوب خشن اعتراضات مسالمت‌آمیز مردمی که در پی دست‌یابی به بدیهی‌ترین حقوق شهروندی و انسانی خویش به‌ پا خاسته‌اند، دل هر شهروندی را به درد می‌آورد. مردم خوزستان به دلیل ناکارآمدی، فساد اداری و بیش از سه دهه کژکاری و سوء حاکمیت، امروز در شرایط قحطی و خشک‌سالی به سر می‌برند. طنز تلخ این‌جاست که استان پهناور خوزستان خود همواره یکی از حاصل‌خیزترین و پرآب‌ترین استان‌های ایران بوده است. این اوضاع به دلیل غارت و هدررفت منابع ارزشمند آبی، خشکاندن تالاب‌ها و ساختن سدهای آسیب‌رسانی چون سد گُتوند به وجود آمده است. مردم استان خوزستان که غنی‌ترین منابع زیرزمینی و آبی ایران در آن واقع است، امروز در شرایطی هولناک قرار گرفته‌اند، تا بدان‌جا که با سینه‌های مالامال از خشم و لبانی تشنه، در پی حق زندگی به خیابان‌ها آمده‌اند و همه‌ی ما مردم ایران را مورد خطاب قرار داده‌اند. افسوس که به جای شنیدن اعتراض برحق مردم، که در برابر تجاوز دولت هم‌سایه و ناملایمات دست‌ساخته‌ی دولت‌های ایران سال‌ها بربادری کرده‌اند، با قطع اینترنت و با گلوله‌های داغ به ایشان پاسخ داده می‌شود.

همه‌ی ما نیک می‌دانیم که اعتراض مردم خوزستان به نابرابری، بی‌توجهی به مردم در مدیریت منابع و ثروت‌های طبیعی منطقه و سیاست‌های غیرانسانی کلان اعمال‌شده در دهه‌های اخیر است. این مردم اکنون در معرض نیستی کامل قرار گرفته‌اند و با نابودی دام‌داری و کشاورزی، به دنبال خشکیدن تالاب‌ها و رودخانه‌ها، زندگی عادی در منطقه مختل خواهد شد و بسیاری از جوانان بی‌آینده‌ی خوزستان مجبور به کوچ اجباری از زادگاه آباء و اجدادی خویش خواهند بود.

ملت شریف ایران!

در این مقطع حساس، ما، جمعی از اعضای کانون نویسندگان ایران، بر اساس اصل نخست منشور کانون، ناظر به آزادی بیان و عقیده بدون حصر و استثنا، نخست حمایت قاطع خود را از حق اعتراض مسالمت‌آمیز و حق‌طلبانه‌ی مردم خوزستان ابراز می‌کنیم، و، دوم، اعتراض خویش را به قطع اینترنت و برخوردهای امنیتی معمول در حق روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مستقل و شریف در منطقه و دیگر موانع ایجادشده در راه اطلاع‌رسانی آزاد وقایع اخیر، اعلام می‌داریم.

از همه‌ی شما نیز می‌خواهیم که، بر اساس وظیفه‌ی شهروندی و انسانی خویش، چنین کنید.

درود برشما

رضا چایچی١۴علیرضا آبیز١
آتفه چهارمحالیان١۵شیوا ارسطویی۲
امیرحسن چهل‌تن١۶کبوتر ارشدی٣
بنفشه حجازی١۷سعید اسکندری۴
رضا حیرانی١۸حسن اصغری۵
ابوتراب خسوری١۹آرش اله‌وردی۶
م. روان‌شید۲٠نرگس الیکایی۷
محمـدرضا سالاری۲١هوشیار انصاری‌فر۸
عنایت سمیعی۲۲فانوس بهادروند۹
محمـدعلی شاکری یکتا۲٣علیرضا بهنام١٠
جلیل شاه‌چشمه۲۴مانی پارسا١١
روناک شاه‌محمـدی۲۵هادی تقی‌زاده١۲
مظاهر شهامت۲۶علی جانوند١٣
 
پوران کاوه٣۹حسن صفدری۲۷
سعدی گل‌بیانی۴٠ایرج ضیایی۲۸
محمـد رئوف مرادی۴١محمـدحسین طهماسب‌پور شهرک (میرزا)۲۹
سروش مظفر مقدم۴۲ری‌را عباسی٣٠
اقبال معتضدی۴٣صادق عباسی٣١
داریوش معمار۴۴علی عبداللهی٣۲
عه‌تا منصوری۴۵اسدالله عمادی٣٣
محمـد مهدی‌پور۴۶مهدی غبرایی٣۴
روح‌اله مهدی‌پور عمرانی۴۷احمد فتحی٣۵
طلا نژادحسن۴۸مصفی فلاحیان٣۶
کورش همه‌خانی۴۹عزت قاسمی٣۷
  علی قتبری٣۸
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.