گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب(۲۱- ۲۸ آذر)

 اخبار روز


دوشنبه, ۱ دی ۱۳۹۹


جمعه ۲۱ آذر ۱۳۹۹

در این روز زینب سوارى، معلم و فعال مدنی ساکن دشت آزادگان، همراه برادرش حمزه و خواهر کوچکش توسط نیروهای امنیتی سپاه بازداشت شدند. از دلایل بازداشت سوارى، که در سازماندهی کمک‌های مردمی به سیل‌زدگان این شهر فعالیت داشته، اطلاعی در دست نیست.

در این روز خبر رسید که فرهاد مرادی، که چند کانال تلگرامی را اداره می‌کرد، هفته‌ی گذشته پس از شناسایی توسط سپاه بندرعباس حین دستگیری زخمی و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

در این روز خبر رسید ارسلان رضایی، مدیر یک صفحه اینستاگرامی و کانال تلگرامی مربوط به آن توسط افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته و به قتل رسیده است. بر اساس اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، افراد ناشناس رضایی را با ضربات چاقو در منزلش در ترکیه به قتل رسانده‌اند.

فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر در این روز توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۱۰ سال حبس محکوم شد. خویشوند در مهرماه ۹۸، به دستور دادسرای ارشاد تهران بازداشت شده بود.

شنبه ۲۲ آذر

بیش از هزار و سیصد نفر از نویسندگان، شاعران، هنرمندان و کنشگران اجتماعی و سیاسی در بیانیه‌ای که در این روز منتشر شد، به زندانی کردن سه عضو کانون نویسندگان ایران، رضا خندان (مهابادی)، بکتاش آبتین و کیوان باژن، اعتراض کرده و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این نویسندگان آزادی‌خواه شدند.

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در این روز اعلام کرد حکم اعدام روح‌الله زم مؤسس و گرداننده‌ی رسانه‌ی آمدنیوز اجرا شده است.

نجمه واحدی و هدی عمید، دو فعال حقوق زنان، توسط دادگاه انقلاب تهران در این روز به حبس و ممنوعیت از فعالیت اجتماعی محکوم شدند. بر اساس این حکم هدی عمید به ۸ سال حبس، ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی و ۲ سال محرومیت از اشتغال به وکالت دادگستری و نجمه واحدی به ۷ سال حبس و ۲ سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی محکوم شدند.

در این روز خبر رسید محراب بختی، جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان ایلام منتقل شد. بختی به اتهام توهین به رهبری به ۱۶ ماه و به اتهام تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود، که این مدت در دادگاه تجدید نظر به ۱ سال و ۹ ماه حبس تغییر کرد.

در این روز کانون مدافعان حقوق بشر، جایزه‌ی تلاشگر حقوق بشر امسال خود را با پاس تلاش‌های جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری زندانی، به دلیل اعتلای ارزش‌های حقوق بشر و بهبود وضعیت مردم، به او اهدا کرد.

یکشنبه ۲۳ آذر

در این روز کامیل احمدی، نویسنده، مردم‌شناس و پژوهشگر آسیب‌های اجتماعی، توسط دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد. از جمله اتهام‌های احمدی همکاری با مؤسسه‌ی هیفوس در موضوعات زنان و کودکان و تلاش برای اعمال نفوذ در تهیه و تصویب طرح افزایش سن ازدواج با همراهی دو تن از نمایندگان زن سابق مجلس است.

ناهید شقاقی، مدرس خواندن و نوشتن به همراه چهار تن از فعالین ندای زنان ایران که پیشتر بازداشت شده بودند، در این روز به صورت تلفنی برای بازگشت به زندان احضار شدند

گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین در این روز به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین منتقل شد. ماموران گارد زندان قرچک در زمان انتقال ایرایی وی را با شوکر مورد ضرب و شتم قرار دادند.

نعمت احمدی وکیل دادگستری، به پرداخت جزای نقدی بدل از ۶ ماه حبس محکوم شد. این پرونده با شکایت سازمان بازرسی کل کشور و به دلیل اظهار نظر این وکیل دادگستری در خصوص وضعیت فساد اقتصادی در کشور، گشوده شد.

در این روز خبر رسید که راحله احمدی، فعال مدنی که دوران محکومیت ۳۱ ماهه خود را در بند زنان زندان اوین سپری می‌کند، در پی تبعید دخترش صبا کردافشاری به زندان قرچک ورامین با مشکلات پزشکی ناشی از فشار عصبی مواجه شده و از رسیدگی مناسب پزشکی محروم است.

جمعی از فعالین مدنی، سیاسی و روزنامه‌نگاران کردستان طی بیانیه‌ای نسبت به انتشار اخبار کذب و نفرت‌پراکنی علیه شهروندان کرد در صدا و سیمای جمهوری اسلامی واکنش نشان داده و خواهان پایان دادن به این روند شدند.

دوشنبه ۲۴ آذر

کانون نویسندگان ایرن در این روز بیانیه‌ای علیه اعدام روح‌الله زم منتشر کرد. در این بیانیه آمده است: «کانون نویسندگان ایران فارغ از هر گونه داوری درباره‌ی رسانه‌ای خاص، هم‌صدا با وجدان‌های بیدار جامعه و نهادهای مدافع حقوق بشر اعدام روح‌الله زم را محکوم می‌کند و خواستار توقف چرخه‌ی شکنجه و اعدام است

در ادامه‌ی روند افشای سانسور، دستبرد و تغییر در کتاب‌های درسی آموزش و پرورش، در این روز خبر رسید عکس مقبره‌ی کوروش از کتاب عربی یازدهم، چاپ ۹۹ و همچنین نام انوشیروان، شاه ساسانی، از یک حکایت تاریخی، حذف شده است.

در این روز خبر رسید نازنین محمدنژاد، دانشجوی کارشناسی رشته‌ی زبان روسی دانشگاه علامه طباطبایی و فعال دانشجویی سابق دانشگاه تهران یک هفته پس از بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین نگهداری می‌شود.

در این روز چهل و پنج تن از محکومین اعتراضات سراسری آبان ۹۸ محبوس در زندان تهران بزرگ طی نامه‌ای سرگشاده به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند. این زندانیان با اشاره به اینکه اغلب «سرپرست خانوار» و «از قشر ضعیف اقتصادی جامعه» هستند به این نکته می‌پردازند که بدون برگزاری جلسات قانونی دادگاه، بدون حضور وکیل، بدون توجه به دفاعیات، بدون توجه به حق اعتراض به حکم دادگاه بدوی و رسیدگی قانونی به حق اعتراضشان و تنها مبتنی بر گزاراشات رابطین قضایی و اعترافات تحت فشار روحی و روانی به احکام سنگینی محکوم شده‌اند.

نگار مسعودی، عکاس و مستندساز، در این روز با تودیع وثیقه به صورت موقت از زندان آزاد شد.

وحدا سیلانی، شهروند بهایی ساکن کرمان در این روز پس از حضور در دادگاه انقلاب این شهر بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان کرمان منتقل شد. سیلانی پیشتر توسط دادگاه انقلاب کرمان به ۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

در این روز فرید محمدنژاد پس از مراجعه به واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب ماکو بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان ماکو منتقل شد. محمدنژاد که پس از انتشار مطلبی انتقادی درباره‌ی نصب یک مجسمه در یکی از میدان‌های شهر ماکو با شکایت نیروی انتظامی مواجه شده بود، توسط دادگاه تجدیدنظر به ۴ ماه حبس تعزیری و ۸ ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

سه‌شنبه ۲۵ آذر

در این روز خبر رسید شهره حسینی، مترجم و فعال مدنی که ۱۸ روز گذشته را در بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین، در بازداشت بسر برده است، با مخالفت بازپرس پرونده برای تودیع قرار وثیقه مواجه شده است.

در این روز حسین پیروتی، فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، به دادگستری اشنویه احضار و اتهام تبلیغ علیه نظام و انتشار اخبار به وی تفهیم شد. پیروتی با قرار وثیقه کارمندی ۲۰ میلیون تومانی تا زمان تشکیل دادگاه موقتاً آزاد شد.

در این روز افسانه عظیم‌زاده، فعال حقوق کودکان کار و زنان که برای ملاقات با مادرش به بیمارستان رفته بود، توسط نیروهای امنیتی در همان محل بازداشت و هم‌زمان منزل وی و منزل مادرش نیز به‌طور جداگانه تفتیش و وسایل شخصی وی ضبط شد.

چهارشنبه ۲۶ آذر

با وجود این‌که تا این روز، راه اندازی سایت خبری بدون مجوز هیئت نظارت، جرم نبود، در یکصد و بیستمین جلسه‌ی کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ۶ عنوان جدید به فهرست مصادیق محتوای مجرمانه اضافه شد و بدین ترتیب راه‌اندازی سایت خبری بدون کسب مجوز از هیئت نظارت بر مطبوعات، جرم اعلام شد.

کامران ساختمانگر، فعال کارگری، در این روز جهت تحمل دوران محکومیت خود به دادسرای عمومی و انقلاب سنندج احضار شد. ساختمانگر آبان ۹۸ در دادگاه انقلاب سنندج با اتهامات عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام به ۵ سال و تبلیغ علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

محمد داوری، فعال مدنی،در این روز پس از حضور در واحد اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب شیراز بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت خود به بازداشتگاه مرکزی شیراز منتقل شد. داوری پیشتر توسط دادگاه انقلاب شیراز به ۸ سال و ۶ ماه حبس محکوم شده بود که این حکم در مرحله تجدیدنظر به ۳ سال و ۹ ماه حبس تقلیل یافت.

در این روز خبر رسید منیره عربشاهی، فعال مدنی محبوس در زندان کچویی کرج علیرغم توصیه پزشکان برای انجام اسکن غده تیروئید و نیاز به عمل جراحی از رسیدگی پزشکی محروم مانده است. عربشاهی و دخترش یاسمن آریانی، از مخالفان حجاب اجباری هستند که دوران محکومیت خود را در زندان کچویی کرج سپری می‌کنند.

پنجشنبه ۲۷ آذر

در این روز ماموران امنیتی حسین افکاری و حمید افکاری، پدر و برادر نوید افکاری را بر مزار او در گورستان روستای سنگر از توابع بخش همایجان شهرستان سپیدان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

دادستان عمومی و انقلاب استان کرمانشاه، در این روز از بازداشت یکی از کارکنان دانشگاه‌های استان، به دلیل آنچه که توهین به قاسم سلیمانی در فضای مجازی عنوان کرده است، خبر داد.

در این روز خبر رسید در پی یورش و ضرب و شتم زنان زندانی سیاسی در زندان قرچک ورامین تعداد زیادی از این افراد دچار آسیبهای جدی شده‌اند اما کماکان از درمان و رسیدگی پزشکی محروم هستند. زندانیان سیاسی مضروب شده بدون رسیدگی پزشکی و در وضعیتی نامناسب در بند رها شده‌اند.

 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید