پیام انجمن خانواده‌های قربانیان پرواز ۷۵۲ به جمهوری اسلامی: قاتل نمی‌تواند صاحب عزا باش

 

سه شنبه ۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۲ دسامبر ۲۰۲۰

عصرنو

رادیو فردا: انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ با انتشار بیانیه‌ای در آستانه سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی اعلام کرد حکومت ایران می‌کوشد با فشار بیشتر بر خانواده‌ها برای دریافت غرامت رضایت بگیرد و مراسم یادبود قربانیان را مصادره کند.

در آغاز این بیانیه که روز سه‌شنبه، دوم دی‌ماه، در صفحه توئیتر انجمن منتشر شد، آمده است: «قاتل نمی‌تواند صاحب عزا باشد. جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران خانواده‌های ما را با بی‌رحمی کشته‌اند.»

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که مقام‌های حکومت می‌کوشند روایت دلخواه خود را به جامعه بین‌الملل حقنه کنند و «بر جنایت خود خاک بپاشند».

خانواده‌های جان‌باختگان با بیان این‌که حکومت ایران در یک سال گذشته کوشیده است از محل دفن تا مراسم خاکسپاری و یادبود ۱۷۶ قربانی هواپیمای اوکراینی را «غصب» کند، می‌گویند فشارهای حکومت بر بازماندگان در آستانه سالگرد این «جنایت نابخشودنی» افزایش یافته است.

هواپیمای اوکراینی با شماره پرواز پی‌اس ۷۵۲، در تاریخ ۱۸ دی‌ماه‌ پارسال با شلیک دست‌کم دو موشک پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند،‌ از جمله شهروندان ایران، کانادا، اوکراین، بریتانیا و افغانستان.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران دلیل این اقدام را «خطای انسانی» اعلام کرده‌اند. این در حالی است که دولت‌های کانادا و اوکراین همواره می‌گویند ایران به وعده‌هایش در مورد پاسخ‌گویی کامل عمل نکرده است و همکاری‌های لازم را برای روشن شدن «حقیقت» انجام نمی‌دهد.

در بیانیه اخیر همچنین به مطرح بودن «شایعاتی» مبنی ‌بر «حضور خانواده‌های (جان‌باختگان) اوکراینی در تهران» اشاره شده است.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان همچنین با تاکید بر این‌که «خانواده‌ها هشیارند و مدرکی را امضا نخواهند کرد» که دال بر جلب رضایت و دریافت غرامت باشد، می‌افزاید: جمهوری اسلامی حق برگزاری هیچ‌گونه مراسمی برای جان‌باختگان را ندارد.

در ادامه این بیانیه، خانواده‌های قربانیان از مقام‌های جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا به جای این قبیل رفتارها، «قاتلان را به مردم و جامعه بین‌الملل معرفی کند» و «بگوید چرا این جنایت را مرتکب شده» است.

روز گذشته،‌ سعید خطیب‌زاده با انتقاد شدید از مواضع کانادا در پیگیری پرونده سرنگونی هواپیمای اوکراینی، این کشور را به مداخله در امور ایران و رفتار سیاسی متهم کرد و گفت کانادا تلاش می‌کند مسیر طبیعی روشن شدن ماجرا اتفاق نیفتد.

فرانسوا فیلیپ شامپاین،​ وزیر خارجه کانادا، در تازه‌ترین اظهار نظر خود گفته است، باور ندارد سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران در اطراف تهران ناشی از «خطای انسانی» بوده باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ همچنین دولت کانادا را متهم کرد که می‌خواهد با غم خانواده قربانیان سرنگونی هواپیمای اوکراینی «تجارت» کند و از این موضوع به نفع خود در فضای سیاست داخلی کانادا استفاده کند.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید