رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرد حکم قصاص نفس نوید افکاری، متهم به قتل صبح امروز شنبه ۲۲ شهریور پس از انجام تشریفات قانونی استیذان و «با اصرار اولیای دم و خانواده مقتول» اجرا شده است.

نوید افکاری به اتهام قتل کارمند حراست سازمان آب و فاضلاب استان فارس محکوم به اعدام شده بود اما فعالان حقوق بشر و حقوقدانان روند محاکمه و اعترافات گرفته شده از او را ناعادلانه و تحت شکنجه دانسته بودند.

با این حال سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس اعلام کرده که پس از صدور رأی با اعتراض وکیل مدافع متهم، حکم اعدام نوید افکاری در شعبه ۳۵ دیوان عالی کشور بررسی و قطعیت یافته است.

با وجود ابهامات پرونده و اینکه حکم قصاص از نطر فعالان حقوق بشر غیرعادلانه و غیرانسانی است، برخی از فعالان سیاسی برای جلوگیری از اجرای این جکم در تلاش بودند تا رضایت اولیای دم را جلب کنند. مهدی محمودیان، فعال سیاسی در توییتر خود نوشته است که درست پیش از سوار شدن به هواپیما برای سفر شیراز به منظور کسب رضایت از خانواده مقتول، از اعدام نوید افکاری آگاه شده است.

نوید و وحید افکاری شهریور ۱۳۹۷ و چند روز پس از اعتراضات سراسری مرداد ماه همان سال بازداشت شدند. مأموران امنیتی سه ماه بعد حبیب افکاری، سومین برادر این خانواده را هم بازداشت کردند.

پرونده این سه برادر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفت و میلیون‌ها نفر از کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر دنیا خواهان آزادی فوری آنها شدند.

روز جمعه ۲۱ شهریور و  پس از برقراری تماس تلفنی برادران افکاری با خانواده خود، مشخص شد که این زندانیان سیاسی تحت معاینه پزشکی قرار گرفته‌اند اما پیش از اعلام نتایج این معاینات، نوید افکاری اعدام شد.

وحید افکاری، شهروند ۳۶ ساله و برادر بزرگ‌تر نوید هم بابت اتهام معاونت در محاربه، به ۲۵ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

حبیب افکاری، برادر بزرگ‌تر این برادران هم به ۲۷ سال و سه ماه حبس و تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.

پس از اعلام خبر صدور حکم اعدام و تحت شکنجه قرار گرفتن این سه برادر برای وادار شدن به اعترافات اجباری علیه خود، موجی از حمایت‌های مردمی و بین المللی در حمایت از آنها به راه افتاد.

عفو بین‌الملل، کمیته بین‌المللی المپیک، اتحادیه جهانی کشتی و اتحادیه ورزش‌های المپیک آلمان از جمله نهادهایی بودند که در روزهای گذشته خواستار لغو حکم اعدام و احکام سنگین مجازات علیه برادران افکاری شده‌ بودند.