بیانیه ده نفر از زندانیان بند هشت اوین در رابطه با رفتار غیر انسانی مسئولان بهداری زندان

پنج‌شنبه 27th آگوست 2020

سایت ملی-مذهبی

جعفر عظیم زاده از فعالان کارگری محبوس در زندان اوین که علائم ویروس کرونا معروف به کوید ۱۹ را داشت به بهداری مرکزی زندان اوین منتقل کرده بودند. وی را به بهانه ی معاینه و آزمایشات تکمیل شده به مقصد بیمارستان طالقانی از زندان اوین خارج و اما به زندان رجایی شهر منتقل کردند.

خانواده ی عظیم زاده جهت پیگیری وضعیت ایشان به بیمارستان طالقانی مراجعه می کنند و مطلع می شوند که وی را به آنجا نبرده اند. به چند بیمارستان دیگر نیز مراجعه می کنند اما هیچ خبر و اطلاعی از ایشان کسب نمی کنند. نگران و پریشان به هر جا که فکر می کنند او ممکن است آنجا باشد سر میزنند. حتی گمان می برند که آقای عظیم زاده ممکن است دچار ایست قلبی شده باشد و مسئولین زندان به آنها اعلام نمی‌کنند. بالاخره پس از چند روز نگرانی شدید و بی خبری، خانواده مطلع می شوند که ایشان را به زندان رجایی شهر منتقل کرده اند و اکنون در سلول انفرادی اقدام به اعتصاب غذا کرده است.

رفتار سازمان زندان ها، خصوصا بخش درمان زندان اوین در فریب یک زندانی و انتقالش به زندان دیگر به جای بیمارستان، از جمله رفتارهای نادریست که تنها در نظام های توتالیتر و پنهان کار می توان نمونه های آن را یافت.

روح پزشک احمدی که در زندان قصر، برخی زندانیان را با آمپول هوا به قتل می رساند در بهداری زندان اوین حضور دارد و برخی پزشکان و پرستاران مشغول در اینجا را به راه خویش هدایت می کند.

در موضوع ابتلای برخی زندانیان بند هشت زندان اوین به ویروس کرونا و دروغ های مسئولین بهداری زندان اوین و استفاده از روش های تبلیغاتی نظام های توتالیتر و تمامیت خواه(از جمله گزارش ۲۰:۳۰) در این رابطه نشان داد که در محیط استبداد، اخلاق به محاق می رود و دین و آزادگی توسط عوامل و برکات زور به پستوهای دروغ و ریا رانده می شود.

در شرایط شیوع کرونا که در سراسر دنیا کادرهای درمان برای حفظ جان مردم از جان خود گذشته اند و میدان دار حفظ بقاء و حیات آدمی شده اند و شهیدان سرافرازی را به جامعه ی جهانی تقدیم کرده اند,مسئولین درمان اوین همراه و هم صدا با نهادهای امنیتی و رسانه های گوپرسی آنها به فریب زندانیان، خانواده های آنان مردم ایران پرداخته اند و به جای آنکه مدافع جان انسان ها و سلامت آنها باشند، شکنجه و آزار آنها را در دستور کار خود قرار داده اند.رفتارهایی از این دست در بهداری زندان اوین پرسابقه است.یاد داریم که”هدا صابر” چند ساعت پیش از شهادتش توسط پزشک و پرستاران این بهداری مورد ضرب و شتم قرار گرفت و حتی فریاد زده بود که می خواهد از مسئول و پزشک بهداری اوین شکایت کند.

اکنون نیز زندانیان بند هشت کرونایی شده اند ولی از بند چهار گزارش تهیه می کنند و مسئول بهداری به دروغ می گوید تنها دو نفر مبتلا شده اند که آنها هم از مرخصی برگشته اند.جای بسی افسوس است که اینچنین به دره های عمیق دروغ و ریا سقوط کرده ایم و هر روز به واسطه ی رفتارهای غیر حرفه ای و ضد منافع ملی نهادهای امنیتی دیوار بی اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت بلندتر و فاصله ی دولت و ملت بیشتر می شود.

رفتارهایی از این دست با زندانیان و خانواده های آنها که نتیجه ی راهنمایی ها و پیشنهادات نهادهای امنیتی است,نه تنها منتج به نتایج بایسته و درخوری که این نهادها انتظار دارند نمی شود که خشم و کینه های اجتماعی را فزونی می بخشد و فاصله ی مردم با حاکمیت را بیشتر می کند.

ما امضاء کنندگان، این نوع رفتارهای غیرانسانی و ضد حقوق بشری را محکوم نموده و هشدار می دهیم نتیجه ی رفتارهایی از این نوع,ویرانی و رسیدن به نقطه ای غیرقابل بازگشت در مواجهه ی مردم و حکومت خواهد بود.

امضاء کنندگان:
اسماعیل عبدی؛ نصرلله لشنی؛ امیر سالار داوودی؛ اصغر شیری؛ امیر حسین میرخلیلی؛ مسیب رئیسی؛ محسن قنبری؛سینا بهشتی؛ آرش شیرزادی؛ امین لقایی
بند ۸ زندان اوین

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید