دو تن دیگر از مجروحان اعتراضات آبان‌ماه جان باختند


 • اخبار روز
 • پنج‌شنبه, 30 ژانویه 2020


 • یک سازمان مدافع حقوق بشر گزارش داده است محمد ملکی و امیر (شاهپور) اوجانی، که در اعتراضات آبان‌ماه امسال بر اثر شلیک گلوله ماموران امنیتی مجروح شده بودند در روزهای ششم بهمن و ۱۹ دی درگذشته اند. تعداد جان باختگان این اعتراضات همچنان نامعلوم است


  یک سازمان مدافع حقوق بشر گزارش داده است محمد ملکی و امیر (شاهپور) اوجانی، که در اعتراضات آبان‌ماه امسال بر اثر شلیک گلوله ماموران امنیتی مجروح شده بودند درگذشته اند.
  به گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر، محمد ملکی، از مجروحان این اعتراضات روز ششم بهمن جان باخته است و جسدش دو روز بعد در امامزاده باقر شهرستان بهارستان در استان تهران به خاک سپرده شد.
  محمد ملکی دستفروش ۲۳ ساله‌ در سه راه آدران در جاده ساوه با شلیک ماموران امنیتی از ناحیه ستون فقرات و ریه مجروح شده بود. تلویزیون ایران پیشتر با او مصاحبه و در عین حال مدعی شده بود که «اغتشاشگران» به او شلیک کرده‌اند.
  امیر (شاهپور) اوجانی، ۴۳ ساله، نیز روز ۱۹ دی درگذشته است.
  گلوله به ​ناحیه فوقانی پای او اصابت کرده بود اما او از ترس بازداشت تنها به درمانگاه مراجعه کرده و زخمش پانسمان شده بود.
  امیر اوجانی در نهایت پس از چند روز و وخیم شدن حالش در یک بیمارستان خصوصی بستری شده بود اما به دلیل «عفونت ناشی از جراحت پا و آمبولی ریه» در ۱۹ دی ماه جان خود را از دست داد.
  سازمان عفو بین‌الملل پیش از این در گزارشی از تهدید پزشکان توسط نیروی انتظامی خبر داده و اعلام کرده بود که برخی از مراکز درمانی در ایران معترضان مجروح شده در اعتراضات آبان را به دلیل ترس از بازداشت آنان نپذیرفته‌اند. گزارش‌هایی درباره حضور ماموران امنیتی در مراکز درمانی و بازداشت معترضان نیز مجروح منتشر شده بود.
  پس از گذشت سه ماه از این اعتراضات، مقامات جمهوری اسلامی هنوز هیچ آمار رسمی درباره تعداد کشته‌شدگان، مجروح‌شدگان و بازداشت‌شدگان ارائه نکرده‌اند.

  Tags:

  مادران پارک لاله ایران

  خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

  0 نظر

  دیدگاه تان را وارد کنید