احضار شهناز اکملی به زندان جهت تحمل حبس

خبرگزاری هرانا

     2019/12/05
 شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی از جان باختگان اعتراضات سال ۸۸ طی احضاریه‌ای جهت اجرای حکم یک سال حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین فراخوانده شد. خانم اکملی در آبان‌ماه ۹۶ توسط دادگاه انقلاب تهران محاکمه و به یک سال حبس تعزیری و ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از فعالیت سیاسی و محرومیت از عضویت در فضای مجازی محکوم شده بود. این حکم مهرماه امسال توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران بدون حضور متهم و وکیل و اخذ دفاعیات عینا تایید شده بود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی از جان باختگان اعتراضات سال ۸۸ طی احضاریه‌ای جهت اجرای حکم یک سال حبس به واحد اجرای احکام دادسرای اوین فراخوانده شد.

در این احضاریه که در تاریخ ۱۱ آذرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱ واحد اجرای احکام دادسرای اوین و با امضای محمدمهدی براعه، دادیار واحد اجرای احکام دادسرای اوین صادر شده و به تازگی به خانم اکملی ابلاغ شده است، از وی خواسته شده که تا حداکثر ۵ روز از تاریخ ابلاغ، خود را به زندان معرفی کند.

شهناز اکملی امروز پنج‌شنبه ۱۴ آذرماه ۱۳۹۸، طی یادداشتی در صفحه شخصی خود در این خصوص نوشته است: “احضاریه به دستم رسید و مهلت قانونی آن پنج روز است، در بازجویی گفته بودند فراموش کن پسری داشتی و گفتم نمیتوانم فراموش کنم و این سزای مادری است که نمیتواند فراموش کند پسری داشته است. امروز پسران و دخترانی دارم به وسعت تمام ایران”.
حکم حبس و محرومیت شهناز اکملی اوایل مهرماه امسال توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شده بود. این دادگاه با توجه به رویکرد اخیر قوه قضاییه مبنی بر حذف الزامات ماده ۴۵۰ قانون آیین دادرسی کیفری که با اذن رهبری و بر خلاف قانون صورت گرفته، بدون حضور متهم و وکیل و اخذ دفاعیات آنان اقدام به تائید رای کرد.
 شهناز اکملی در تاریخ ۶ بهمن ماه سال ۹۵، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در محل کار بازداشت و به منزل شخصی اش منتقل شد. ماموران وزارت اطلاعات پس از تفتیش منزل، کلیه وسائل شخصی مربوط به خانم اکملی را توقیف کردند و به همراه ایشان با خود بردند. این کنشگر مدنی ۳۰ بهمن همان سال با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.
بر اساس حکم صادره در مرحله بدوی، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمد زاده، خانم اکملی به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به تحمل یکسال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم شده بود. طی این حکم شهناز اکملی از هرگونه عضویت در فضای مجازی و عضویت در گروه ها و دسته جات سیاسی برای مدت نامعلومی منع شده است. این حکم همچنین خانم اکملی را ممنوع الخروج از کشور اعلام می کند.
مصطفی کریم بیگی از جان باختگان اعتراضات سال ۸۸

شهناز اکملی مادر مصطفی کریم بیگی یکی از جان باختگان اعتراضات وقایع ششم دی ماه ۱۳۸۸ است.

مصطفی کریم بیگی در حوالی خیابان نوفل لوشاتو مورد اصابت گلوله از ناحیه سر قرار گرفت. با وجود سکونت وی در تهران، ماموران امنیتی اجازه دفن او را در شهر تهران ندادند، ازاین‌رو خانواده کریم بیگی مجبور شدند او را هنگام غروب آقتاب در شهریار کرج دفن کنند.
خانم اکملی هرسال پیش از برگزاری مراسم یادبود فرزندش، توسط نهادهای امنیتی احضار شده و در مورد محدودیت برگزاری این مراسم تذکر دریافت کرده است.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید