ادامه ی سیل، سه استان در وضعیت قرمز


• در سیزدهمین روز فروردین، سیل، باران شدید و ریزش کوه همچنان ادامه دارد. در استان های لرستان، خوزستان و مازندران وضعیت بحرانی تر است و پلدختر در لرستان با یک فاجعه روبرو شده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز
دوشنبه  ۱۲ فروردين ۱٣۹٨ -  ۱ آوريل ۲۰۱۹


بارش های سیل آسایی که از شب گذشته آغاز شد، چندین رودخانه مرده استان لرستان را از خواب خشکسالی بیدار و روانه شهر و روستاهای استان کرده است.
هم اکنون سه رودخانه خرم رود و رودخانه شهرستان های دلفان، کوهدشت، سلسله، پلدختر، معمولان، بروجرد و چگنی طغیان کرده، سد مروک دورود سرریز کرده و برخی سدها همچون هاله و کزنار در آستانه سرریز هستند و به صدها هزار نفر از اهالی هشدار داده شده منزل خود را ترک کنند.
برق، آب و گاز بسیاری از مناطق شهری و روستایی قطع شده، پل های بسیاری در مسیرهای اصلی و فرعی فروریخته و بسیاری از روستاهای سیل زده از جمله در شهرستان پلدختر راه دسترسی ندارند و تاکنون نیز شرایط جوی اجازه پرواز های امدادی به این مناطق را نداده است.
راه های منتهی به خرم آباد مرکز استان بسته شده و امروز با مرگ دو نفر در معمولان و ویسیان، شمار جان باختگان بارش های سیل آسا در لرستان به هفت نفر رسید.

در استان خوزستان سیل همچنان جاری است. هشت روستای شهرستان حمیدیه در خوزستان در معرض خطر سیلاب ناشی از طغیان احتمالی رودخانه کرخه قرار دارند. جمعیت روستاهای در معرض سیل یک هزار نفر عنوان شده است. بر اساس اطلاعیه سازمان آب و برق خوزستان، حویش یک و ۲، آلبوعید ۲، حلاف یک در شهرستان حمیدیه در خطر طغیان رودخانه کرخه قرار دارند.
ذخیره سد کرخه امروز از تراز نرمال (۵.۲ میلیارد مترمکعب) گذر کرده و به پنج میلیارد و ٣۹۰ میلیون مترمکعب رسیده است. خروجی این سد نیز به حدود یک هزار مترمکعب برثانیه افزایش یافته است، این در حالیست که ظرفیت عبوری کرخه در حال حاضر ۵۰۰ مترمکعب برثانیه است.
استاندار خوزستان ۱۱ فروردین در استان حالت فوق العاده اعلام کرده است. مدیرکل بحران خوزستان نیز گفته است: از ۷۱ روستای درمعرض خطر سیلاب در استان ٣۵ روستای در معرض خطر جدی به صورت جزئی و یا کامل تخلیه شده اند.
سازمان آب و برق خوزستان در روزهای اخیر با صدور اطلاعیه هایی نسبت به وقوع سیل در حوضه رودخانه های دز، کرخه و کارون هشدار داده و اعلام کرده سه شهر و ۵۱ روستا در حوضه کرخه، ۱٨روستا در حوضه دز و ۱٨ روستا در حوضه کارون در معرض سیلاب هستند و دستگاه های اجرایی باید آمادگی تخلیه آنها را داشته باشند.
در پی افزایش خروجی سدهای دز، کرخه و گتوند علیا سیل بند بسیاری از روستاها در حال تخریب است. در بخش مرکزی اهواز و حاشیه رودخانه دز تا کنون ۱٣ روستا زیر آب رفته اند.

بارش دوباره باران در مازندران، مشکلات جدیدی را برای مردم شهرهای این استان به وجود آورد، پس از آنکه هنوز مشکلات ۱۲ شهر مازندران در سیلاب نخست این استان برطرف نشده است، باری دیگر، بارش باران موجب طغیان ۵ رودخانه در مازندران و مشکلاتی دیگر شد.
در حال حاضر سیل به شهر زیرآب رسیده و منازل حاشیه رودخانه و خیابان‌های خدمات و ۱۷ شهریور آسیب دیده و دچار آبگرفتگی شدند. پل آئینه نیز در زیرآب هم شکسته است. بر اثر بارش شدید باران و برف در ارتفاعات شهرستان سوادکوه سیل عظیمی از رودخانه تلار وارد شهر زیراب شده که منجر به تخلیه چندین منزل مسکونی نیز شد. هر لحظه حجم آب در این منطقه بیشتر می شود و درحال حاضر چند پل و دیواره‌ها تخریب شده است. همچنین راه دسترسی روستاهای دراسله، شش رودبار، سی پی، پیرنعیم، سوخته سرا، اتو، لاجیم، ولیلا، لولاک و ززول مسدود شد.

فرماندار چالوس نیز گفته است شدت بارندگی به ویژه در بالادست خصوصاً سیاه بیشه به اوج خود رسیده است. با توجه به آب شدن برف‌ها و شدت بارندگی، سطح رودخانه‌ها در حال افزایش است و احتمال سیلاب شدن رودخانه‌های شهرستان به خصوص در بالادست وجود دارد.
علی شادمان فرماندار نور نیز در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه اکثر رودخانه‌های بلده، چمستان و گلندرود نور طغیانی شده است گفت: به علت بارش شدید برف و ریزش بهمن در محور بردون به بطاهر به طور کل راه ارتباطی این روستا مسدود و آب چند روستا به همین دلیل قطع شده است.
وی افزود: با توجه به طغیانی بودن رودخانه‌ها خطر ریزش کوه بسیار بالاست.
در برخی از شهرهای دیگر این استان نیز وضعیت مشابهی حاکم است. 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید