سیل در شمال ایران: قطع ارتباط ۷۰ روستا، تخلیه ۲۰ روستا

برگرفته از سایت رادیوزمانه
۰۲ فروردین ۱۳۹۸

باران و برف و سیلاب در شمال ایران همچنان ادامه دارد و خسارت‌هایی در استان‌های گلستان و مازندران با خود به‌همراه داشته است. در استان گلستان ارتباط ۷۰ روستا و در مازندران بیش از ۲۰۰ روستا قطع شده است. ۲۰ روستا نیز در گلستان تخلیه شده‌اند.
در سیلاب چند روز اخیر در شمال ایران بیشترین آسیب‌ها به استان‌های گلستان و مازندران وارد شده است.
در سیلاب چند روز اخیر در شمال ایران بیشترین آسیب‌ها به استان‌های گلستان و مازندران وارد شده است.
مجتبی جمالی، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان جمعه ۲ فروردین بیشترین مشکل کنونی در این استان را در شهرستان آق‌قلا دانست که شب گذشته (پنج‌شنبه) دچار سیل‌ شد.
بیش از ۱۰ روستا در این شهرستان دچار سیل‌گرفتگی شده‌اند و چندین روستا و شهر زیر سیل هستند که بیشترین تعداد آن‌ها مربوط به آق‌قلا است، شماری نیز مربوط به شهرستان گمیشان.
به‌گفته امانگلدی ضمیر، فرماندار شهرستان آق قلا ۱۲ روستای این شهرستان در حاشیه گرگانرود و اطراف آن نیز محصور در آب هستند.
آذوقه روستاهای گرفتار در سیل رو به پایان است و مردم روستاهای استان گلستان به کمک نیاز دارند.
امیرشیر توماج، فرماندار شهرستان گمیشان نیز گفته است که دستور تخلیه سمین‌‌شهر و ۲۰ روستای گمیشان در حاشیه گرگانرود داده شده است.
مجتبی جمالی، مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان می‌گوید تاکنون گزارشی از تلفات جانی در اثر سیل نداشته‌اند اما در روزهای قبل در اثر رانش زمین دو نفر جان خود را از دست دادند.
بارش ممتد باران و برف و کاهش دما در شمال ایران از یکشنبه ۲۶ اسفند آغاز شده و همچنان ادامه دارد. فرسایش خاک در اثر بهره‌‌برداری بی‌رویه از جنگل‌ها و بارش ممتد باران و رها ساختن آب از پشت سدها، سبب جاری شدن سیل در استان‌های گلستان و مازندران شد.
سیل در استان مازندران که گفته می‌شود در سه سال اخیر کم‌سابقه بوده، در ۱۲ شهرستان رخ داده است.
به‌گفته ستاد مدیریت بحران مازندران این سیلاب حدود ۲۰۰ روستای استان را درگیر کرد و به یک‌هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در مناطق شهری و روستایی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد. افزون بر آن ده‌ها دهنه پل ارتباطی در محورهای فرعی و روستایی تخریب و یا دچار خسارت کلی شدند.
بیش از ۲۰۰ روستا در ارتفاعات استان به‌ویژه در مناطق شرق مازندران از جمله نکاء و بهشهر، براثر بارش برف راه‌های ارتباطی، آب، برق و گازشان قطع شد و همچنان راه ارتباطی بیش از ۷۰ روستا و برق کمتر از ۵۰ روستا قطع است.
آب آشامیدنی چند شهر از جمله بابل، پرجمعیت‌ترین شهر مازندران با مشکل مواجه شده و آب آشامیدنی این شهرها از طریق تانکر تأمین می‌شود. در بابل مشکل قطعی آب وجود دارد.
سیل همچنین شبکه گاز قائم‌شهر را هم دچار آسیب کرد و به دلیل نشت گاز از لوله، چند ساعت گاز مصرفی بخشی از قائم‌شهر قطع بود.
این در حالی است که احمد حسین زادگان، استاندارمازندران می‌گوید «حدود ۸۰ درصد از بحران سیل و برف در این استان فروکش کرد».
محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در صفحه شخصی توئیتر خود به سیل در استان‌های شمالی کشور اشاره کرد و از ارسال تنخواه و اعزام مسئولان بنیاد مسکن به استان‌های سیل‌زده خبر داد. او نوشته است که پس از ارزیابی خسارت سیل، در اولین جلسه هیئت دولت اقدام مالی لازم صورت می‌گیرد.
پیش‌بینی می‌شود که از روز یکشنبه آینده بار دیگر بارندگی‌های شدید از سر گرفته شود.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید