آخرین گزارش ها از اعتصابات کارگری در اهواز و هفت تپه


• در اهواز، کارگران همچنان در خیابان ها حضور دارند و نه تنها پیگیر خواسته های خود هستند، بلکه دفاع از کارگران هفت تپه و آزادی کارگران زندانی این شرکت را نیز فریاد می زنند ...
برگرفته از سایت اخبار روز
يکشنبه  ۱۱ آذر ۱٣۹۷ -  ۲ دسامبر ۲۰۱٨


اخبار روز: در حالی که تلاش برای انشقاق در صفوف کارگران هفت تپه و پایآن دادن به اعتصاب آن ها از طریق مسئولان حکومتی و مدیران و صاحبان شرکت ادامه یافته است، در اهواز، کارگران همچنان در خیابان ها حضور دارند و نه تنها پیگیر خواسته های خود هستند، بلکه دفاع از کارگران هفت تپه و آزادی کارگران زندانی این شرکت را نیز فریاد می زنند.

در روز یکشنبه کارگران فولاد با راهپیمایی در خیابان های اهواز شعارهای خود را فریاد زدند. گزارش های شبکه های اجتماعی حاکی است که امروز تعدادی از زنان و جوانان شهر نیز به کارگران پیوستند و صفوف آن ها را انبوه تر کردند.
یکی از کارگران هفت تپه که در اجتماع اعتراضی کارگران فولاد حضور یافته بود در میان فریادهای «هفت تپه، فولاد، اتحاد - اتحاد»، سخنرانی کرد و گفت: کارگر یک خانواده است، ما همه یک خانواده هستیم. او ضمن گزارشی از اعتصاب یک ماهه ی کارگران هفت تپه، اقدامات مسئولان استان خوزستان، نماینده ی شهر در مجلس و کارفرمای هفت تپه را مورد انتقاد قرار داد.

میثم آل مهدی، نماینده کارگران فولاد نیز در سخنان خود در جمع کارگران گفت: «کارگران یک بدن هستند. تمام کارگران یکی هستند. درد ما هم یکی است. کارگر این قدرت را دارد که حقش را بگیرد. آن زمان که کارگر یک برده بود تمام شد. امروز یک قدرتیم و این را ثابت می‌کنیم. دوستان ما در هفت تپه باید آزاد شوند.»

در نیشکر هفت تپه، حضور تعدادی از نمایندگان مجمع کارگری در جلسه ی مسئولان حکومتی و مدیران شرکت، همچنان مورد انتقاد شدید کارگران قرار دارد. در یک نظرسنجی در کانال تلگرامی سندیکا، ۹۶درصد از کارگران به ادامه ی اعتصاب رای داده اند.
دولتی کردن شرکت، پرداخت حقوق های معوقه و آزادی نمایندگان کارگری همچنان در صدر خواست های این کارگران قرار دارد.

فرزانه زیلایی وکیل کارگران بازداشتی هفت‌تپه در گفتگویی با روزنامه ی امتداد در مورد آخرین وضعیت اسماعیل بخشی گفته است:

اسماعیل بخشی به همراه سه موکل دیگر بنده؛ آقایان مسلم آرمند، سیدحسن فاضلی و محمد خنیفر در تاریخ ۲۸/۸/۹۷ بازداشت شدند که بلافاصله ضمن اعلام وکالت، درخواست مطالعه پرونده را نیز تقدیم مقام قضایی کردم. بر این اساس، به رغم ثبت پروانه وکالت در پرونده موکلین، اجازه مطالعه پرونده به بنده داده نشد و عنوان اتهامی موکلین نیز اعلام نشد.
در وهله اول، اصلا هیچ کدام از اتهامات به اطلاع من نرسید و در مراجعه‌های بعدی بود که اعلام شد؛ موکلینم دارای دو اتهام هستند. حسب اطلاع به دست آمده از موکل دیگر در همین پرونده که به قید کفالت آزاد شده، یکی از اتهام‌های تفهیم شده، اخلال در نظم عمومی بوده و دوم، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی اعلام شد که پس از اظهار بنده، هر دو اتهام مورد تایید دادیار محترم قرار گرفت.

وی می گوید: بر اساس اصل ۳۵ قانون اساسی، ماده ۱۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر و بند ۳ ماده ۱۴ میثاق بین‌‌المللی حقوق مدنی و سیاسی که در حکم قانون داخلی ایران به رسمیت شناخته شده، متهم حق داشتن وکیل منتخب خود را دارد. بر اساس ماده ۱۹۰ قانون دادرسی کیفری متهم می‌تواند در مرحله تحقیقات مقدماتی یک وکیل به همراه داشته باشد.
صرف‌نظر از تبصره بحث برانگیز و ناعادلانه‌ موسوم به تبصره ناگهانی ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری در خصوص وکلای محرم و معتمد قوه قضائیه در مرحله تحقیقات مقدماتی پرونده‌های امنیتی، موکلم از حق به همراه داشتن وکیل در خصوص اتهام اخلال در نظم عمومی نیز محروم مانده است.

به گفته ی خانم زیلایی، کارگران و نمایندگان کارگری دستگیر شده در تاریخ ۲۷/۸/۹۷ بیست نفر بودند که اتهام مشترک همه آنها، اخلال در نظم عمومی بوده است. اکنون نیز به اتهام پانزده نفر در شعبه دوم همان دادسرا رسیدگی می‌شود و دسترسی به پرونده و مطالعه آن را داشته‌ام. این در حالی است که در خصوص سایر موکلینم، از جمله؛ اسماعیل بخشی در شعبه اول دادیاری با همین اتهام، اجازه مطالعه پرونده داده نشده است.

وی می افزاید: از آنجا که نه من و نه خانواده اسماعیل بخشی از زمان بازداشت، نتوانسته‌ایم دیداری با او داشته باشیم، این اخبار را تائید یا تکذیب نمی‌کنم. اما موکلم در خصوص اتهام اخلال در نظم عمومی (غیر امنیتی) از تاریخ بازداشت ۲۷/۸/۹۷ تاکنون، ممنوع از ارتباط با وکیل خود بوده و براساس تفسیر شماره ۲۰ کمیته حقوق بشر در خصوص ماده ۷ کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی (در حکم قانون داخلی ایران)، ممنوعیت متهم از دیدار با وکیل خود از مصادیق شکنجه محسوب می‌شود و نهایتا، مطابق بر قانون نیز، محرومیت از دیدار خانواده و وکیل، می‌تواند از مصادیق شکنجه باشد.

آخرین وضعیت علی نجاتی
خانم فرزانه زیلابی که وکالت علی نجاتی دیگر کارگر بازداشتی هفت تپه را هم بر عهده دارد، در مورد وضعیت او گفته است: حسب اظهار دادیار محترم شعبه سوم دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اندیمشک پرونده ی جدیدی با موضوع اخلال در نظم عمومی از طریق هدایت جریان اعتصابات و تجمعات کارگران هفت تپه علیه وی مطرح می باشد و هم اکنون در بازداشتگاه امنیتی اهواز به سر می برد.
به گفته ی وی در حال حاضر اجازه مطالعه پرونده تا جلسه بعدی بازجویی در دادسرا داده نشده است. آقای نجاتی از زمان بازداشت تا کنون با خانواده اش تماسی نداشته است. وی دارای بیماری قلبی (گرفتگی عروق), بیمارهای کلیه و پروستات می باشد و در زمان بازداشت به علت برخورد نادرست ماموران (لباس شخصی) دچار دشواری شدید تنفسی شده بود و از وضعیت سلامتی و جسمانی وی مطلع نیستم.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید