درگذشت بهمن امینی مدیر نشر خاوران و فعال سیاسی و مدنی مقیم فرانسه


  برگرفته از سایت اخبار روز
آدينه  ۲۵ آبان ۱٣۹۷ -  ۱۶ نوامبر ۲۰۱٨بهمن امینی، بنیانگذار انتشارات خاوران و یکی از ناشران باسابقه ادبیات تبعید که از مدت‌ها پیش به سرطان مبتلا شده بود، روز جمعه ۲۵ آبان در سن ۶۵ سالگی در لیون درگذشت.

بهمن امینی مدیر نشر خاوران، فعال سیاسی و کنشگر فرهنگی کتاب‌های بسیاری از نویسندگان بزرگ ایرانی از جمله شاهرخ مسکوب و سیمین دانشور را منتشر کرد. انتشارات خاوران که کتاب‌های نویسندگان ایرانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند و امکان نشر آثارشان در ایران نبود را فراهم کرد. برخی از آثار شاهرخ مسکوب، رضا دانشور، شهلا شفیق، رضا قاسمی و علی عرفان برای نخستین در انتشارات خاوران منتشر شدند. . تلاش های امینی محدود به نشر کتاب نبود، او   با شرکت فعال در رویدادهای فرهنگی ایرانی در اروپا حضور و نقشی پررنگ در ارائه و حفظ ادبیات فارسی داشت.

مدت‌ها کتابفروشی او در پاریس محلی برای جمع شدن نویسندگان و دوستداران کتاب‌های فارسی بود.
دو سال پیش او کتابفروشی را تعطیل کرد و از پاریس رفت.

بهمن امینی از زندانیان سیاسی دوران رژیم پهلوی بود. او در دوران تبعید نیز فعالیت‌های سیاسی و حقوق بشری خود را ادامه داد. امینی در شکل گیری »جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لائیک» حضور فعال داشت. او ضمن آن که سال‌های متمادی برنامه‌های «دیدار با اهل قلم» را در پاریس برگزار کرد، همچنین عضو «کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی» در پاریس هم بود.

آخرین رویداد فرهنگی که امینی در آن شرکت کرد، نمایشگاه کتاب «تهران بدون سانسور» بود که اردیبهشت ماه گذشته همزمان با نمایشگاه کتاب تهران، در شهرهای مختلف اروپا از جمله پاریس برگزار شد. با این حال او تنها توانست از طریق اینترنت برای مخاطبان خود در نمایشگاه پاریس سخنرانی کند.

بیماری سرطان به بهمن امینی اجازه ادامه فعالیت را نداد. او در آخرین ماه‌های زندگی خود به همراه خانواده‌اش به روستایی به نام دی‌یونه در جنوب شرقی فرانسه نقل مکان کرده بود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

1 نظر

  1. افسوس و صد افسوس برای از دست دادن این انسان های شریف و روشنگر.

دیدگاه تان را وارد کنید