نخستین روز دور دوم تحصن معلمان در ایران


فراخوان تحصن سراسری
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران


برگرفته از سایت عصرنو

سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳ نوامبر ۲۰۱۸

دویچه وله: شمار زیادی از معلمان در سراسر کشور به دعوت "شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان" از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. به نظر نمی‌رسد که دولت بتواند در آینده نزدیک مشکلات معلمان را حل کند.

دور دوم تحصن معلمان ایران روز سه‌شنبه ۲۲ آبان (۱۳ نوامبر) با تجمع اعتراضی شمار زیادی از معلمان آغاز شد. این دور از تحصن که به دعوت "شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان" انجام می‌شود، دو روز طول خواهد کشید.

این شورا در فراخوان خود اهداف این حرکت اعتراضی را، تامین و تضمین بودجه‌ی عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته، اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، آموزش رایگان، اجرای فاز دوم رتبه بندی، توقف طرح معلم تمام وقت و توقف روند پرونده‌سازی و سرکوب معلمان و نیز آزادی معلمان دربند اعلام کرده است.

این شورا امیدوار است که با دور دوم تحصن «حاکمان مجبور شوند به وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تأمین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه عمل نمایند و بیش از این معیشت و منزلت معلم را مورد هجمه قرار ندهند».

پاسخ مثبت به اعتراض در استان‌های گوناگون

به گزارش خبرگزاری هرانا، روز سه‌شنبه معلمان زیادی در استان‌های گوناگون از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، البرز، بوشهر، تهران، چهارمحال و بختیاری، خوزستان، فارس، قزوین، کردستان، کرمانشاه، گیلان، مازندران، همدان و یزد از حضور در کلا‌س‌های درس خودداری کردند.

در گزارش هرانا آمده است که معلمان متحصن شعارهایی مانند “ما به وضعیت آموزشی معترضیم”، “ما به وضعیت معیشتی معترضیم”، “نه به تبعیض”، “خط فقر ۶ میلیون تومان، حقوق فرهنگیان ۲ میلیون تومان”، “روحانی-لاریجانی، کو نظام هماهنگ”، “نه به طرح معلم تمام وقت”، “لغو اختلاف طبقاتی”، “ارتقای منزلت و معیشت معلمان”، “نه به آموزش خصوصی”، “آموزش رایگان حق فرزندان ایران”، “آموزش زبان مادری”، “آزادی معلمان زندانی”، “ایمن سازی مدارس”، “توقف پرونده سازی برای فعالان صنفی” را بر پلاکات‌های خود نوشته بودند.

رگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که در زندان به‌سر می‌برد، از این تحصن حمایت کرده است. در پیام همبستگی خانم محمدی آمده است: «کودکان این سرزمین "آ ز ا د گ ی" را از معلمان‌شان می‌آموزند و آزادی معلمان در گرو تحقق آزادی بیان و اندیشه‌شان است. کودکان این سرزمین "ص ل ح" و "س ع ا د ت" را از معلمان‌شان می‌آموزند و سعادت معلمان در تحقق زیست انسانی‌شان است.»

معلمان ایران مهرماه سال جاری نیز به مدت دو روز دست به تحصن زده بودند.

"کسری ذاتی" بودجه آموزش و پرورش

اعتراض‌ معلمان اتفاق تازه‌ای نیست و به نظر نمی‌رسد که دولت بتواند در آینده‌ی نزدیک برای حل معضلات آموزش و پرورش چاره‌ای بیندیشد.

علی اللهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در آغاز سال جاری خورشیدی در جمع خبرنگاران به مشکلات معلمان پرداخته و گفتٰه بود: «بودجه آموزش و پرورش کسری ذاتی دارد و دولت نیز آن را تایید کرده است و از نمایندگان خواسته‌ایم طرح‌هایی که بار مالی دارند به ویژه استخدام‌ها را در سال ۹۷ به صورت ویژه مدنظر قرار دهند و به آموزش و پرورش برای مدیریت بودجه کمک کنند.»

این مقام دولتی درباره‌ی بیمه تکمیلی فرهنگیان نیز اظهار داشته بود: «به دلیل آنکه آموزش و پرورش اعتبار کمک‌های رفاهی ندارد مجبور شدیم به شکل صندوقی اجرا کنیم که به صورت طولانی برای جامعه فرهنگیان اثربخش نیست. در حال صحبت با بیمه‌ها هستیم که تعرفه مشخصی را برای ما در نظر بگیرند. بیش از یک میلیون نفر از بیمه در این وزارتخانه استفاده می‌کنند و شرکت‌های بیمه‌ای باید بسته ویژه‌ای را برای ما در نظر بگیرند.»

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرده بود: «هزار میلیارد تومان مطالبات منتقل شده با سال ۹۷، سه هزار میلیارد تومان کسری ذاتی بودجه و سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بابت پاداش پایان خدمت کسری داریم که برای پاداش پایان خدمت و پرداخت مطالبات از محل یک درصد بودجه شرکت‌ها در نظر گرفته شده است که امیدواریم وزارت اقتصاد و دارایی برای پرداخت آن اقدام کند.»

جالب توجه اینکه علی اللهیار ترکمن در همان نشست خبری گفته بود که شمار زیادی از شرکت‌های دولتی زیان‌ده هستند و وزارت آموزش و پرورش نگران است که «با توجه به عملکرد سال ۹۶ این رقم در سال ۹۷ چگونه تامین خواهد شد چون پنج هزار میلیارد تومان بودجه باید از این طریق تامین شود.»

فراخوان تحصن سراسری
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

معلمان عزیز !
دانش آموزان و والدین گرامی !
مردم شریف ایران !

همانطور که همگان می دانند نظام آموزشی ایران با بحران ها و معضلات جدی روبرو است و مسئولان در قوای سه گانه اراده و تمایلی به حل مشکلات ندارند و گرنه در قبال خواسته های معلمان خود را به ندیدن و نشنیدن نمی زدند. بارها دیدار و گفتگو، نامه نگاری و طومارنویسی، تجمع و اینک تحصن، اما دریغ از یک واکنش مثبت از سوی دولتیان و مجلس نشینان!

دولتیان نه تنها به مطالبات بی توجه هستند بلکه فراتر از آن در حال اجرایی نمودن طرح ضد آموزشی و ضد معلمی موسوم به طرح معلم تمام وقت هستند طرحی که قرار است بیشتر از گذشته معلمان را با دستمزد و حقوق پایین استثمار نماید. نهادهای امنیتی و حراست ها نیز همچنان بر مدار گذشته خط پرونده سازی و سرکوب فعالان را ادامه می دهند. بطوری که از تهدید و ارعاب پا را فراتر گذاشته و به فعالان صنفی اتهام اخلاقی و روانی می زنند.

برخی مجلسیان نیز، آشکارا، نارضایتی واعتراضات معلمان در قالب تحصن را منکر و برخی دیگر نیز با الفاظ زشت، رکیک و توهین آمیز با معلمان معترض برخورد می کنند. بجز عده ای اندک، وضعیت سایر نمایندگان نیز بهتر از این نیست.

در چنین شرایطی است که معلمان بر اساس حقوق شهروندی و امتیازات قانونی برای تحقق مطالبات خود مجبور به اعتراض و تحصن می شوند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران به دلیل بی توجهی مسئولان به مطالبات فرهنگیان و اعتراضات مدنی آنها، مخصوصا تحصن گسترده ی مهرماه، به تمام فرهنگیان ایران مجدد فراخوان می دهد در روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۲ و ۲۳ آبان ضمن حضور در مدرسه از رفتن به کلاس ها خودداری نمایند و در دفتر مدارس تحصن کنند.

شورای هماهنگی ضمن سپاس از تمام فرهنگیان که متحدانه در تحصن مهرماه حضور داشتند از آنان می خواهد در فضای مجازی برای تبلیغ تحصن استفاده کرده و از فرصت زنگ تفریح در روزهای منتهی به تحصن برای گفتگو با همکاران و دعوت به تحصن استفاده نمایند.

شورا از آن دسته از فرهنگیان که بنا بر هر دلیل در تحصن مهرماه شرکت نکردند درخواست می کند متحدانه به صفوف متحصنین بپیوندند. بر ترس و دو دلی غلبه نمایند و از تهدیدات نهراسند که قدرت ما در گروِ اتحاد ماست و تمام این کنش ها مطابق با موازین قانون اساسی کشور است.

شورای هماهنگی خطاب به دانش آموزان و والدین عزیز اعلام می کند هدف از تحصن آن است که حاکمان مجبور شوند به وظایف خود طبق قانون اساسی در قبال دانش آموزان و تامین آموزش رایگان، کیفی و عادلانه عمل نمایند و بیش از این معیشت و منزلت معلم را مورد هجمه قرار ندهند.

شورای هماهنگی خطاب به دولت و مجلس و قوه قضاییه اعلام می کند نهادها و دستگاههای زیر مجموعه شما بهتر از هر کس می دانند مطابق اصل۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، تشکل های صنفی و شورای هماهنگی قانونی و دارای مجوز اند و اعتراض حق معلمان است. اگر امروز رسانه های برون مرزی صدای معلمان را منعکس می کنند ربطی به تشکل ها ندارد چرا که شما صدای ما را خفه می کنید. صدا و سیما بعنوان رسانه به اصطلاح ملی برای ترویج و تبلیغ برنامه های ضد آموزشی در اختیار و اجاره ی مافیای آموزشی و کنکور است و هرگز توجهی به خواست و مطالبات معلمان ندارد و هر وقت هم خبری را بازتاب داده یا برای پرتوقع جلوه دادن معلمان بوده یا به دنبال تسویه حساب سیاسی با جناح مقابل بوده است.

با وجود این ما تنها به کانال اطلاع رسانی رسمی شورا و حمایت فرهنگیان و مردم پشت گرم هستیم و از تمام جریانات سیاسی داخل و خارج مستقل عمل می کنیم. پس بار دیگر از این طریق از همه ی مسئولان می خواهیم، مسئولیت خود در قبال معلمان و مردم را به درستی انجام داده و تشکل های صنفی معلمان را به رسمیت بشناسند و با در اختیار گذاشتن تریبون و ایجاد تعامل با آنها خواسته های شان را برآورده سازند.

شورای هماهنگی در این راستا اهداف تحصن آبان ماه را به شرح زیر اعلام می دارد:

۱ـ تامین و تضمین بودجه عادلانه برای اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری و رفع تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته و اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی، آموزش رایگان
۲ـ اجرای فاز دوم رتبه بندی
۳ـ توقف طرح معلم تمام وقت
۴ـ توقف روند پرونده سازی و سرکوب معلمان و آزادی معلمان دربند.

بدیهی است ما از هر گام مثبت استقبال می کنیم و چون به این پاسخ تکراری مسئولان که همواره می گویند "مطالبات بار مالی دارد" عادت داریم به شما پیشنهاد می کنیم برای نشان دادن حسن نیت معلمان زندانی را آزاد کنید و روند پرونده سازی برای فعالان را متوقف کنید.

ما باور داریم تمام مطالبات فرهنگیان قابل تحقق و قانونی است پس اعلام می کنیم در صورت ادامه روند فعلی، اعتراضات در ماه های آینده به هر طریق ممکن ادامه می یابد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
۱۷ آبان ۱۳۹۷

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید