ایران روی خط اعتراض و اعتصاب

کارگران هفته تپه و فولاد همچنان در خیابان 

• روز سه شنبه نه تنها در شوش و اهواز، در برخی نقاط دیگر کشور نیز تجمع های اعتراضی کارگران و زحمتکشان برپا شد ...
برگرفته از سایت اخبار روز 
سه‌شنبه  ۶ آذر ۱٣۹۷ -  ۲۷ نوامبر ۲۰۱٨ویدئویی از عتراضات در هفت تپه

تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز روز جاری نیز در سطح شهرهای اهواز و شوش ادامه یافت. خواسته اصلی این کارگران لغو خصوصی سازی، واگذاری شرکت به بخش دولتی، اداره شورایی آن، آزادی کارگران زندانی و پرداخت دستمزدهای معوقه است.

امروز سه‌شنبه ۶ آذرماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه مقابل فرمانداری شوش و با راهپیمایی در سطح شهر نسبت به برآورده ‌نشدن مطالبات‌شان برای بیست و سومین روز متوالی، دست به تجمع اعتراضی زدند.
کارگران معترض با سر دادن شعارهایی از جمله “کارگر زندانی آزاد باید گردد”، “نه رستمی نه بیگی شرکت بشه دولتی” و “کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند.
کارگران شرکت فولاد اهواز نیز روز جاری در ادامه تجمعات خود با سر دادن شعارهایی از جمله “ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم می‌جنگیم”، “حسین حسین شعارشان دزدی‌ها افتخارشان”، “صدای هر کارگر مرگ بر ستمگر” و “نه حاکم نه دولت، نیستند به فکر ملت” خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند.

طی این روز اقشار مختلف به شیوه‌های مختلفی همبستگی و حمایت خود را از اعتراضات کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه و فولاد اهواز نشان دادند. از جمله کارگران شرکت آریان فولاد شهرستان بوئین زهرا استان قزوین با تجمع در مقابل فرمانداری بوئین زهرا حمایت خود را از کارگران نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز اعلام کردند.
همچنین به گفته منابع کارگری امروز نیروهای امنیتی به قصد بازداشت “علی نجاتی” رئیس سابق و عضو سندیکای کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه به منزل وی رفته و به دلیل عدم حضور وی در منزل، موفق به بازداشت او نشدند.

روز سه شنبه در برخی نقاط دیگر کشور نیز تجمعات اعتراضی برگزار شد.

* کارگران شهرداری لالی در اعتراض به یازده ماه عدم دریافت حقوق دست به تجمع اعتراضی در میدان شهدای ۲۱ دی این شهر زدند
در پی این تجمع اعتراضی که بدنبال ۴ روز اعتصاب کارگران شهرداری این شهرستان صورت گرفت یکی از آنان به نام بهرام رحیمی در محل تجمع از شدت فشارهای وارده معیشتی و ناراحتی ناشی از عدم توجه مسئولین به شرایط مشقت بارشان دچار حمله قلبی شد و با حضور اورژانس در محل به بیمارستان منتقل گردید.
کارگران معترض شهرداری لالی پس از تجمع در میدان شهدای ۲۱ دی این شهر و انتقال همکارشان به بیمارستان، دست به راهپیمائی به سوی دفتر امام جمعه زدند که با ممانعت نیروهای انتظامی مواجه شدند اما علیرغم این ممانعت و تلاش از سوی مامورین انتظامی برای پایان تجمع، آنان راهپیمائی خود را به طرف دادگستری شهر کشاندند و با تجمع در مقابل آن خواهان پرداخت حقوقهای معوقه خود شدند.

* تجمع اعتراضی پیمانکاران مقابل ساختمان شورای شهر تهران
پیمانکاران شهرداری تهران در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات شان در مقابل ساختمان شورای شهر تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند. روی یکی از بنرهای آنها خطاب به کارگزاران نوشته شده بود: براندازم به تنهایی بساط رانت و رشوه.

* تجمع غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران
غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران در مقابل سازمان موسوم به دیدبان شفافیت و عدالت تجمع کردند.
آنها شعار می دادند:
دیدبان عدالت ماها را کردن غارت
نه قاضی نه دولت نیستند بفکر ملت
دولت ور شکسته رو پول ما نشسته
دیدبان عدالت مهار بزن به غارت
محکمه و عدالت اجرا باید گردد این سیف خائن اعدام باید گردد!

* تجمع باز نشستگان مقابل اداره کار
جمعی از بازنشستگان سراسر کشور در مقابل اداره کار در تهران تجمع کردند. تجمع کنندگان که تراکت های اعتراضی در دست داشتند که بر روی آن ها نوشته شده بود: درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید!
باز نشستگان با شعارهای:
معیشت، امنیت، سلامت حق مسلم ماست
فریاد، فریاد، از این همه بی داد
حقوق ما ریالیه. هزینه ها دلاریه
اختلاسها کم بشه، مشکل ما حل میشه
حقوق های نجومی، فلاکت عمومی
ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه
سفره ما خالیه، پُر شما عالیه
حقوق ما ریالیه. هزینه ها دلاریه
خط فقر ۶ میلیون، حقوق ما دو میلیون
معلم زندانی آزاد باید گردد
مردم به ما ملحق شوید، درد ما درد شماست
این همه بی عدالتی، هرگز ندیده ملتی
اعتراض خود را به وضع موجود اعلام کردند.در ساعت ۱۱ که گروه بازنشستگان پارک شهر قصد داشتند جهت مذاکره به داخل محوطه و سالن وزارت کار بروند تعداد زیادی از معلمان که اعتقادی به مداکره با دزد سفره های باز نشستگان نداشتند محل را دسته دسته ترک کردند.
در تمام وقت پلیس و لباس شخصی ها حضور پُررنگی داشتند.

* تجمع بازنشستگان ۴ سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
بازنشستگان ۴ سال اخیر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در مقابل درب این دانشگاه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبات و پاداش بازنشستگی شان تجمع کردند.

* اعتراض کارگران روغن جهان خاتمه یافت
اعتراضات صنفی کارگران کارخانه روغن نباتی جهان در شهر زنجان با وعده پیگیری مسئولان استانداری از صبح امروز سه‌شنبه (۶ آذر) خاتمه یافت و کارگران به سر کار بازگشتند.
بر همین اساس؛ تمامی کارگرانی که در نوبت صبح این واحد صنعتی مشغول کار بوده‌اند، به کار سابق خود بازگشته‌ و در حال حاضر فعالیت بخش‌های مختلف این واحد صنعتی به حالت عادی بازگشته است.
کارگران تصریح کردند: تجمع ۱۲ روزه آنها درحالی امروز خاتمه یافته است که مدیرعامل کارخانه با حضور در محل استانداری زنجان وعده کرد که تقریبا هر ۱۵ روز یکبار یک ماه از مطالبات مزدی ۱۰ ماهه‌ی کارگران را پرداخت کند. در عین حال کارفرما دستور بازگشت به کار ۱۹ همکار تعدیل شده این کارخانه را صادر کرده است.

* تجمع در حمایت از کارگران فولاد و هفت تپه
کارگران شرکت آریان فولاد شهرستان بوئین زهرا (استان قزوین) مقابل فرمانداری این شهر در حمایت از کارگران اعتصابی شرکت‌های نیشکر هفت تپه و گروه ملی فولاد اهواز دست به تجمع زدند.

* راهپیمایی اعتراضی دانشجویان علامه تهران
دانشجویان دانشگاه علامه تهران، امروز به دلیل اعتراض به مسئله تبعیض جنسیتی راهپیمایی‌ای را در دانشگاه به جریان انداختند و از سایر دانشجویان هم درخواست کردند برای پیشبرد مبارزه علیه تبعیض جنسیتی ظالمانه موجود در دانشگاه‌ها به آنها بپیوندند.

منابع: کانال های تلگرامی اتحادیه ی آزاد کارگران ایران، سندیکای کشت و صنعت هفت تپه و خبرگزاری هرانا

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید