ادامه تجمعات کارگران هفت‌تپه و فولاد اهواز


• خیابان های اهواز و شوش همچنان در تسخیر کارگران معترض است. کارگران به اعتراضات خود ادامه می دهند و تلاش های عوامل کارفرما و حکومت برای منصرف کردن آن ها از ادامه ی اعتراض به جایی نرسیده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز
دوشنبه  ۵ آذر ۱٣۹۷ -  ۲۶ نوامبر ۲۰۱٨


اعتصاب و اعتراض کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در شهر شوش روز دوشنبه، پنجم آذر، برای بیست و دومین روز پیاپی ادامه یافت؛ همزمان رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی تهدید کرد که «بهانه کردن مطالبات کارگران برای برهم زدن نظم کشور قابل قبول نیست».

کارگران نیشکر هفت‌تپه روز دوشنبه در شعارهای خود از جمله خواستار آزادی اسماعیل بخشی، یکی از نمایندگان خود شدند که از یکشنبه گذشته، همراه با سپیده قلیان، فعال مدنی، در بازداشت به سر می‌برد و به گفته مقام‌های دولتی و قضایی، با «اتهام امنیتی» روبه‌رو است. کارگران با دادن شعار "اسماعیل رو گرفتند، ما همه بخشی هستیم" بار دیگر تاکید کردند که تا آزادی نماینده خود به اعتراضاتشان ادامه خواهند داد.
یک روز پیش‌تر کریم یاوری، نماینده وزیر تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی، از کارگران خواسته بود به سر کار خود بازگردند و برای رسیدن به حقوق خود،‌ «بی‌اعتمادی به کارفرما را پشت سر بگذارند».
امید اسدبیگی، کارفرمای خصوصی شرکت هفت‌تپه نیز،‌ در پیامی ویدئویی که شامگاه یکشنبه منتشر شد، خواستار پایان اعتصاب شد و گفت: «این اعتصاب به جز ایجاد بی‌نظمی و مشکلات عدیده برای مجموعه هیچ چیز دیگری به ارمغان نخواهد آورد».
در واکنش به پیام ویدئویی کارفرمای خصوصی، یکی از نمایندگان مجمع کارگری با انتشار ویدئویی، ضمن انتقاد از عملکرد بخش خصوصی گفت کارگران خواستار «خلع ید» از این بخش هستند و «امکان بازگشت» اسدبیگی وجود ندارد.
کارگران این شرکت، علاوه بر اعتراض به عدم دریافت دستمزدهای معوقه خود، خواستار واگذاری مالکیت آن به کارگران، یا به دولت و با مدیریت شورای کارگری هستند؛ اما دولت حسن روحانی با این درخواست مخالفت کرده است.
تاکنون تنها یک ماه از چهار ماه دستمزد معوقه کارگران نیشکر هفت‌تپه پرداخت شده و بانک آن را به خاطر طلب های کارگران مصادره کرده است.تظاهرات کارگران در اهواز - ویدئو از هرانا

کارگران شرکت فولاد اهواز نیز روز جاری در حالی که نیروهای گارد ویژه آنها را احاطه کرده و سعی در جلوگیری حرکت آنها به طرف مرکز شهر را داشتند با سر دادن شعارهایی از جمله «ما کارگران فولاد، علیه ظلم و بیداد، می‌جنگیم، می‌جنگیم»، «ام‌الفساد اهواز همین‌جاست همین‌جاست» و «کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد» با تظاهرات اعتراضی و راهپیمایی در سطح شهر خواهان برآورده شدن مطالبات خود شدند.


رئیس قوه قضائیه:دشمن در صدد استفاده از ابزار مطالبات کارگری است
همزمان با تداوم اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه و فولاد اهواز، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه، روز دوشنبه تهدید کرد که «بهانه کردن مطالبات کارگران برای برهم زدن نظم کشور، قابل قبول نیست».
صادق لاریجانی با ادعای این که «مسئله اقتصاد و معیشت، محور اصلی نفوذ دشمن و ضربات اوست» گفت: «دشمن در پی سوء استفاده از برخی مطالبات است».
رئیس قوه قضائیه همچنین هشدار داد که «با اغتشاش، بحران و اقدامات خلاف نظم عمومی، مطالبات به نتیجه نخواهد رسید».
مقامات قوه قضائیه ایران در دیگر اعتراض‌های صنفی مشابه، از جمله اعتصاب کامیونداران، نیز معترضان را به «اشد مجازات» تهدید کرده بودند. 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید