۲۲ تن از بازداشتی های بعد از حمله به رژه اهواز اعدام شدند

exec_111118.jpgبرگرفته از سایت عصرنو
يکشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱ نوامبر ۲۰۱۸

«۲۲ بازداشتی مرتبط با حمله به رژه اهواز اعدام شدند»

دویچه وله: گزارش‌‌های برخی منابع حقوق بشری حاکی از آن است که همه ۲۲ نفری که بعد از حمله به رژه اهواز بازداشت شدند "اعدام شده‌اند". برخی منابع می‌گویند، به خانواده‌ آن‌ها گفته شده که مراسم سوگواری نگیرند و با کسی مصاحبه نکنند.

بنا بر گزارش‌‌ها، ۲۲ نفری که به گفته وزارت اطلاعات ایران، در ارتباط با حمله اهواز بازداشت شدند اعدام شده‌اند.

طبق منابع خبری مختلف، اعدام این افراد پنج‌شنبه ۱۷ آبان‌ماه (هشتم نوامبر) بدون اطلاع خانواده‌هایشان و به صورت دسته‌جمعی در اهواز صورت گرفته است.

شاهد علوی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر سیاسی، در صفحه خود در توییتر با تکیه بر منبعی که نامش ذکر نشده، اسامی برخی از اعدام‌شدگان را "احمد العبودی، محمد مؤمنی و دو فرزندش، نسار مؤمنی و اسامه مؤمنی" ذکر کرده است.

سایت حقوق بشر در ایران نیز در توییتر اعدام این ۲۲ نفر را تأیید کرده است.

دوم مهرماه وزارت اطلاعات ایران از بازداشت ۲۲ نفر در رابطه با حمله مسلحانه به رژه نیروهای مسلح در اهواز خبر داد.

فعالان حقوق بشر گفته‌‌اند که اداره اطلاعات اهواز در تماس با خانواده‌های برخی از بازداشت‌شدگان خبر اعدام آن‌ها را داده است. همچنین از ‌آن‌ها خواسته شده تا مراسمی برای درگذشت آن‌ها برپا نکرده و در این رابطه مصاحبه‌ای نیز نکنند. همچنین گفته شده که مقام‌‌های مسئول در اهواز در جریان پیگیری خانواده‌ها این خبر را تأیید کرده‌اند.

هنوز هیچ مقام رسمی این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده و دویچه‌وله فارسی نیز مستقلا قادر به تأیید یا تکذیب این خبر نیست.

وزارت اطلاعات ایران پیش از این ویدئویی از بازداشت ۲۲ نفر منتشر و اعلام کرده بود که این افراد در حمله به رژه اهواز دست داشته ‌‌و در خانه‌ای تیمی بازداشت شده‌اند. همچنین گفته شد که آن‌ها در این خانه "مواد منفجره، وسایل نظامی و امکانات ارتباطی" نگهداری می‌کردند.

هیچ خبری در مورد چگونگی روند دادرسی این افراد در دست نیست. برخی منابع می‌گویند، این بازداشت‌ها ربطی به رژه اهواز نداشته و بسیاری از فعالان اهوازی به این بهانه بازداشت شده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل دوم نوامبر (۱۱ آبان) درباره ابعاد بازداشت فعالان سیاسی و مدنی عرب خوزستان هشدار داد.

حمله به رژه نظامی ارتش در اهواز در ۳۱ شهریور ۲۵ کشته و ۶۰ مجروح بر جا گذاشت. رسانه‌های ایران شمار مهاجمان را پنج نفر اعلام و تأکید کردند که همه آن‌ها کشته شده‌اند. خبرگزاری فارس نوشت، سه نفر از این افراد نسبت خانوادگی داشته "دو نفر از آن‌ها برادر و نفر سوم پسرعموی ‌آن‌ها بوده است." همچنین شغل این افراد نجاری و کابینت‌سازی ذکر شده است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید