گزارشی از تداوم اعتصاب دهها زندانی سیاسی در زندان مرکزی ارومیه

برگرفته از سایت خبرگزاری هرانا

اعتصاب غذای جمعی از زندانیان سیاسی-عقیدتی زندان مرکزی ارومیه که از تاریخ ۲۴ مهرماه در اعتراض به حمله گارد ویژه به بند ۱۲ سیاسی این زندان و ضرب و شتم زندانیان آغاز شده بود با گذشت ۵ روز کماکان ادامه دارد. زندانیان اعتصابی در دو بند جداگانه بر تداوم اعتصاب تا استیفای حقوق قانونی خود پافشاری می کنند، این زندانیان با صدور فراخوانی از خانواده‌های خود درخواست کردند تا روز یکشنبه ۲۹ مهرماه برای احقاق حقوق و مطالبات زندانیان اعتصابی مقابل زندان مرکزی ارومیه حاضر شوند. این در حالی است که رییس زندان و قاضی ناظر بر زندان از زندانیان خواستند تا برخی از آنان برای گفتگو به دفتر دادستانی مراجعه کنند اما این پیشنهاد کماکان از سوی زندانیان اعتصابی پذیرفته نشده است. همچنین گزارش می شود ساعاتی پیش وضعیت جسمی یک زندانی اعتصابی رو به وخامت گذاشت که به همین دلیل به بهداری زندان منتقل شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ده‌ها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان مرکزی ارومیه به همراه تعدادی از زندانیان عقیدتی ساکن بند جوانان از روز سه‌شنبه ۲۴ مهرماه در اعتراض به حمله گارد ویژه به بند ۱۲ این زندانی دست به اعتصاب غذا زدند که با گذشت ۵ روز کماکان ادامه دارد.
روز شنبه وضعیت جسمانی “حبیب امینی” یک تن از زندانیانی که در اعتصاب غذا است بد شده و به بهداری زندان منتقل شده است.
زندانیان با صدور فراخوانی از خانواده‌های زندانیان سیاسی-عقیدتی و حتی خانواده‌های دیگر زندانیان درخواست کردند تا در روز یکشنبه ۲۹ با تجمع مقابل این زندان خواستار تحقق حقوق فرزندان دربند خود شوند.

متن کامل این فراخوان کوتاه که با حفظ هویت امضاکنندگان، جهت نشر در اختیار هرانا قرار گرفته است را در ادامه می‌خوانید:

“در پی اعتصاب غذای زندانیان عقیدتی و سیاسی زندان مرکزی ارومیه که از تاریخ ۲۴ مهر ۹۷ شروع شده است، از خانواده‌های این زندانیان و حتی خانواده‌های زندانیان غیر سیاسی-عقیدتی نیز درخواست می‌شود روز یکشنبه ۲۹ مهرماه برای برای احقاق حقوق و مطالبات شرعی و قانونی فرزندانشان در مقابل زندان مرکزی ارومیه تجمع کرده و پیگیر درخواست‌های قضایی و قانونی آنان باشند.
این اعتراض به ظلم و تبعیض منحصرا در این شهرستان نسبت به زندانیان و خانواده‌هایشان روا داشته می‌شود؛ زیرا عدم امنیت جانی و روانی زندانیان، فشارهای مضاعفی را به آنان تحمیل کرده است. باشد تا مسئولین حساسیت نشان داده و از چندین سال فشار تبعیض‌آمیز و بیداد کاسته شود.
در نهایت از تمامی وجدان های بیدار خواهانیم همان طوری که نسبت به اعدام‌های اخیر سه تن از زندانیان سیاسی کرد و موشک باران اخیر کردستان واکنش نشان دادند، از ما نیز حمایت کنند”.
یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان در گفتگو با خبرگزاری هرانا گفت: “پس از درخواست زندانیان از خانواده‌های خود مبنی بر تجمع مقابل زندان ارومیه، رییس زندان و قاضی ناظر بر زندان از آن‌ها خواستند تا زندانیانی که خواستار ملاقات با دادستان ارومیه هستند درخواست بدهند تا مسئولان زندان ایشان را در گروه‌های هفت نفره به دادستانی منتقل کنند اما تاکنون هیچ یک از زندانیان این پیشنهاد را قبول نکرده‌اند و درخواست دارند تا دادستان داخل بند ایشان بیاید”.
لازم به یادآوری است، عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۹۷ در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران و ضرب و شتم این زندانی، زندانیان سیاسی بند ۱۲ به این اقدام اعتراض کردند اما توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفتند و تعدادی نیز پس از ضرب و شتم به سلول‌های انفرادی منتقل شدند. شب دوشنبه نیز به دستور مامورین زندان هشت تن از زندانیان عقیدتی ساکن بند جوانان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.
یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “ساعاتی قبل در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی به‌نام «حمید رحیمی» با یکی از ماموران وی را به افسرنگهبانی منتقل کرده و توسط چهار مامور به شدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و به انفرادی منتقل کردند. پس از آن چند زندانی سیاسی دیگر به نام‌های «کمال حسن رمضان»، «احمد تموئی» و «عثمان مصطفی‌پور» جهت پیگیری وضعیت حمید رحیمی به افسرنگهبانی رفته و در آنجا مامورین احمد تموئی را نیر مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند. چند تن از زندانیان تحت امر دو تن از مامورین به نام‌های «اسکندری» و «رضایی» به دستور آنان به احمد تمویی، کمال حسن رمضان و تورج اسماعیلی حمله کرده و به وسیله تیزی (شی برنده) در حضور مامورین آنها را مورد ضرب و جرح قرار داده‌اند. در پی اعتراض زندانیان بند سیاسی مامورین تلاش کردند چندتن از این زندانیان را از بند خارج کنند که با خودداری زندانیان گارد ویژه با باتوم، شوکر و گاز اشک‌آور وارد بند ۱۲ (سیاسی) شده و حسن رستگاری و کامران درویشی را همراه با ضرب و شتم شدید به انفرادی منتقل کردهند هرچند نهایتا حسن رستگاری را به بند بازگرداندند. در اثر ضرب و شتم توسط مامورین و زندانیان تحت امرشان کمال حسن رمضان از ناحیه بینی و احمد تموئی از ناحیه دندان دچار شکستگی شده، تورج اسماعیلی نیز به وسیله تیزی مجروح  و حسن رستگاری نیز دچار ضرب دیدگی شدید در قسمت‌های مختلف بدن شده است”.
در پی حمله روز دوشنبه گارد ویژه و مضروب و مجروح کردن زندانیان سیاسی این بند، دهها تن از زندانیان سیاسی به همراه تعدادی از زندانیان عقیدتی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زدند.
این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی زندان ارومیه مورد بدرفتاری مسئولین زندان قرار گرفته‌اند. پیشتر در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷ نیز ماموران گارد زندان ارومیه، بند ۱۲ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده‌ بودند.
ضرب و شتم و بدرفتاری مسئولان زندان مرکزی ارومیه مسبوق به سابقه است، در تاریخ ۱۶ مهرماه ۹۷ نیز یک زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام مرتضی ظهرعلی در پی ضرب و شتم توسط مسئولین زندان دچار شکستگی در ناحیه دست راست شده بود. همچنین در تاریخ ۱ مهرماه سال جاری جواد شیرزاد (آرش) زندانی محبوس در بند جوانان زندان ارومیه در پی ضرب و شتم توسط مدیر داخلی زندان (بایرام‌زاده) دچار آسیب دیدگی جدی از ناحیه سر و آسیب مغزی شده و در بیمارستان خارج از زندان بستری شده بود.
در مردادماه سال جاری نیز سعید سید عباسی زندانی محبوس در زندان ارومیه به علت تاخیر در رفتن به هواخوری توسط رئیس اندرزگاه ارومیه مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفته و علیرغم جراحات وارده بدون رسیدگی پزشکی به انفرادی منقل شده بود. در اردیبهشت ماه سال جاری نیز هرانا در گزارشی دیگر از ضرب و شتم یک زندانی به نام سعید نوری فرزند علی اکبر، که پیشتر ستوان سوم سپاه بود، توسط دو تن از ماموران زندان مرکزی ارومیه در دفتر مدیر داخلی زندان خبر داده بود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید