اعتصاب غذای بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی - سیاسی در ایران


• بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی-سیاسی در زندان‌های مختلف ایران در اعتصاب غذا هستند. سکوت مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در قبال این اعتصاب‌ها موجب نگرانی خانواده‌ها و فعالان حقوق بشر شده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز
پنج‌شنبه  ۲۹ شهريور ۱٣۹۷ -  ۲۰ سپتامبر ۲۰۱٨


بیش از ۲۰ زندانی عقیدتی-سیاسی در زندان‌های مختلف ایران در اعتصاب غذا هستند. سکوت مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی در قبال این اعتصاب‌ها موجب نگرانی خانواده‌ها و فعالان حقوق بشر شده است.

به گزارش زمانه به نقل از کمپین حقوق بشر در ایران، در حال حاضر ۱۸ درویش گنابادی زندانی در زندان تهران بزرگ به علاوه نسرین ستوده و فرهاد میثمی در زندان اوین تهران و مهین‌تاج احمدپور در زندان تنکابن، در اعتراض به نقض حقوق قانونی خود در اعتصاب غذا به سر می‌برند. وضعیت جسمانی اغلب آنان نیز نامناسب گزارش شده است.

نسرین ستوده، وکیل دادگستری و مدافع حقوق بشر که از روز سوم شهریور در اعتصاب غذاست، دچار ضعف و سرگیجه شده و فرهاد میثمی هم با وجود افت فشار و ضعف عمومی از پذیرش سرم خودداری می‌کند.
به گفته نزدیکان نسرین ستوده، او تاکنون بارها در زندان اوین دچار سرگیجه شده و یک بار به دلیل ضعف و عدم تعادل جسمی از پله‌های بند سقوط کرده است.
چهارشنبه ۲۸ شهریور، ۳۴۰ فعال مدنی در نامه‌ای به نسرین ستوده از او خواستند تا با پایان دادن به اعتصاب غذا، علاوه بر حفظ سلامتش به نگرانی خانواده، دوستان و فعالان حقوق بشر درباره خود پایان دهد.
نویسندگان نامه اعلام کرده‌اند که «دستگاه قضایی-امنیتی» جمهوری اسلامی مسئولیت جان و سلامتی نسرین ستوده و دیگر زندانیان سیاسی-عقیدتی دیگری که در ایران در اعتصاب غذا هستند را به عهده دارد.

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی ۴۸ ساله هم که ۹ مرداد به اتهام اعتراض به حجاب اجباری بازداشت و از ۱۰ مرداد اعلام اعتصاب غذا کرده است، از دوستانش خواسته است تا برای شکستن اعتصاب غذا، تقاضا نکنند و به جای آن از مطالبه او یعنی رویه قضایی عادلانه حمایت کنند.
مادر این زندانی سیاسی نیز در پاسخ به مقامات قضایی گفته است هرگز از فرزندش نخواهد خواست به اعتصاب غذایش پایان دهد.

از سوی دیگر اما به گزارش سایت مجذوبان نور که خبرهای مربوط به درویشان گنابادی را پوشش می‌دهد، وضعیت جسمانی ۱۸ درویش گنابادی در اعتصاب غذا در زندان تهران بزرگ نیز نامناسب است. این زندانیان از کنترل روزانه نیز محروم‌اند.
گزارش شده است که وضعیت جسمی ظفرعلی مقیمی نگران‌کننده‌تر از دیگر درویشان زندانی است. او بیش از چهار ماه است که در اعتصاب غذاست.
صالح‌الدین مرادی، محمدرضا درویشی، علی بلبلی، عباس دهقان، علی‌ محمدشاهی، مجتبی بیرانوند، حیدر تیموری، مجید یاراحمدی، سعید سلطان‌پور، بابک تقیان، احسان ملک‌محمدی، سخاوت سلیمی، رضا باوی و اکبر داداشی از دیگر درویشان گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ هستند که دست به اعتصاب غذا زده‌اند و نیازمند رسیدگی پزشکی‌اند.

علاوه بر این ۲۰ زندانی عقیدتی-سیاسی در تهران اما یک زندانی نیز در زندان تنکابن در اعتصاب غذاست که او نیز با وجود وضعیت جسمانی نامناسب، از دریافت خدمات درمانی محروم مانده است.
مهین‌تاج احمدپور، زن دستفروش محبوس در زندان نشتارود تنکابن، در اعتراض به عدم رسیدگی پزشکی، مانع‌تراشی مسئولان در استفاده او از تلفن زندان و تهدید او به باز کردن پرونده جدید از روز ۱۹ شهریور دست به اعتصاب غذا زده است.
این زندانی سیاسی به دلیل شرکت در اعتراضات دی ماه ۹۶ بازداشت و زندانی شده است. 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید