سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ایران دلیل مرگ فعالان زیست‌محیطی در اطراف مریوان را آتش‌سوزی خواند. این آتش‌سوزی هنوز کاملاً مهار نشده است.
خاکسپاری فعالان جان‌باخته در مریوان، میدان باوه‌رشی، یکشنبه چهارم شهریور ــ منبع: فیس‌بوک Lawani Mariwan
قاسم سبزعلی، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها یکشنبه چهارم شهریور به خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که «پزشکی قانونی تایید کرده است که فوت چهار نفر از اعضای تیم اطفای حریق در مریوان بر اثر حریق بود و آثاری غیر از سوختگی در بدن آن‌ها وجود نداشت.»
در جریان آتش‌سوزی مراتع روستاهای پیله و سلسی شهرستان مریوان در استان کردستان چهار فعال محیط زیستی جان باختند. شریف باجور و امید حسین‌زاده (کهنه‌پوشی)، از اعضای انجمن سبز چیا و دو جنگل‌بان به نام‌های رحمت حکیمی‌نیا و محمد پژوهی قربانیان حادثه بودند.
آنها در جریان اطفای حریق جان دادند اما اخباری از مرگ آنها بر اثر انفجار مین منتشر شد. شایعاتی دیگری نیز منتشر شده است که قابل تأیید نیست.
پس از مرگ این فعالان، مردم مریوان دست به تجمع زدند. گزارش‌هایی از اعتراضات آنها در جریان تشییع‌جنازه نیز منتشر شده است.
هنوز علت آتش‌سوزی به طور دقیق مشخص نیست اما سبزعلی به ایسنا گفته که باد شدید سبب گسترش آتش‌سوزی شد و فعالان جان‌باخته به همین دلیل گرفتار شدند. بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم پنج تن دیگر در این حادثه مجروح شدند.
محمد شفیعی، فرماندار مریوان به علت این حادثه یک روز عزای عمومی اعلام کرد. پیکر جان‌باختگان یکشنبه تشییع شد.
آتش‌سوزی منجر به مرگ آنها اما به گفته سبزعلی یکشنبه دوباره شعله‌ور شده است.
انجمن سبز چیا، از انجمن‌های مدافع محیط زیست در مریوان که باجور و حسین‌زاده در آن عضو بودند، ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ برنده «جایزه ملی محیط زیست» ایران شد.
خبرگزاری میراث فرهنگی در گزارش خود آن زمان گفت که «انجمن سبز چیا در سال‌های اخیر تلاش فراوانی برای احیای جنگل های زاگرس کرده بودند. همچنین این گروه موفق شدند نهضتی ضد شکار در کردستان ایجاد کنند.»
انجمن سبز چیا از تشکل های مدافع محیط زیست در کردستان است که فعالیت های خود را از سال ۱۳۸۳ آغاز کرد.
شماری از اعضای این انجمن در سال‌های گذشته توسط نهادهای امنیتی احضار، بازداشت و حتی زندانی شده‌اند.