آغاز مجدد اعتصاب کامیون‌داران در تهران

برگرفته از سایت هرانا
اعتصاب کامیون‌داران ایران که از روز سه‌شنبه اول خردادماه در اعتراض به عدم رسیدگی مسئولان به مطالبات صنفیشان آغاز و در چند روز گذشته پایان یافته بود، امروز شنبه ۱۹ خرداد مجددا در تهران آغاز شد. در همین روز، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز وعده داده که به‌زودی لاستیک با قیمت مصوب در پایانه‌های بار و مسافر به صاحبان ناوگان عرضه می‌شود.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از روز سه‌شنبه اول خردادماه کامیون‌داران بسیاری در شهرهای ایران در اعتراض به ثابت بودن کرایه‌ها، افزایش قیمت بیمه‌ها، افزایش عوارض اتوبان‌ها، کمیسیون بالای باربری‌ها، هزینه بالای تعمیرات و قیمت بالای لوازم یدکی دست به اعتصاب زده و خواستار عملی شدن مطالبات صنفی خود شدند.
این اعتصاب پس از گذشت حدود ۱۰ روز کاهش پیدا کرد و نهایتا در چند روز اخیر پایان یافت. اما روز شنبه ۱۹ خرداد برخی کامیون‌داران در اتوبان بابایی تهران با شعار “اتحاد و همدلی” مجددا دست به اعتصاب زدند.

یکی از این رانندگان در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا گفت: “کمپرسی‌های ما ظرفیت حمل ۱۴ تا ۱۵ تن بار دارد اما پیمانکاران بدون توجه به ظرفیت قانونی بیش از ۲۰ تا ۳۰ تن بار می‌زنند و ما را به حمل بار بیشتر مجبور می‌کنند. از سال ۱۳۷۸ نرخ کرایه حمل بار ما بیشتر نشده و افزایش اخیر ۲۰ درصدی نرخ کرایه حمل نیز فقط شامل کامیونداران برون شهری است”.

خدیجه ربیعی، رئیس کمیته بررسی مسائل و مشکلات کامیون‌داران در مجلس با بیان اینکه مجلس و دولت به شدت پیگیر مشکلات کامیون‌داران هستند، عنوان کرد: “این کمیته با حضور نمایندگانی از صنف رانندگان کامیون، وزارت راه، سازمان راهداری و حمل و نقل، تأمین اجتماعی، پلیس راه و صنف اتوبوس‌رانی جلساتی را برای بررسی مشکلات و درخواست‌های کامیون‌داران برگزار کرد. یکسری از درخواست‌های آن‌ها عملیاتی و برای اجرا به استان‌ها اجرا ابلاغ شده است اما یکسری خواسته‌های آن‌ها همچون قرار گرفتن در زمره مشاغل سخت نیاز به بررسی و جلسات متعدد و در نهایت قانون دارد تا اقدامات لازم در آن صورت گیرد”.
عبدالهاشم حسن‌نیا، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ” اقدامات و توافقاتی برای آرامش خاطر رانندگان تلاشگر بخش حمل‌ونقل جاده‌ای و فعالان این عرصه در روزهای اخیر برداشته‌شده و کانون‌ها و تشکل‌های صنفی ذی‌ربط نیز به‌طور کامل در جریان تصمیمات قرارگرفته‌اند”.

وی در این رابطه افزود: “با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مقرر شد به‌زودی لاستیک با قیمت مصوب در پایانه‌های بار و مسافر به صاحبان ناوگان عرضه شود. در آینده‌ای نزدیک جلسات مربوط به لوازم‌یدکی میان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای  و نمایندگان وزارت «صمت» نیز برگزار و در  خصوص مسائل مربوط به واردات لوازم‌یدکی مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد گرفت”.

صدیف بدری، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس از تشکیل کمیته ویژه‌ای در این کمیسیون برای بررسی اعتراضات صنف کامیونداران و یافتن راهکاری برای مشکلات آنها خبر داد و گفت: “قرار است مسئولان سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای و پلیس راه کشور دراین‌باره گزارشی به اعضای کمیسیون ارائه دهند. بررسی دلایل و عوامل به‌وجود آمدن اعتراض و اعتصاب کامیونداران، بررسی وضعیت لوازم یدکی و افزایش قیمت این لوازم و همچنین بررسی کرایه حمل‌ونقل و تناسب آن با وزن بار و مسافت طی‌شده از جمله محور‌های این گزارش است”.
هرانا پیشتر در گزارشی به بررسی وضعیت اعتصاب در روزهای قبل و واکنش مسئولان به این مسئله پرداخته بود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید