فقدان عاصمه جهانگیر را به جامعه حقوق بشری در سراسر جهان تسلیت می گوییم!عاصمه جهانگیر گزارشگر ویژه‌ سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، حقوقدان پاکستانی و فعال حقوق بشر امروز بر اثر سکته‌ قلبی در پاکستان درگذشت.

عاصمه جهانگیر اولین زنی بود که در دیوان عالی پاکستان به سمت ریاست انتخاب شد. در طول عمر ۶۶ ساله خود معاون فدراسیون بین المللی حقوق بشر شد و از روسای مجمع حقوق بشر جنوب آسیا بود.

عاصمه جهانگیر از آبان ۱۳۹۵ با اتمام ماموریت احمد شهید، به عنوان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران انتخاب شد و می توان به جرات گفت که یکی از راسخ ترین و شجاع ترین گزارشگران ویژه‌ بود و در موارد بسیار زیادی برای نقض حقوق بشر در ایران به مسولان حکومت جمهوری اسلامی با صراحت انتقادهای شدید کرده بود!

عاصمه جهانگیر اولین گزارشگر ویژه سازمان ملل بود که پرونده های جنایات و قتل عام های دهه ۶۰ را با قاطعيت و تعهد دنبال می کرد و امیدی برای خانواده ها و بازماندگان کشته شدگان، تا روزی عاملان و آمران این جنایات در دادگاه های عادلانه و علنی محاكمه و مجازات شوند .

"او از معدود گزارشگران ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر به‌شمار می‌رفت که نه سیاستمدار بلکه خود، فعال حقوق بشر بود.”

عاصمه جهانگیر تا آخرین لحظه، اجازه ورود به ایران را دریافت نکرد و کارش نیمه تمام ماند!

فقدان عاصمه جهانگیر، این زن مبارز و راسخ را به جامعه حقوق بشری در سراسر جهان تسلیت می گوییم!

راهش پر رهرو و یادش زنده باد
شورای هماهنگی شبکه همبستگی برای حقوق بشر در ایران
۱۱ فوریه ۲۰۱۸


Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید