روز چهارم؛ تداوم اعتراضات گسترده مردمی در ۲۴ شهر مختلف / ویدیو

برگرفته از سایت هرانا

۱۳۹۶/۱۰/۱۱


اعتراضات مردمی در چهارمین روز خود در شهرهای مختلف ایران ادامه یافت، معترضانی که در روز های ابتدایی بدلیل مشکلات مالی و وضعیت بد اقتصادی در خیابان ها دست به اعتراض زده بودند، در روز های اخیر علاوه بر مشکلات اقتصادی از سران کشور منجمله رهبر ایران و نظام حاکم نیز به تندی انتقاد کردند و بر علیه آن شعار دادند. امروز مورخ ۱۰ دیماه، معترضان دست‌کم در ۲۴ شهر ایران حضور خیابانی چشمگیری را رقم زدند. گزارشات دریافتی حاکی از صدها شهروند بازداشت شده و حداقل دو معترض کشته شده در مجموع اعتراضات روزهای اخیر است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در چهارمین روز از اعتراضات مردمی که به بهانه مشکلات اقتصادی و فساد اداری آغاز شده است، تظاهرات ها در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت.

در چهارمین روز از این اعتراضات گسترده، شهرهای مختلف ایران از جمله ایلام، سنندج، بهشهر، چابهار، تهران، ارومیه، دورود، تویسرکان، کرمانشاه، اصفهان، مشهد، شیراز، ساوه، مراغه، اراک، شاهین شهر، دهدشت، اردبیل، رشت، ایذه، دلفان، قلعه حسن خان، کوهدشت و زنجان شاهد حضور معترضان بود.

تجمعات اعتراضی در بعضی شهرها به خشونت کشیده شد، شهر دورود که روز گذشته شاهد قتل دو تن از معترضان به ضرب گلوله نیروهای انتظامی بود امروز نیز شرایط پرتنش و بعضا خشونت آمیزی را تجربه کرد.
در بعضی شهرها مانند دلفان و شاهین شهر مردم معترض به اماکن عمومی از جمله یکی از مراکز پلیس و یک پایگاه مقاومت بسیج یورش برده و آنجا را به آتش کشیدند. با اینحال کماکان عمده اعتراضات در ایران با پرهیز از خشونت به پیش رفت.
این اعتراضات در حالی ادامه دارد که دولت از صبح امروز برای کنترل اوضاع دست به فیلتر کردن شبکه های اجتماعی و پیام رسانها از جمله اینستاگرام، واتساپ و تلگرام زده است.
ویدیوهای دریافتی نشان می‌دهد که در برخی نقاط تهران اعتراض‌ها تا نیمه شب ادامه داشته است. با اوج گیری اعتراضات و نقش بسیار فعال شبکه‌های اطلاع‌رسانی علاوه بر فیلترینگ شبکه های مجازی،  اپراتور تلفن “همراه اول” نیز برای ساعاتی در برخی از نقاط کشور قطع شد.
با گذشت ۴ روز از آغاز اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مقامات مسئول علاوه بر ۲ کشته شده درگیری های دورود، به تدریج اطلاعات بیشتری از صدها بازداشت شده اعتراضات سراسری ارائه می کنند. همزمان از زندان اوین گزارش می رسد مسئولان زندان با تخلیه سالنهایی از زندان محل مشخصی برای پذیرش بازداشت شدگان این روزهای تهران آماده کردند.
در اعتراضات امروز معترضین، شعارها به طرح مطالبات اقتصادی محدود نماند بلکه به معترضان شعار های تندی علیه حکومت ایران از جمله آیت الله خامنه ای سردادند.
مسئولان قضایی و امنیتی تاکنون آمار جامعی از بازداشت شدگان ارائه ندادند با اینحال امروز دادستان تهران در نشست “شورای معاونان دادسرای تهران” بدون اشاره به تعداد، از دستگیری تعدادی از معترضین در تهران خبر داد.
همچنین معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران در گفتگو با ایلنا از بازداشت ۲۰۰ نفر در تجمعات مناطق مرکزی تهران در روز گذشته خبر داد، وی گفت “حدود ۲۰۰ نفر در تجمعات روز گذشته در محدوده انقلاب و ولیعصر که قصد درگیری و تخریب اموال داشتند دستگیر شدند” این مقام مسئول افزود “این افراد هم اکنون در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند، برخی دیگر هم با نگاه رافت آزاد شدند. چند دانشجو هم دستگیر شده بودند که آزاد شدند؛ برخی از خانواده‌های دانشجویان در مقابل دانشگاه حضور پیدا کرده بودند که فرزندانشان تحویل آن‌ها داده شد.”
علی اصغر ناصربخت همچنین گفت “مجموع لیدرهایی که در تجمع غیرقانونی دیروز دستگیر شدند حدود ۴۰ نفر بودند”.

همچنین گزارشگران هرانا مطلع شدند، روز جاری دست کم ۴ شهروند در دهدشت توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند، هویت احراز شده دو تن از بازداشت شدگان “بهمن تفضلی‌نسب و بهنام قائدی” است.

فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم نیز از دستگیری فردی به هویت «ر.ع» که اقدام به انتشار فراخوان تجمع اعتراضی در شبکه اجتماعی اینستاگرام کرده بود خبر داد.
علیرضا رادفر معاون استاندار آذربایچان غربی نیز امروز گفت “ده نفر از افرادی که قصد تحریک مردم را داشتند” در این استان دستگیر شده اند.
از سوی دیگر جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف از دستگیری چند معترض به وضعیت گرانی در مشهد خبر داد. هر چند پیش از این نیز  مقامات مسئول از بازداشت ۵۲ نفر نیز در جریان اعتراضات مشهد در این شهر خبر داده بودند.
صدا و سیمای استان گلستان نیز گزارش داد “در تجمع شب گذشته گرگان که حدود ۴۰ نفر از لیدرها و عناصر اصلی آن بازداشت شدند ۲ نفر از بازداشتی ها از تهران به استان گلستان آمده بودند”
همچنین در پی برخورد خشن و ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی در شهرستان اراک، روز گذشته در این شهر دست‌کم ۸۰ تن بازداشت و ۴ تن نیز زخمی شدند. با اینحال امروز که این شهر صحنه ادامه اعتراضات بود علی آقازاده، استاندار استان مرکزی گفت “صد نفر در جریان ناآرامی‌های اخیر دستگیر شده‌اند” که مشخص نیست مربوط به اعتراضات امروز است یا ارائه آماری کلان از چند روز اخیر در این منطقه.
موارد فوق در حالی است که هرانا مورخ ۸ دیماه گزارش داده بود، در پی تظاهرات اعتراض آمیز در زاهدان “دست‌کم ۳ تن از دانشجویان شهر زاهدان به نام های امین رضایی، امید ارسلان پژمان، یاسین میرزایی” توسط نیروهای انتظامی این شهر دستگیر شدند.

از تاریخ ۷ دیماه تاکنون مردم شهرهای زیادی در ایران در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی تجمع کردند. ماموران امنیتی علیه معترضان از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند.

معترضانی که در روز های ابتدایی بدلیل مشکلات مالی و وضعیت بد اقتصادی در خیابان ها دست به اعتراض زده بودند، در روز های اخیر علاوه بر مشکلات اقتصادی از سران کشور منجمله رهبر ایران و نظام حاکم نیز به تندی انتقاد کردند و بر علیه آن شعار دادند.
 گزارش ویدیوی پیش رو حاصل جمع بندی ۷۳ قطعه ویدیویی از تظاهرات امروز (۱۰ دیماه) در شهرهای مختلف است که اصالت و صحت آنها توسط هرانا تایید شده است.لینک به یوتوب : https://youtu.be/xxiznSaaDQ4
نمایشگر ویدیو
00:00
34:03
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید