طوماری با ۱۰۰۰ امضا با درخواست برای آزادی رضا شهابیبرگرفته از سایت عصرنو

سه شنبه ۷ شهريور ۱۳۹۶ - ۲۹ اوت ۲۰۱۷


رادیو فردا: همزمان با گذشت سه هفته از اعتصاب غذای رضا شهابی، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، دستکم ۱۰۰۰ تن در طوماری خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال کارگری شدند.

آقای شهابی در پی فشارهای دادستانی برای بازگرداندنش به زندان، روز ۱۸ مرداد، خود را به زندان رجایی‌شهر کرج معرفی کرد.

بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های قضایی در حدود یک سال گذشته بارها این فعال کارگری را برای بازگشت به زندان تحت فشار قرار داده بودند.

به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه،‌ «ادعای دادستانی مبنی بر پنج ماه غیبت از محکومیت حبس شش‌ ساله شهابی» در حالی بود که او پس از مراجعه به زندان «نامه آزادی و اتمام محکومیت شش ساله خود را که به تاریخ ۱۸ شهریور سال ۹۴ بوده در پرونده زندان» دیده بود.

بر اساس این گزارش، رضا شهابی پس از مراجعه به زندان و اطلاع یافتن از اینکه مرخصی پزشکی اش را قبول نکرده اند و دادستانی می‌گوید او ۹۶۸ روز باید در زندان بماند،‌ اقدام به اعتصاب غذا کرد.

در همین حال، ‌به گزارش کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، دستکم ۱۰۰۰ تن در طوماری نوشتند: «جرم رضا شهابی و دیگر اعضای سندیکای واحد، ایجاد تشکل مستقل از دولت و کارفرما برای دستیابی به مطالباتشان بوده است که به این دلیل اخراج، بازداشت و حتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند».

آنها اضافه کردند: «این کارگر زندانی به دلیل صدمات جسمی ناشی از برخورد خشن ماموران امنیتی در حین دستگیری و بازجویی در دو مرحله تحت عمل جراحی از ناحیه گردن و کمر قرار گرفت و بدلیل عدم تحمل حبس، مرخصی پزشکی ایشان از سوی پزشکی قانونی مرحله به مرحله تا پایان حبس مورد تایید قرار گرفت. اما مسئولین امنیتی و قضایی در اقدامی غیر قانونی تمامی مدت مرخصی پزشکی رضا شهابی را غیبت محسوب کرده و اعلام کرده اند که او بایستی ۹۶۸ روز دیگر در زندان بماند».

در این میان،‌ ربابه رضایی، همسر این فعال کارگری، به رادیو فردا می‌گوید که دادستانی «پاسخ درستی»‌ به اعتراض او در مورد همسرش نداده است.

به گفته خانم رضایی، حرف های متناقضی در مورد مدت زمانی که همسرش باید در زندان بماند گفته شده است که بین سه ماه تا ۹۶۸ روز را در بر می گیرد.

همسر رضا شهابی در عین حال با ابراز نگرانی شدید از وضعیت جسمانی او می گوید که در آخرین ملاقات در زندان رجایی شهر مشاهده کرد که او از سر درد و کمر درد شدید رنج می‌برد و قند خونش نیز پایین بود. با این همه،‌ وضعیت خوبی از نظر روحی داشته است.

ربابه رضایی همچنین با اشاره به اینکه آقای شهابی قبلا حکم پایان زندان خود را مشاهده کرده بود،‌ می‌افزاید که دادستانی گفته است که این حکم در صورتی اجرا می‌شد که او در زندان می‌ماند.

او می‌گوید این موضوع در شرایطی مطرح شد که رضا شهابی با مجوز پزشکی قانونی در مرخصی پزشکی به سر برده بود.

اعتصاب غذای رضا شهابی در حالی ادامه دارد که پیش از این ​کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری،‌ فدراسیون جهانی کارگران بخش حمل و نقل،‌ پنج سندیکای سراسری کارگری فرانسه، سندیکایی از کانادا و سوئد و تشکل های مستقل کارگری خواستار آزادی او و سایر فعالان صنفی زندانی شده اند.

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعتراض‌ها نسبت به زندانی شدن دوباره رضا شهابی واکنشی نشان نداده‌اند.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید