جان رضا شهابی به دلیل اعتصاب غذا و شرایط زندان در خطر است!

• کمیته ی دفاع از رضا شهابی در پانزدهمین روز اعتصاب غذای این کارگر زندانی، با انتشار اطلاعیه ای نسبت به وضعیت سلامتی و خطراتی که شهابی را تهدید می کند هشدار داده و خواهان آزادی او شده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز 
پنج‌شنبه  ۲ شهريور ۱٣۹۶ -  ۲۴ اوت ۲۰۱۷بر اساس اعلام سندیکای شرکت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، رضا شهابی از اعضای این سندیکا در اعتراض به حکم ناعادلانه مسولان امنیتی و قضایی در زندان رجایی شهر دست به اعتصاب غذا زده است. رضا شهابی خرداد ٨۹ دستگیر شد و حین دستگیری و همچنین دوران بازداشت مورد ضرب و شتم مأموران امنیتی قرار گرفت که همین موضوع سبب آسیب شدید به ناحیه گردن و کمرش شد؛ آسیب هایی که در نهایت منجر به دو مرحله عمل جراحی سنگین شد. صدمات جسمانی ناشی از این دوران باعث شد که وی شرایط تحمل زندان را نداشته باشد و پس از پیگیری های فراوان و تأیید پزشکی قانونی با مرخصی پزشکی او موافقت شد و رضا توانست چندماه را کنار خانواده بگذراند، ماه هایی که به تلاش برای کسب درآمد حداقلی جهت تأمین معیشت خانواده گذشت و به دلیل سنگینی این کارها، اوضاع جسمی رضا به مراتب از قبل بدتر شد. لازم به ذکر است تمدید دوران مرخصی همواره با اطلاع مسئولان امنیتی و قضایی صورت گرفته بود و مسئولان طی مراجعات حضوری و تماس های تلفنی ادامه دوران مرخصی را کتبا و شفاها تأیید کردند. اما چند ماه قبل دادستانی تهران با تهدید ضبط وثیقه رضا شهابی را تحت فشار قرار گذاشت تا به زندان بازگردد و این در حالی بود که مأموران امنیتی طی تماس عنوان می کردند که مشکلی نیست و لازم نیست به زندان بازگردد. در نهایت رضا شهابی اطلاع یافت که دادستانی قصد ضبط وثیقه را دارد و برای جلوگیری از این امر مجبور شد روزهای کم باقی مانده از حکم را به زندان بازگردد. در مرحله اول طی مراجعه حضوری به زندان رجایی شهر در تاریخ ۱۷ مرداد، مسئولان زندان به وی اعلام کردند که نامه آزادی او روی پرونده است و فردا برای انجام کارهای ترخیص به زندان بازگردد، اما روز بعد که وی به زندان مراجعه کرد در کمال تعجب و ناباوری به وی اعلام کردند که هیچ کدام از مرخصی های پزشکی او مورد قبول نیست و او باید ۹۶٨ روز در زندان بماند!

رضا شهابی که از شنیدن این امر شوکه شده بود، تصمیم گرفت در اعتراض به این تصمیم غیرقانونی مسئولان قضایی از ۱٨ مرداد شروع به اعتصاب غذا کند. اکنون ۱۵ روز از اعتصاب غذای او می گذرد، شرایط جسمی او بسیار وخیم است و علاوه بر ضعف شدید ناشی از اعتصاب غذا از درد شدید کمر نیز رنج میبرد. این در حالی است که شرایط بند ۱۰ زندان رجایی شهر که رضا و ۵۲ زندانی دیگر در آن به سر می برند بسیار غیرانسانی و اسفناک است؛ زندانیان از ابتدایی ترین امکانات اولیه نیز محروم اند و گرمای هوا و نبود امکانات خنک کننده، فقدان یخچال و نبود هوای کافی جهت تنفس آنان را به شدت تحت فشار قرار داده است به نحوی که تعدادی از آنان نیز در اعتراض به این شرایط دست به اعتصاب غذا زده اند.

اعتصاب غذای رضا و شرایط بد نگهداری زندانیان در این بند، وی را بسیار حساس کرده است و سلامتی او را شدیدا به خطر انداخته است. کمیته دفاع از رضا شهابی ضمن محکوم کردن اقدام غیرقانونی و غیرانسانی سیستم قضایی و امنیتی در افزایش روزهای محکومیت رضا شهابی، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط او است و مسئولیت عواقب اعتصاب غذای رضا را مستقیما متوجه مسئولان قضایی و امنیتی می داند که با اعمال شرایط غیرانسانی، چاره دیگری برای رضا نگذاشته اند. ضمنا این کمیته اعلام می دارد که اکنون زمانی است که رضا شهابی به حمایت تمام فعالان و تشکل های کارگری و اجتماعی و بکارگیری تمام توان و پتانسیل آنها در فشار به مسئولان قضایی جهت آزادی وی نیاز دارد، با تمام توان مان صدای اعتصاب رضا شهابی باشیم.

کمیته دفاع از رضا شهابی
۱ شهریور ۱٣۹۶

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید