نامه سرگشاده خانواده رامین حسین پناهی به گزارشگر ویژه

برگرفته از سایت هرانا
رامین حسین پناهی، از اعضای یکی از احزاب کردی است که در پی تبادل آتش با نیروهای سپاه پاسداران به صورت زخمی به اسارت این نیروها درآمده است. نیروهای سپاه پس از بازداشت وی به منزل پدری وی مراجعه کرده و دست به بازداشت تنی از اعضای خانواده وی زده اند. خانواده حسین پناهی در بیم از سرنوشت رامین حسین پناهی و با خواست آزادی سایر اعضای خانواده که ارتباطی با فعالیت های این فعال سیاسی نداشته اند نامه ای به گزاشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل نوشته اند که عینا در پی می آید.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه مورخ اول تیرماه چهار تن از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی تبادل آتش صورت گرفته سه تن از اعضای این حزب به نامهای حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی جان باختند و نفر چهارم به نام رامین حسین پناهی در حالی که از ناحیه کمر و پا مورد اصابت سه گلوله قرار گرفته بود، دستگیر شد.
 پس از واقعه روز جمعه در سنندج نیروهای امنیتی به بازداشت تعدادی از اقوام چهار فرد حاضر در درگیری پرداختند از جمله در همان روز واقعه، ۱ تیرماه ۱۳۹۶، افشین حسین پناهی، برادر رامین در منزل شخصی خود بازداشت شد سپس ۴ تیرماه ۱۳۹۶، انور حسین پناهی، دیگر برادر رامین و ۵ تیرماه ۱۳۹۶، زبیر، احمد و انور حسین پناهی از جمله پسرعموهای رامین توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
رامین و صباح نسبت دایی و خواهرزادگی در این میان داشتند. نسبت نزدیک این دو فرد دخیل در ماجرای سنندج باعث شد تا دایره بازداشت نیروهای امنیتی پس از این واقعه بر خانواده حسین پناهی در مناطق حومه قروه تمرکز بیشتری پیدا کند.
نیروهای امنیتی پس از دو روز بازداشت انور حسین پناهی و انتقال او به تهران وی را به شرط بازنگشتن به کردستان آزاد می کنند ولی سایر بازداشت شدگان کماکان در بازداشت به سر می برند.

خانواده حسین پناهی در تظلم خواهی خود به گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل، خانم اسما جهانگیر نامه ای نوشته اند که در ادامه می آید:

سرکار خانم عاصمه جهانگیر
گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران
درود یک خانواده رنج دیده کُرد ایرانی را پذیرا باشید
خانم جهانگیر ، روز جمعە دوم تیرماه گروهی از پیشمرگان حزب کومله کردستان ایران در شهر سنندج هدف تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران قرار گرفتند که در این گروه دو دو تن از اعضای خانوادەی ما به نام‌های «رامین و صباح حسین پناهی» به همراه «حامد سیف پناهی و بهزاد نوری» حضور داشتند و متاسفانە سه نفر از آنها جان خود را از دست داده و «رامین حسین پناهی» هم در حالی که مورد اصابت سە گلوله قرار گرفته بود به بیمارستانی در شهر سنندج منتقل و بعد از نیم ساعت نیروهای سپاه پاسداران وی را به مکان نامعلومی منتقل کردند.
‏‎ساعاتی بعد نیز نیروهای اطلاعات سپاه به خانه ما یورش برده و در حالی که “پروانه حسین پناهی” دختر بزرگ و پدر سالخوردە رامین را مورد ضرب و شتم قرار دادند، “افشین حسین پناهی” فرزند کوچک خانواده را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده و علی‌رغم پی‌گیری‌های مستمر ما در طول روزهای گذشته و تماس با نهادهای امنیتی قضایی، از سرنوشت “افشین” خبری بدست نیامده است.
از سوی دیگر اخبار رسیده حاکی از آن است که وضعیت “ رامین حسین پناهی” که بشدت زخمی بوده و می‌باید تحت نظر دکتر و عمل جراحی قرار بگیرد، وخیم بوده، با این وجود به یکی از بازداشتگاه‌های سپاه منتقل شده و هم اکنون زیر شکنجه‌های فیزیکی قرار دارد. این احتمال نیز وجود دارد که در زیر همین شکنجەها و در صورت عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست بدهد.
سرکار خانم عاصمه جهانگیر ، مدت ده سال است که وضعیت ناهنجار دستگیری ، کشتن، تبعید و انواع فشارهای جسمی و روحی برای خانواده ما بطور سیستماتیک از سوی حکومت جمهوری اسلامی بر خانواده ما حاکم است و در طول این مدت تحت دچار سختی ومشقت‌های فروان شدەایم، تجربه تلخ از دست دادن مکرر و متعدد اعضای خانواده “اشرف و صباح و مسعود حسین پناهی و …” و صدمات جسمی و روحی “انور حسین پناهی” در دوران هفت سال بازداشت در سلول‌های اطلاعات و زندان برای ما فراموش ناشدنی است.
مقام محترم گزارشگر سازمان ملل
پرسش اساسی ما این است: در کجای دنیا فردی را به خاطر فعالیت‌های فرد دیگر دستگیر می‌کنند؟
از همین رو بیم آن می رود که جان رامین با توجه به شدت جراحاتی که دارد و سابقه خشونت باری که از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی حکومت جمهوری اسلامی سراغ داریم، بطور حتمی در خطر جدی باشد.
لذا ما به عنوان خانواده حسین پناهی از کلیه نهادها و مجامع بین المللی و از جملە شما در مقام گزارشگر ویژە خواهانیم که با مداخله جدی و موثر از وقوع یک فاجعه دیگر برای خانواده ما جلوگیری کنند.
در این شرایط ما فریاد مظلومیت و دادخواهی خود را به گوش شما می‌رسانیم، چرا که بر این باوریم شما گزارشگر ویژه سازمان ملل هستید و می‌توانید صدای کسانی را که از بیداد به تنگ آمده به گوش این نهاد بین‌المللی برسانید.
باشد تا این ندای مظلومیت خانواده ما که در چند سال اخیر لحظه‌ای آرامش و آسایش را به خود ندیده‌ایم به گوش جهانیان برسد.
با سپاس و امید به اقدامات فوری و مؤثر حضرتعالی
خانواده رامین حسین پناهی زندانی سیاسی کُرد ایرانی
رونوشت:
دیدبان حقوق بشر
‏‎سازمان عفو بین الملل
سازمان گزارشگران بدون مرز
مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران
‏‎و تمام نهادهای مدافع حقوق بشر
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید