نامه سرگشاده شبکه همبستگی‌ برای حقوق بشر در ایران

به آن دسته اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد
که به تمدید ماموریت احمد شهید رای مثبت ندادند

فروردین ۱۳۹۵- آوریل۲۰۱۶
عضو محترم شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد،

"شبکه همبستگی‌ برای حقوق بشر در ایراناز آرای منفی‌ و یا ممتنع اخیر شما در باره ادامه ماموریت آقای احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران، بسیار متاسف استالبته جای بسیار خوشبختی است که اکثریت همتایان شما، با آگاهی از وضعیت ناهنجار و نقض آشکار حقوق بشر در ایران و با وجدان های بیدار خود، در کمال بی طرفی، با رای های مثبت خود، ماموریت ایشان را لازم دانسته و بار دیگر تمدید کردند.
شما به عنوان اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، فارغ از هر گونه چشمداشت سیاسی و اقتصادی، مسئول پیگیری وضعیت حقوق بشر در همه کشور‌های جهان هستیدشما هم چون داوران، نظاره‌گر عملکردهای دولت‌ها با شهروندان خود می باشیداما به نظر همه مبارزان و مدافعان نهادهای حقوق بشری در ایران، شناخت و رای شما در مورد نقض آشکار پیمان جهانی حقوق بشر در ایران نادرست و غیرقابل قبول بود.
فعالیت‌های خستگی‌ ناپذیر دکتر احمد شهید برای احقاق حقوق شهروندی ایرانیان، از زمان انتخاب در این مسند در سال ۲۰۱۱، پیوسته با مخالفت جمهوری اسلامی مواجه شده است و تا کنون، کوشش‌های ایشان برای سفر به ایران بی نتیجه مانده استای کاش، شما از خود می پرسیدید که اگر جمهوری اسلامی ایران واقعا حقوق شهروندی آحاد ملت ایران را رعایت می‌کند، چرا از سفر دکتر شهید واهمه دارد و به او روادید نمی دهد؟
همانطوریکه اطلاع دارید حقوق بشر در حوزه های زیر در اسفناکترین شرایط قرار دارد.

اعدام ها
بنا بر آخرین گزارش کارزار لغو گام به گام اعدام (لگامدر سال ۲۰۱۵، جمهوری اسلامی ایران به طور متوسط در هر روز ۲ تا ٣ نفر را به دار آویخته است۹۶۹ نفر در سال ۲۰۱۵، در ایران اعدام شده اند که این تعداد نسبت به سال ۲۰۱۴ افزایشی ۴۹ در صدی داشته است.

آزادی بیان و اندیشه
آزادی بیان و اندیشه و دسترسی به اطلاعات به شدت محدود است. « گزارشگران بدون مرز »، ایران را دشمن شماره یک مطبوعات نامیده استایران کشوریست که یک یادداشت در فیسبوک، می تواند افراد را راهی سال ها زندان کند یا به مرگ شان منجر شود.

انتخابات در ایران
با وجودی که انتخابات در ایران برگزار میگردد، اما هیچ وقت آزاد و عادلانه نبوده استهر کسی‌ نمی‌تواند کاندیدا شود، آنان از طرف یک نهاد غیر منتخب تائید و یا سلب صلاحیت میشونددو تن‌ از کسانی که در سال ۱۳۸۹برای ریاست جمهوری در ایران شرکت کرده بودند، پس از ۵ سال، همچنان در حصر خانگی هستند.

اقلیت های مذهبی‌
بهائیان در ایران هیچ گونه حقوقی ندارند و بسیاری از رهبران آنها در زندان میباشندمسلمانان اهل تسنن اجازه داشتن یک مسجد در تهران را ندارندهزاران مسیحی‌ و یهودی، به خاطر فشار مجبور به ترک وطن شده اندطبق قانون شرع جمهورى اسلامى شهروندان مسلمان ايران در صورت تغيير دين با مجازات مرگ مواجه خواهند شد.

حقوق زنان
در قوانین جمهوری اسلامی ایران، زنان و مردان از حقوق مساوی برخوردار نیستند و نقض گسترده و روزمره حقوق زنان به اشکال مختلف دیده می شود و تناقص آن با استانداردهای بین المللی کاملا مشهود است.
زنان در ایران مجبور به پوشیدن حجاب، در ملاء عام میباشند. در ایران زنان حتی از تماشای ورزش مردانه در ورزشگاه محروم اند و علاوه بر این، زنان متاهل نمی توانند بدون اجازه همسر خود سفر کنند.

زندانیان سیاسی و عقیدتی‌
جمهوری اسلامی زمانی‌ که به زندانی کردن افراد می‌رسد هیچ گونه تبعیض را قبول ندارداز فعالان حقوق بشر گرفته تا فعالان حقوق زنان، از فعالان حقوق حیوانات گرفته تا وکلا، از روز نامه نگاران تا فعالان کارگری از اقلیت‌های مذهبی‌ و قومی تا هنرمندان.
خواهشمندیم به لینک های زیر رجوع کرده و آن را ببینید.

اتحادیه های کارگری، معلمان و حقوق آنان
طبق گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، کارگران و معلمان ایرانی از بسیاری از حقوق اساسی خود چه تحت قانون کار ایران و چه در عمل محروم هستند.

عضو محترم،
همچنان که در گزارش بالا ملاحظه می‌کنید، جمهوری اسلامی ایران کارنامه خوبی در زمینه رعایت حقوق بشر ندارد و شما به عنوان یکی از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، امکان دادن رای مثبت را سال آینده خواهید داشتامید ما این است که اشتباه گذشته خود را تکرار نکنید.

با احترام و به امید آن روز
شبکه همبستگی‌ برای حقوق بشر در ایران

امضا کنندگان

۱ انجمن همبستگی ایرانیان دالاس
۲ انجمن جمهوریخواهان ایران پاریس
۳ انجمن جمهوریخواهان ایران واشنگتن دی سی
۴ انجمن حقوق بشر و دموکراسی برای ایرانهامبورگ
۵ بنیاد اسماعیل خویی
۶ پیوندسرای نویسندگان، شاعران و هنرمندان سکولار دمکرات ایران
۷ جامعه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی در ایران سوئد
۸ کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی پاریس
۹ حامیان مادران پارک لاله دورتموند
۱۰حامیان مادران پارک لاله هامبورگ
۱۱حامیان مادران پارک لاله لندن
۱۲حامیان مادران پارک لاله فرزنو
۱۳شبکه همبستگی ملی فرزنو کالیفرنیا
۱۴فدراسیون اروپرس
۱۵کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی پاریس
۱۶كمپين دفاع از زندانيان سياسي و مدني
۱۷مادران صلح مونترال
۱۸همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران مونترال
۱۹همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران نیویورک
۲۰همبستگی برای جمهوری عرفی و حقوق بشر در ایران لوس آنجلس


Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید