گزارش کانون نویسندگان ایران از یک هفته سرکوب(۲۸ آذر تا ۵ دی)

 اخبار روز

دوشنبه, ۸ دی ۱۳۹۹


جمعه ۲۸ آذر ۱۳۹۹

بکتاش آبتین، شاعر، نویسنده و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران در پیامی صوتی از زندان اوین، که در این روز منتشر شد، درباره‌ی مشکلات و کمبود امکانات و شیوع ویروس کرونا در این زندان و هم‌چنین سایه‌ی سنگین نهادهای امنیتی بر سر زندانیان سیاسی خبر داد.

در این روز خبر رسید که سید طبیب تقی‌زاده، روزنامه‌نگار، چهارشنبه‌ ۲۶ آذر دماه پس از احضار به واحد اجرای احکام دادسرای اوین بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

شنبه ۲۹ آذر

محمد بنازاده امیرخیزی و پیام شکیبا، زندانیان سیاسی، در این روز از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شدند. این افراد از اول مرداد امسال به همراه مجید اسدی، مترجم برای بازجویی درباره‌ی پرونده‌ی جدیدی که در زندان برای آنان گشوده شد، از زندان رجایی‌شهر کرج به بازداشتگاه وزارت اطلاعات در زندان اوین منتقل شده بودند.

بیش از ۱۳۰۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی طی بیانیه ای ضمن اعتراض به حکم حبس کیوان صمیمی سردبیر نشریه ایران فردا، خواستار آزادی وی شدند.

یکشنبه ۳۰ آذر

در این روز خبر رسید افسانه عظیم‌زاده، فعال حقوق کودک با گذشت ۷ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه بند ۲ الف زندان اوین نگهداری می‌شود.

مازیار سیدنژاد، فعال کارگری در این روز در دادگاه انقلاب اهواز به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شد. او در دوران بازداشت خود، تحت فشار نیروهای امنیتی وادار به اعترافات اجباری در فیلمی به نام طراحی سوخته شد که از صدا و سیمای ایران پخش شد.

پیام خسرو صادقی بروجنی، زندانی سیاسی در این روز از زندان اوین به مناسبت شب یلدا منتشر شد.

در این روز خبر رسید سعید اقبالی که دوران محکومیت ۵ ساله‌ی خود را در زندان اوین سپری می‌کند، با گذشت ۲ ماه از دستور پزشک مبنی بر اعزام به بیمارستان، از رسیدگی پزشکی محروم است.

در این روز مدیر مسئول خبرگزاری دانشجو، هادی قاسمی، در یکی از دو پرونده‌ی مطروحه از وی در دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد. وی از اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» تبرئه و از بابت اتهام «نشر اکاذیب به قصد اضرار به غیر و افترا» مجرم شناخته شد.

ویدا ربانی، روزنامه‌نگار هفته‌نامه‌ی صدا در این روز پس از یک‌ماه بازداشت آزاد شد.

سه شنبه ۲ دی

گزارش‌گران بدون مرز در این روز بازداشت روزنامه‌نگار مستقل، مهرنوش طافیان و مستندساز عکاس خبرنگار، نگار مسعودی را محکوم کرد.

در این روز پلیس رامیان از بازداشت یک شهروند در این شهرستان به دلیل آنچه توهین به مقدسات به دلیل مطالب منتشر شده توسط او در اینترنت نامید، خبر داد.

چهارشنبه ۳ دی

مأموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در این روز با یورش به منزل مهدی دریس‌پور، روزنامه‌نگار، منزل او را تفتیش و برخی وسائل شخصی او از جمله لپ‌تاپ و تلفن همراه را ضبط کردند.

در این روز مهرنوش سنقری هنرمند حوزه‌ی تجسمی، پس از احضار به دادسرای زندان اوین بازداشت شد. هنوز از علت یا نهاد بازداشت‌کننده سنقری اطلاعی در دست نیست.

سهیل عربی، زندانی عقیدتی در زندان رجایی‌شهر کرج در این روز از طریق ویدئو کنفرانس در دادسرای شهرری به دلیل پرونده‌ی جدیدی که اخیراً به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، درون زندان علیه وی گشوده شده، تفهیم اتهام شد.

در این روز خبر رسید که با گذشت ۱۱ روز از انتقال همراه با ضرب و شتم گلرخ ابراهیمی ایرایی، زندانی سیاسی از زندان قرچک ورامین به بازداشتگاه اطلاعات سپاه موسوم به بند ۲ الف زندان اوین کماکان اطلاعی از وضعیت او در دست نیست.

در این روز پس از پایان تجمع شهروندان در حمایت از کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در مقابل ساختمان وزارت دادگستری در تهران شماری از تجمع‌کنندگان ازجمله داوود رفیعی، امیر امیرقلی، عسل محمدی، هیراد پیربداقی، امیرعباس آزرموند و مرتضی سیدی بازداشت و پس از ساعتی آزاد شدند.

دادگاه تجدیدنظر استان کهگیلویه و بویراحمد در این روز حکم ۶ ماه زندان علیرضا کفایی معلم بازنشسته و فعال سیاسی را تأیید کرد.

پنجشنبه ۴ دی

در این روز پرونده امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه تن از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات آبان ۹۸ پس از پذیرش درخواست اعاده دادرسی در دیوان عالی کشور، جهت رسیدگی مجدد به شعبه ۲۳ دادگاه انقلاب تهران به عنوان شعبه هم عرض رسیدگی ارجاع داده شد. مرادی، تمجیدی و رجبی که هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ بسر می‌برند، پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به اعدام و مجموعا ۳۸ سال زندان و ۲۲۲ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

در این روز خبر رسید گزارش تحقیقی ارشاد علیجانی، روزنامه‌نگار بخش فارسی رادیو فرانسه درباره‌ی اعتراضات آبان ماه ۹۸ برنده‌ی جایزه‌ی سال ۲۰۲۰ انجمن رسانه‌های دیپلماتیک فرانسه شد.

سمیه کارگر، دانش‌آموخته رشته فلسفه دانشگاه تبریز با گذشت ۷۰ روز از زمان دستگیری کماکان به صورت بلاتکلیف در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ اوین نگهداری می‌شود. کارگر که از یک بیماری نادر چشمی رنج می‌برد، از زمان بازداشت از دسترسی به داروهای خود محروم مانده است.

علی قادری، آرمیا (ایوب) رنجبری، هیوا (آرمان) امینی، وریا امینی و رحمان رحیم‌پور، در این روز در دادگاه انقلاب سقز به اتهامات فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام و توهین به رهبری مجموعاً به ۴ سال و ده ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

در این روز آرش راسخی، نسیم قنواتیان، مارال راستی، مهناز جان‌نثار، امید آفاقی، مهرالله افشار، ادیب حق‌پژوه و فرهاد امری، به دلیل پیروی از آئین بهائیت، در دادگاه انقلاب بندرعباس به اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی، مجموعاً به ۱۴ سال حبس تعزیری محکوم شدند.

 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید