معلمی که گم شد؛ بیش از ۲ماه از مفقود شدن محمدحسن پوره می‌گذرد

۲۹ شهریور ۱۳۹۸

اخبارروز
«محمدحسن پوره»، معلم جغرافیا ساکن منطقه ۱۱ تهران از تاریخ چهارم تیرماه مفقود شده است.
این فعال مدنی، عضو کانون صنفی معلمان است و  ۲۹ سال سابقه تدریس در آموزش و پرورش را دارد. او علاوه بر درس جغرافیا، دروس فلسفه و منطق و نیز کتاب کار را هم در مقطع دبیرستان تدریس می‌کرده است.
از این معلم مفقود شده مقالات بسیاری در وب سایت «اتحاد»، پایگاه خبری تحلیلی «جنبش کارگری ایران» با امضای «معلم مزدبگیر» منتشر شده است. در متن این یاداشت‌ها و مقالات، مردم دعوت به حضور در فراخوان‌های اعتراضی کارگران و معلمان شده‌اند.
او در یک مقاله با عنوان «سند ۲۰۳۰ تعارض یا نیاز؟»، ضرورت‌های اجرایی کردن مفاد این سند را برشمرده است.
محمدحسن پوره چند باری هم سابقه بازداشت داشته است. نخستین بار در جریان یک تجمع اعتراضی در سال ۱۳۸۰ بازداشت شد. او بعدها به شرکت در تجمعات واعتراضات صنفی معلمان ادامه داد و یک بار هم در جریان تجمعی صنفی در تیرماه سال ۱۳۹۵ برای چند ساعتی بازداشت شد. ولی آخرین خبرهایی که در مورد بازداشت این معلم در فضای مجازی وجود دارد، مربوط به تجمع اعتراضی معلمان شاغل و بازنشسته در مقابل سازمان برنامه و بودجه تهران، در روز بیستم اردیبهشت سال ۱۳۹۷ است.
این تجمع با حضور نیروهای امنیتی به ضرب و شتم معترضان و بازداشت تعدادی از فعالان صنفی معلمان منجر شد و مابین نام افراد دستگیر شده، نام محمدحسن پوره نیز به چشم می‌خورد.
حالا دوستان و همکاران این معلم گم شده یک اطلاعیه در این مورد منتشر کرده و از مردم برای یافتن او استمداد طلبیده‌اند.
گفته می‌شود احتمالا خانواده پوره در طول دو ماهی که از مفقود شدن او گذشته، فکر می‌کرده‌اند او بار دیگر بازداشت شده است و برای همین در این باره اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.
با یکی از شماره تلفن‌های موجود در ذیل اطلاعیه منتشر شده تماس می‌گیریم. فردی که خودش را «صلاح»، فعال صنفی و از اعضای کانون صنفی معلمان کردستان معرفی می‌کند، می‌گوید کمیته‌‌ای متشکل از دوستان، همکاران و اعضای خانواده این معلم برای پی‌گیری وضعیت فقدانی او تشکیل شده است.
او توضیح می‌دهد بعد از بررسی و پی‌گیری فراوان، به این نتیجه رسیده‌اند که مفقود شدن محمدحسن پوره ارتباطی با فعالیت‌های صنفی او ندارد و در لیست بازداشتی‌های وزارت دادگستری نیست.
می‌گوید همراه سایر دوستانش در مورد مفقود شدن پوره در حال تحقیق و پی‌گیری بوده است و امیدوارند هر چه سریع‌تر نسبت به سرنوشت این معلم گم شده به نتایج امیدوارکننده‌‌ای برسند.
محمدحسن پوره روز چهارم تیرماه سال ۱۳۹۸ به همراه همسر و خانواده‌اش به قصد خرید از منزل خارج شده بود. او در مسیر بازگشت از فروشگاه، از خانواده‌اش جدا می‌شود ولی از آن تاریخ تا امروز هرگز به خانه‌اش برنگشته است.
یک منبع آگاه که او نیز در تهران تدریس می‌کند و مایل به ذکر نامش نیست، با بیان این مطلب می‌گوید:«از فردای روزی که به خانه برنمی‌گردد، خانم “گرجی”، همسر ایشان به کلیه ساختمان‌های اداری و تمامی مراجع قضایی، نهادهای ذی‌ربط و سازمان‌های مربوطه مراجعه کرده و ضمن اعلام مفقودی برای او، تشکیل پرونده فقدانی داده است.»
به گفته این منبع آگاه، خانواده پوره و دوستانش بعد از مراجعه مکرر به اداره‌های مربوطه، بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و حتی پزشکی قانونی و زندان‌ها، به این نتیجه رسیده‌‌اند که او در زندان یا بازداشت نیست. اما به درستی نمی‌دانند چه سرنوشتی دامن‌گیر این معلم و فعال صنفی شده است.
منبع آگاه می‌گوید کلیه دوستان و همکاران دور و نزدیک پوره با همراهی خانواده او اقدام به تشکیل یک گروه پی‌گیری کرده و در تلاش هستند شاید با اطلاعات مردمی، در مورد سرنوشت این فعال صنفی معلمان اطلاعات تازه‌ای به دست بیاورند. ولی تا به حال به هیچ نتیجه‌‌ای نرسیده‌اند.
فعالان صنفی معلمان می‌گویند تا زمان حصول نتیجه نهایی و کشف آن‌چه بر سرنوشت محمدحسن پوره آمده است، در کنار خانواده این معلم مفقود شده خواهند ماند.
آن‌ها از مقامات امنیتی درخواست کرده‌اند در راستای احترام به حقوق شهروندی، تا زمان حصول نتیجه و پیدا کردن پوره، به خانواده او و اعضای گروه تحقیق کمک کنند.
آن‌ها با انتشار عکس پوره، از مردم درخواست کرده‌اند در صورت داشتن هر گونه اطلاعی از او، با شماره‌های نوشته شده در اطلاعیه تماس بگیرند و خانواده و دوستانش را از نگرانی در آورند.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید