زیر آوار زلزله، جنگ، کشتار، سرکوب و تبعیض، انتخاب «زن، زندگی، آزادی» در جهان، نویدبخش است!

در این روزها که دختر نازنین و نوجوان ما آرمیتا گراوند هم‌چنان در کماست و به شدت نگران او و خانواده‌‌اش هستیم، در شرایطی که هر روز خبرهایی هولناک از کشته و زیر آوار ماندن هزاران تن از مردم بی‌پناه افغانستان زیر حاکمیت فاشیستی طالبان را می‌شنویم، در حالی که مردم افغانستان در ایران نیز در امان نیستند و با تبعیض سیستماتیک حاکمیت فاشیستی ایران و توسط برخی مردم ناآگاه نیز تحقیر می‌شوند، در شرایطی که شاهد جنگ و خونریزی و کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین و اسرائیل توسط نیروهای مرتجع حماس و حمایت‌های حاکمیت جنگ‌طلب ایران و جنگ‌افزوی‌ دولت‌های نژادپرست اسرائیل و قدرت‌های بزرگ هستیم، خبر انتخاب نرگس محمدی و قیام «زن، زندگی، آزادی» در ایران به عنوان برنده‌ی جایزه صلح نوبل، ما را نیز خوشحال کرد و امید تازه‌ای در دلمان جوانه زد.

نرگس محمدی زنی شجاع، آزادی‌خواه و فعال حقوق بشر است که از دو دهه گذشته در اعتراض به نقض حقوق بشر در ایران و برای رفع تبعیض جنسیتی بر زنان، و برای برچیده شدن مجازات اعدام و شکنجه در ایران مبارزه کرده و برای مبارزاتش نیز سال‌ها در حبس بوده و به شلاق محکوم شده و با حکمی سنگین هم‌چنان با صدای رسا در زندان است. به گمان ما، این جایزه فارغ از اما و اگرها، تنها به خاطر مبارزات نرگس محمدی به او تعلق نگرفته است چون ما صدها و هزاران مبارز شجاع در ایران در طی ۴۴ سال گذشته داشته و داریم، ولی مبارزات شجاعانه‌ و شکوهمند زنان مبارز در ایران، به ویژه در یک سال گذشته پس از قتل حکومتی ژینا(مهسا) امینی در قیام «زن، زندگی، آزادی» و جهانی شدن آن، باعث شد که این جایزه را به یک زن مبارز و زندانی سیاسی در ایران اختصاص دهند.

ما مادران پارک لاله ایران به عنوان صدایی از جنبش دادخواهی مردم ایران، امیدواریم این جایزه باعث شود که جنبش‌های مستقل و مردمی و آزادی‌خواهان در سراسر جهان بیش از پیش صدای زنان مبارز و خستگی ناپذیر ایران را بشنوند و در همراهی و همبستگی با آزادی‌خواهان ایران و جنبش «زن، زندگی، آزادی» بکوشند. ما به نرگس محمدی و به تمام انسان‌ها که دل در گروه آزادی، برابری، رفع هرگونه تبعیض و عدالت اجتماعی دارند تبریک می‌گوییم و خواهان لغو مجازات اعدام، رفع هرگونه تبعیض و آزادی بدون قید و شرط نرگس محمدی و تمام زندانیان سیاسی در ایران هستیم.

پیروز باد قیام «زن، زندگی، آزادی – ژن، ژیان، ئازادی»

مادران پارک لاله ایران
۱۹ مهر ۱۴۰۲ / یازدهم اکتبر ۲۰۲۳

Tags: ,

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید