تجمع اعتراضی مردم خشمگین آبادان مقابل متروپل، تعداد زیادی هنوز زیر آوار گرفتارند


اخبار روز

امروز چهارشنبه ۴خردادماه ، جمعی از شهروندان و خانواده‌های کارگران متروپل آبادان در اعتراض به همکاری‌نکردن مسئولان برای برداشت آوار مقابل این ساختمان فروریخته تجمع کردند و شعار «مسئولین بی‌غیرت، عبدالباقی بی‌شرف و عبدالباقی نمرده» سر دادند. مردم خشمگین آبادان، همچنان در اطراف خیابان محل حادثه حضور داشته و ضمن عزاداری، نگران حال مردمی هستند که با گذشت دو روز، همچنان زیر آوار مدفون شده‌اند.

در شبکه های اجتماعی فیلم هایی منتشر شده که نشان می دهد مردم با قابلمه مشغول خاک برداری و جستجوی بازماندگان خود هستند. در یکی از فیلم ها گفته می شود: «صدای ما را از زیر آوار می‌شنوید؛ هیچکدوم از این مامورا و مسئولین نیستن، فقط اومدن عکس و فیلمشونو گرفتن و رفتن. میگیم برامون چهارتا نیرو بفرستید، ماشین ضدشورش فرستادن. هیچکی به داد ما نرسید، همینطور غریب گیر کردیم.»

درخواست برای عدم تخریب مابقی برج متروپل؛ تعداد زیادی هنوز زیر آوار گرفتارند

ساکنان و بازماندگان ساختمان متروپل و یکی از روزنامه‌نگار اهل آبادان طی پیامی ویدئویی از مسئولان خواسته اند تا قبل از اجرای دستور تخریب مابقی برج متروپل، هموطنان گرفتار در زیر آوار خرابه‌های این ساختمان را نجات دهند.

ساکنان محلی می گویند؛ حدود صد نفر زیر آوارهای برج متروپل محبوس هستند و آنان همگی خانواده‌هایی دارند که در انتظار نجات جان عزیزان خود هستند.

یکی از روزنامه نگاران اهل آبادان می گوید: مردم آبادان تحمل تکرار فاجعه سینما رکس دیگری در چنین ابعاد و با این همه کشته و قربانی را ندارند، کمر مردم زیر بار این اندوه خم شده است. مابقی برج متروپل را تخریب نکنید و کسانی را که زیر آوار محبوس هستند، نجات دهید.

کارگران و مردم محله، شمار افرادی که در ساختمان بوده‌اند را بسیار بیشتر از آنچه اعلام کرده‌اند، می‌دانند.

کارگرانی که در زمان ریزش مجتمع متروپل آبادان در آنجا حاضر بوده‌اند، در گفت‌وگو با خبرنگاران می‌گویند «حسین عبدالباقی» مالک و پیمانکار، موقع ریزش مجتمع در آن محل حاضر نبوده است.

کارگران می‌گویند پیش از ریزش ساختمان با عبدالباقی تماس گرفتند و گفتند ساختمان در حال لرزیدن است، اما او از مکانی دیگر به کارگران گفت «دچار توهم شده‌اند» و به کارشان ادامه دهند. اهالی آبادان می‌گویند عبدالباقی فرار کرده است و خبر فوت او دروغ است.

ماجرای ‌دروغین صدا و سیما در باره نجات زیرآوارماندگان

در حالی که مردم با فقدان تجهیزات کافی در کنار ماموران آتش‌نشانی، آوار را کنار زده و در جستجوی عزیزان خود هستند. صدا و سیما در محل برای سرپوش گذاشتن مطالبه ی مردم برای پیگیرد عاملان فاجعه ویدئوی دروغین از نجات یافتن یک فرد و مصاحبه با وی می سازد.

در این فیلم که شب گذشته  صداوسیما آن را پخش کرد فردی مدعی شد پس از ۳۰ ساعت از زیر آوار در آمده است.

دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفته گزارشگر صداوسیما به محض اطلاع برای تهیه گزارش در بیمارستان با فرد مصدوم مصاحبه می‌کند که فرد مدعی می‌شود که ۳۰ ساعت در زیر آوار بوده و با کمک کارکنان آتش‌نشانی بیرون کشیده شده است

سپس تصویری از این فرد در شبکه های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد او قبلا در حال کمک‌رسانی به مردم در ماجرای حادثه آبادان بوده است. در اظهارت بعدی مشخص می‌شود این فرد به داخل حفره ایجاد شده می‌رود و با فریاد درخواست کمک او را بیرون می آورند. صدا و سیما کل این صحنه را به عنوان کمک برای نجات جان زیرآوار ماندگان نمایش می دهد.

شمار فوتی ها و مجروحان بیشتر از گزارش های رسمی است

رسانه‌های دولتی می‌گویند: این حادثه ۱۶ نفر فوتی و ۳۷ نفر زخمی داشته است که ۳۴ نفر از آسیب دیدگان از بیمارستان مرخص شده‌اند! حال آنکه شاهدان ماجرا، دقیقا خلاف آن را می‌گویند و شمار فوتی‌ها و زخمی‌ها بسیار بیشتر از اینهاست که گوشه‌ای را دراین گزارش می‌بینیم!

در گزارش های مستندی که منتشر شده نشان می دهد همه ی مقامات مسئول، پیش از ریزش ساختمان از احتمال وقوع آن باخبر بودند اما اقدامی برای پیشگیری از آن و جلوگیری از قربانی شدن ساکنان ساختمان متروپل انجام ندادند.


Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید