هشدار سازمان ملل نسبت به وقوع «فاجعه‌ انسانی» در افغانستان

برگرفته از سایت اخبار روزهمزمان با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نگرانی عمیق خود را نسبت به بحران انسانی و اقتصادی در افغانستان اعلام کرد و افزود حدود نیمی از شهروندان این کشور برای زنده ماندن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

گوتریش، روز چهارشنبه، ۱ سپتامبر (۱۰ اسد)، در بیانیه‌ای، اعلام کرد: «امروزه تقریبا نیمی از جمعیت افغانستان ۱۸ میلیون نفر برای زنده ماندن نیازمند کمک‌های بشردوستانه هستند. از هر سه افغان یک نفر نمی‌داند وعده غذایی بعدی او از کجا خواهد آمد. ممکن است بیش از نیمی از کودکان زیر پنج سال در سال آینده دچار سوء‌تغذیه شدید شوند.»

او گفت با گذشت هر روز، شهروندان این کشور دسترسی به کالاها و خدمات اساسی را از دست می‌دهند، از همین رو «فاجعه انسانی» در راه است.

به باور وی، اکنون بیش از هر زمان دیگر کودکان، زنان و مردان افغان به حمایت و همبستگی جامعه بین‌المللی نیاز دارند و سیستم بشردوستانه برای ادامه حضور در افغانستان و ارائه کمک‌ها به نیازمندان همچنان متعهد است.


به گزارش العربیه، دبیرکل سازمان ملل گفت: «در دو هفته گذشته ما غذا را به ۸۰ هزار نفر و بسته‌های امدادی را به هزاران خانواده آواره تحویل دادیم. دیروز ۱۲.۵ تن تجهیزات طبی را با هواپیما به کشور منتقل کردیم. در میان خشک‌سالی شدید و شرایط سخت زمستانی، غذای اضافی، سرپناه و لوازم طبی باید فوراً وارد کشور شوند.»

گوتریش، خواستار مساعد کردن زمینه‌ای امن و بدون ممانعت برای فعالیت نهادها، سازمان‌ها و کارمندان خدمات بشردوستانه شد. او افزود هفته‌ آینده جزئیات نیازهای بشردوستانه و مالی برای چهار ماه آینده در افغانستان را در یک درخواست فوری منتشر خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل همچنان علاوه کرد: «من از همه کشورهای عضو می‌خواهم تا در تاریک‌ترین ساعات نیاز مردم، برای مردم افغانستان تلاش کنند. من از آنها می‌خواهم که بودجه‌ای به موقع، منعطف و جامع را فراهم سازند. من از آنها می‌خواهم کمک کنند تا کارمندان بشردوستانه بودجه، دسترسی و ضمانت‌های قانونی لازم که آنها نیاز برای ماندن و تحویل به آن دارند، برخوردار باشند.»

پیش‌تر صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، «یونیسف»، با نشر بیانیه‌ای از آسیب‌پذیری ۱۰میلیون کودک در افغانستان خبر داده و گفته بود که صرف‌نظر از اوضاع جاری سیاسی و تغییر نظام در این کشور میلیون‌ها کودک در افغانستان در وضعیت وخیمی به سر می‌برند.

این نهاد سازمان ملل در بیانیه‌ خود هشدار داده است که تنها در سال جاری میلیون‌ها کودک در افغانستان از سوءتغذیه شدید رنج می‌برند و در صورتی که کمک‌های پزشکی و درمانی فوری به آنها نرسد ممکن است جان‌ خود را از دست بدهند.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید