نازی اسکویی مدیر «نشر دیگر» راهی زندان شد

اخبار روز

از صفحه اکبر معصوم بیگی

چهارشنبه, ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

نازی اسکویی به مدت چهار سال شاگرد معلمی بود که بعدها آوازه‌ قهرمانی‌های او همه جا پبچید: مرضیه احمدی اسکویی، چریک فدایی خلق، که جان در سر آرمان آزادیخواهانه‌ی خود کرد


دیروز دوشنبه، ۱۳ بهمن، نازی اسکویی نیز، پس از زندانی شدن همسرش علی اکبر امینی، راهی زندان شد.
نازی اسکویی متولد ۱۳۳۰، مدیر «نشر دیگر» در شهر اسکو به دنیا آمد. در سال ۱۳۵۱ از دبیرستان «ناهید» اسکو دیپلم گرفت. اما سرنوشت او را واقعه‌ای رقم زد که تا هم‌امروز تأثیر خود را در او به جا گذاشته است: نازی به مدت چهار سال شاگرد معلمی بود که بعدها آوازه‌ قهرمانی‌های او همه جا پبچید: مرضیه احمدی اسکویی، چریک فدایی خلق، که جان در سر آرمان آزادیخواهانه‌ی خود کرد.

نازی در حال و هوایی وارد دانشگاه شد که مرضیه در پیرامون خود آفریده بود: طلب آزادی و برابری. از این رو، همین‌که به دانشگاه راه یافت به فعالیت سیاسی پرداخت و تنها پس از دوسال فعالیت سیاسی در زمستان ۱۳۵۵ دستگیر شد و به ۸ سال زندان محکومیت یافت. در پی اوج گرفتن مبارزات مردم یرضد رژیم شاه در مرداد ۱۳۵۷ از زندان آزاد شد و در آبان همان سال با رفیق هم‌رزم و هم گروهش علی اکبر امینی، که او نیز در همان هنگام از زندان عادل آباد شیراز آزاد شده بود، پیمان زناشویی بست.

نازی اسکویی در سال ۱۳۷۸ ، همراه همسر و یگانه فرزندش یاشار، مؤسسه‌ی «نشر دیگر» را بنیاد نهاد و در کمتر از ده سال، در برابر موج بی‌امان ارتجاعی‌ترین کتاب‌ها و نشریه‌های۲ خردادی، بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب از مترقی‌ترین منابع مربوط به علوم انسانی، علوم اجتماعی، هنر و ادبیات داستانی و نقد ادبی منتشر کرد. طی این مدت ده ساله بارها در مراجع رسمی حکومتی مورد باز خواست و بازجویی قرار گرفت و هر بار تهدید شد که مجوز نشرش را لغوخواهند کرد تا این که سرانجام در اردی‌بهشت سال ۱۳۸۸ با هجوم نیروهای امنیتی به منزل و دفتر نشر، علی اکبر امینی و فرزندشان پس از چندین جلسه بازجویی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق همکاری مستمر با کانون نویسندگان ایران، فعالان حقوق زن و فعالان کارگری و نیز حضور دایمی در مراسم بزرگداشت سالانه‌ی احمد شاملو و قربانیان و مقتولان قتل‌های سیاسی سال ۱۳۷۷(محمد مختاری و محمد جعفر پوینده)، علی اکبر امینی، نازی اسکویی و فرزندشان یارشار امینی در دادگاه انقلاب جمهوری اسلامی هر یک به سال زندان محکوم شدند که یاشار در همان ایام محکومیت یک ساله‌ی خود را گذارند.

اکنون علی اکبر امینی و نازی اسکویی فقط به «جرم» آزادی‌خواهی و سر نگذاشتن بر یوغ سکوت و بی‌اعنتایی به سرنوشت میلیون‌ها مردم زحمتکش در زندان‌اند.

نگذاریم پاسخ طلب آزادی و حق‌طلبی بند و زندان و داغ و درفش و اعدام باشد. خواهان آزادی همه‌ زندانیان عقیدتی و سیاسی، از جمله نازی اسکویی و علی اکبر امینی، باشیم و برای احقاق حقوق آزادی‌خواهان و حق‌طلبان یک دم از ننشینیم.

آزادشان کنید!


 

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید