روح الله زم اعدام شد


   خبرگزاری هرانا 

   ۱۳۹۹/۰۹/۲۲

سحرگاه امروز شنبه ۲۲ آذر، حکم اعدام روح الله زم، زندانی سیاسی در مکان نامعلومی اجرا شد. این فعال سیاسی مهرماه ۹۸ توسط سازمان اطلاعات سپاه بازداشت و توسط دادگاه انقلاب تهران در کنار سایر مجازات به اعدام محکوم شد. این حکم چندی پیش در دیوان عالی کشور نیز تایید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، سحرگاه امروز شنبه ۲۲ آذر ۹۹، روح الله زم، زندانی سیاسی در مکان نامعلوم اعدام شد.

در حالی صبح امروز خبرگزاری قوه قضاییه از اجرای حکم اعدام روح الله زم خبر داد که تایید این حکم در دیوان عالی کشور بیش از ۳ ماه توسط دستگاه قضا مسکوت ماند و نهادهای امنیتی تا لحظه اجرای حکم اعدام از انتقال او به بند عمومی جلوگیری کردند.

روز دوشنبه ۲۲ مهرماه ۹۸، سازمان اطلاعات سپاه با انتشار اطلاعیه ای از بازداشت روح الله زم خبر داد و ساعاتی پس از انتشار اطلاعیه بازداشت زم، ویدئویی از اعترافات منتسب به وی در برخی خبرگزاری های داخلی منتشر شد.

جلسه نخست رسیدگی به اتهامات آقای زم در تاریخ ۲۱ بهمن‌ماه ۹۸ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. متعاقبا در تاریخ‌های ۲۷ بهمن ۹۸ دومین، ۵ اسفند ۹۸ سومین، ۱۵ اردیبهشت ۹۹ چهارمین، ۱۳ خرداد ۹۹ پنجمین، ۲۰ خردادماه امسال ششمین و آخرین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «روح الله زم» در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

روح الله زم نهایتا تیرماه امسال توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی از بابت اتهامات “افساد فی الارض، تشکیل و اداره کانال «آمدنیوز» و «صدای مردم» با هدف برهم زدن امنیت کشور، «جاسوسی» به نفع سرویس اطلاعاتی اسرائیل به واسطه سرویس اطلاعاتی یکی از کشور‌های منطقه، جاسوسی به نفع سرویس اطلاعاتی کشور فرانسه، همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی کشور، مشارکت در فعالیت تبلیغی علیه نظام، عضویت و مدیریت پایگاه خبری «سحام نیوز» با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در جمع آوری اطلاعات طبقه بندی شده به قصد ارائه به دیگران با هدف برهم زدن امنیت کشور، مشارکت در نشر اکاذیب، تحریک موثر نیرو‌های رزمنده و اشخاصی که به نحوی در خدمت نیرو‌های مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی، توهین به مقدسات، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری، توهین به مقامات و مامورین، تحصیل مال از طریق نامشروع و شکایت برخی اشخاص حقوقی و حقیقی” به اعدام محکوم شد.

پس از صدور این حکم محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، طی نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه روند دادگاه فرزندش را خلاف «عدالت و دادرسی اسلامی» خوانده است. زم، با اشاره به اینکه در ملاقات روح الله زم با وکیل تسخیری، بازجویان نیز حضور داشته اند، به صحبت های این وکیل در خصوص نواقص «شکلی و ساختاری» در پرونده اشاره کرده و به نقل از او گفته است که اگر این نواقص وجود نداشت، روح‌الله زم می‌توانست با اعتماد به نفس و آرامش روانی بیشتری از خود دفاع کند و نتیجه پرونده تغییر می‌کرد. او همچنین گفت که فرزندش شرایط روحی مناسبی ندارد و از زمان بازداشت در بی‌خبری کامل از همسر و دختران خردسال خود به سر می برد و همچنین امکان برقراری تماس با پدر و مادرش را نیز ندارد.

در مهرماه سال جاری هرانا گزارش کرده بود که روح الله زم، زندانی سیاسی محکوم به اعدام پس از گذشت ماهها از زمان پایان تحقیقات پرونده و همینطور گذشت بیش از ۳ ماه از زمان صدور حکم، کماکان در وضعیت انفرادی در اختیار اطلاعات سپاه پاسداران نگهداری می‌شود. 

سپس در تاریخ ۲۵ شهریورماه امسال سیداحمد مرتضوی مقدم، رئیس دیوان عالی کشور بدون اشاره به نتیجه، از صدور رای و اتمام رسیدگی به پرونده روح الله زم در دیوان عالی کشور خبر داده بود.

روز شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹، نیز غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت که حکم اعدام روح الله زم توسط دیوان عالی کشور از تایید شده است.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید