شکنجه فیزیکی و روانی شدم؛ نامه محمد علیجانی، معترض آبان‌ماه متهم به محاربه

۱۳۹۹/۰۴/۲۳

خبرگزاری هرانا
محمد علیجانی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ با گذشت بیش از ۷ ماه به صورت بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد. پس از ارجاع پرونده آقای علیجانی به دادگاه انقلاب اسلامشهر، دادرس دادگاه انقلاب این شهر، در تاریخ ۱۸ فروردین امسال طی نامه‌ای با بیان اینکه رفتار ارتکابی متهم با هیچ یک از مصادیق محاربه (می‌تواند به صدور حکم اعدام منتهی شود) منطبق نیست، با نفی صلاحیت از دادگاه انقلاب و اصرار بر صلاحیت رسیدگی در دادگاه کیفری، پرونده را جهت رفع اختلاف به دیوان عالی کشور ارسال کرد. محمد علیجانی با نوشتن یادداشتی که در اختیار هرانا قرار گرفته به شرح چگونگی بازداشت، دوره بازجویی و وضعیت خانواده خود پرداخته است. متن کامل دادنامه این زندانی نیز در ادامه می‌آید.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد علیجانی، یکی از شهروندان بازداشت شده در جریان اعتراضات سراسری آبان ۹۸ با گذشت بیش از ۷ ماه به صورت بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد.

حضور در اعتراضات و بازداشت

محمد علیجانی در تاریخ ۱۰ آذر ۹۸ در رابطه با اعتراضات سراسری سال ۹۸ موسوم به “اعتراضات آبان” توسط نیروهای امنیتی در شهرستان اسلامشهر بازداشت و به بازداشتگاه یکی از نهادهای امنیتی در تهران منتقل شد. او نهایتا در تاریخ ۱۰ دی ۹۸ با پایان مراحل بازجویی به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

دادگاه

پرونده آقای علیجانی مدتی بعد با اتهامات “اخلال در نظم و آسایش عمومی با شرکت در اغتشاشات و تخریب اموال عمومی پایگاه بسیج (محاربه) (می‌تواند به صدور حکم اعدام منتهی شود) و توهین به رهبری” به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ شهرستان اسلامشهر ارسال شد. دادگاه با بررسی پرونده و با بیان اینکه رفتار ارتکابی متهم تحت عنوان محاربه است، با صدور قرار عدم صلاحیت خود در رسیدگی به این موضوع، پرونده را به دادگاه انقلاب اسلامشهر ارجاع داد.
پس از ارجاع پرونده به دادگاه انقلاب اسلامشهر، سالار اسکندری قلعه، دادرس دادگاه انقلاب این شهر، در تاریخ ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ طی نامه‌ای با بیان اینکه رفتار ارتکابی متهم با هیچ یک از مصادیق موضوع منطبق نیست، با نفی صلاحیت از دادگاه انقلاب و اصرار بر صلاحیت رسیدگی در دادگاه کیفری، پرونده را جهت رفع اختلاف به دیوان عالی کشور ارسال کرد.
اکنون با گذشت بیش از ۳ ماه از ارسال پرونده آقای علیجانی به دیوان عالی کشور، وی کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ بسر می‌برد.

بیوگرافی

محمد علیجانی، فرزند رضا، ۲۸ آذر ۱۳۶۸ ساکن شهرستان اسلامشهر در استان تهران است.

رنجنامه

محمد علیجانی با نوشتن نامه‌ای که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته به شرح چگونگی بازداشت و دوره بازجویی توام با شکنجه خود پرداخته است.
متن کامل رنجنامه این شهروند در ادامه می‌آید:
اینجانب محمد علیجانی، فرزند رضا در اعتراضات آبان ماه ۹۸ توسط مامورین پلیس امنیت و اطلاعات دستگیر و به شدت شکنجه فیزیکی و روانی شدم.
اتهاماتی از قبیل: اخلال در نظم و آسایش عمومی با شرکت در اغتشاشات و تخریب اموال عمومی پایگاه بسیج، تخریب اموال عمومی، توهین به رهبری را به زور و با شکنجه فیزیکی و روانی به من تحمیل کردند.
من نان‌آور خانه‌ام و فقدان من در خانه باعث بروز مشکلاتی از قبیل عقب افتادن کرایه خانه و مشکلات خانواده برای تامین مخارج خانه شده است. من و خانواده‌ام به شدت از این موضوع رنج می‌بریم.
برای همین من بی‌گناه اسیر بی‌عدالتی جمهوری اسلامی ایران شده‌ام و از تاریخ ۱۰ آذرماه ۹۸ توسط پلیس امنیت و اطلاعات در محل کارم دستگیر شدم و تاکنون در زندان تهران بزرگ بسر می‌برم.
به عبارتی بیش از ۷ ماه است که کاملا بلاتکلیف در حبس بسر می‌برم و دریغ از یک جلسه دادگاه که باعث تعیین تکلیف پرونده بنده شود.
اینجانب محمد علیجانی، فرزند رضا، هنوز هم به این بی‌عدالتی، بی‌کفایتی و بی سر و سامانی جمهوری اسلامی ایران معترضم.
با احترام، محمد علیجانی / تیرماه ۱۳۹۹ / زندان تهران بزرگ”.

دادنامه

متن کامل دادنامه محمد علیجانی در ادامه می‌آید:
محمد علیجانی، فرزند رضا، محل صدور: ایران تکاب، تاریخ تحویل به زندان: ۱۰ دی ۹۸، تاریخ بازداشت ۱۰ آذر ۹۸، اتهامات: توهین به رهبری، اخلال در نظم و آسایش عمومی با شرکت در اغتشاشات و تخریب اموال عمومی پایگاه بسیج (محاربه). دادنامه شعبه دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان اسلامشهر، تاریخ تنظیم: ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ پرونده کلاسه: … شعبه دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان اسلامشهر؛
تصمیم نهائی:
متهم محمد علیجانی، فرزند رضا، به نشانی تهران اسلامشهر …، فعلا بازداشت در ندامتگاه تهران بزرگ. اتهام: اخلال در نظم و آسایش عمومی با شرکت در اغتشاشات و تخریب اموال عمومی پایگاه بسیج (محاربه).
رای دادگاه:
در خصوص اتهام آقای محمد علیجانی، فرزند رضا، ۲۶ ساله، دایر بر مشارکت در اخلال در نظم عمومی و تخریب اموال مورد استفاده عموم بدین توضیح که پرونده اتهامی متهم مشروح به شرح موضوع اتهامی مندرج در کیفرخواست از سوی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر جهت رسیدگی به شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری ۲ اسلامشهر ارجاع که شعبه مرجوع علیه با تلقی و برداشت خود از رفتار ارتکابی متهم تحت عنوان محاربه با اعتقاد به صلاحیت رسیدگی دادگاه انقلاب پرونده را با صدور قرار عدم صلاحیت در رسیدگی به این شعبه ارسال داشته است.
نظر به مراتب دادگاه با بررسی و اعمال نظر در مندرجات اوراق پرونده ملاحظه می‌نماید که رفتار ارتکابی متهم با هیچ یک از مصادیق موضوع منطبق نمی‌باشد. لذا این دادگاه ضمن نفی صلاحیت خود کماکان بر صلاحیت رسیدگی دادگاه کیفری اظهار عقیده می‌نماید.
در این صورت مقرر می‌نماید با توجه به حدوث اختلاف در صلاحیت پرونده که حق رفع اختلاف به دیوان محترم عالی کشور ارسال شود.
دادرس دادگاه انقلاب دادگستری شهرستان اسلامشهر
سالار اسکندری قلعه
نشانی: اسلامشهر، بعد از میدان نماز، خیابان شهید صیاد شیرازی، مجتمع قضایی اسلامشهر

اعتراضات سراسری آبان ماه ۹۸

اعتراضات آبان ماه، به مجموعه اعتراضات سراسری گفته می شود که از روز جمعه ۲۴ آبان ماه ۹۸ با اعلام افزایش بی سابقه قیمت بنزین در ده‌ها شهر ایران با حضور بی سابقه معترضین در خیابان‌ها آغاز شد و برای چند روز ادامه یافت. محمد جواد کولیوند، نماینده مردم کرج در مجلس گفت این اعتراضات در ۷۱۹ نقطه از کشور رخ داد. سید حسین نقوی حسینی سخنگوی وقت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز، آمار بازداشتی های اعتراضات اخیر را حدود ۷ هزار نفر اعلام کرد. بر اساس گزارشات نهادهای مدافع حقوق بشر صدها تن نیز در پی این اعتراضات خونین جان باختند.
نسخه کامل گزارش هرانا از این اعتراضات را تحت عنوان “آبان خونین” می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید