یکی دیگر از مادران عاشق جنبش دادخواهی ایران، از میان ما رفت!

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق
ثبت است بر جریده عالم دوام ما

با تأسف و اندوه فراوان، خانم معصومه دانشمند (مادر بیژن بازرگان) یکی دیگر از مادران عاشق، مقاوم و شجاع خاوران و صدایی از جنبش دادخواهی ایران، جمعه ساعت ۳ بعداز ظهر ۱۲ اردی‌بهشت ۱۳۹۹، یکم ماه مه ۲۰۲۰ به وقت کالیفرنیا، با بیماری سرطان پیشرفته در بیمارستان از میان ما رفت.

پسر او بیژن بازرگان، در تیرماه ۱۳۶۱ با اتهام هواداری از گروه اتحادیه کمونیست های ایران دستگیر و به ۱۰ سال زندان محکوم شد، ولی او را همراه زندانیان سیاسی چپ در شهریور ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت (رجایی شهر) کرج، کشتند و احتمالاً در گورهای جمعی در خاوران به خاک سپرده اند. داغ کشتن و سر به نیست کردن بیژن هنوز با مادر بازرگان و خانواده اش زنده است و او را تا دم مرگ دادخواه نگاه داشت.

اینکه در طی این سال‌ها بر مادر بازرگان و سایر اعضای این خانواده زخم خورده چه گذشته است، روایت دردها و رنج‌ها و مقاومتی است که امید خانواده داغدار وی، به ویژه لادن و لاله بازرگان،‌ بتوانند آن را بازگویند. گفته شده مادر بازرگان تا زمانی که در ایران بود یا از غربت به ایران می رفت، هیچ گاه خاوران را تنها نگذاشت و گوشه‌ای را در قطعه بالایی خاوران، برای خود انتخاب کرده بود و آنجا را با یاد بیژن آب و جارو می‌کرد و گل می گذاشت و به خانواده‌های خاوران که رابطه نزدیکی با او داشتند، سر می زد.  مادر بازرگان شش سال پیش در اردی‌بهشت سال ۱۳۹۳ به اتفاق پروانه میلانی از طرف مادران و خانواده‌های خاوران برای شرکت در مراسم اهدای جایزه حقوقی بشری بنیاد ۱۸ می گوانگجو شرکت کردند. متأسفانه پروانه میلانی هشت ماه پس از شرکت در آن مراسم، در دی ماه سال ۱۳۹۳ از میان ما رفت. مادر بازرگان نیز روزگار را به سختی و با رنج غربت گذراند و از یک سال پیش که به بیماری سرطان مبتلا شد،‌ با امید ماندن و دیدن محاکمه جنایت کاران، با کمک فرزندان اش، با بیماری سرطان سخت جنگید و طاقت آورد، ولی تن زخمی اش دیگر تاب نیاورد و از میان ما رفت.

ما مادران پارک لاله ایران، این غم بزرگ را به خانواده ی داغدار و دادخواه بازرگان، دانشمند و مادران و خانواده‌های خاوران از صمیم قلب تسلیت می‌گوییم و شریک و همراه دردشان هستیم.

مادر بازرگان و دیگر مادران و خانواده‌های خاوران در ما و دیگر دادخواهان زنده‌اند و تا توان داریم، صدای دادخواهی شان را بلند خواهیم کرد تا روزی که بتوانیم تمامی جنایت کاران را به پای میز محاکمه بکشانیم و جلوی تکرار جنایت و بی‌عدالتی در ایران را بگیریم.  

مادران پارک لاله ایران
۱۳ اردی‌بهشت ۱۳۹۹

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید