«تفاوت ۱۳ برابری» آمار رسمی و غیر رسمی کشته‌شدگان اعتراضات ایران

پیک ایران

بيست و هفتم آبان ۱۳۹۸

در حالی که مقامات جمهوری اسلامی تنها کشته شدن سه نفر از معترضان به افزایش قیمت بنزین را تایید کرده‌اند، گزارش نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که دستکم ۴۰ نفر از معترضان در شهرهای مختلف ایران کشته شده‌اند.


به گزارش رادیو فردا، مقامات جمهوری اسلامی تنها کشته شدن یک نفر در سیرجان، یک نفر در شهریار و یک نفر در اسلامشهر را تایید کرده‌اند.رهبر جمهوری اسلامی نیز بدون اشاره به تعداد افراد کشته شده اعلام کرد که در این اعتراضات «تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد».


خبرگزاری فارس نیز اعلام کرد که «تلفات جانی» در این اعتراضات نسبت به اعتراضات دی‌ماه بیشتر بوده است. در اعتراضات دی‌ماه بر اساس آمار رسمی حداقل ۲۵ نفر کشته شدند.


در غیاب آمار قابل استناد از کشته‌شدگان اعتراضات سه روز گذشته در ایران، فعالان حقوق بشر آماری منتشر کرده‌اند که چندین برابر آمار رسمی است.


به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، نیروهای امنیتی مستقر در ساختمان دادگستری جوانرود روز ۲۵ آبان به معترضان تیراندازی کردند که حداقل «چهار نفر» در این تیراندازی کشته شدند.


این سایت هویت دو نفر از کشته‌شدگان را «کاوه محمودی» و «حمزه نقدی» اعلام کرده است. شبکه حقوق بشر کردستان همچنین از درگیری شدید بین مردم و معترضان در کرمانشاه خبر داده است.


این نهاد حقوق بشری اعلام کرده که تعدادی از شهروندان در این درگیری کشته شده‌اند اما تعداد دقیق آنها مشخص نیست.


نهادهای رسمی ایران از کشته شدن یک سرگرد نیروی انتظامی به نام ایرج جواهری در کرمانشاه خبر داده‌اند.


سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» اما اعلام کرد که پنج نفر در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.


این سازمان خبر داده که ۱۴ نفر از معترضان در جوانرود کشته شده‌اند.


به گفته این سازمان یک نفر نیز در سنندج کشته شده است.


بر اساس این گزارش، در دومین روز اعتراضات مردم بوکان حداقل «چهار نفر» کشته شدند.


عدنان حسن‌پور، روزنامه‌نگار ساکن مریوان، در مصاحبه با رادیو فردا گفت که در روز شنبه «شش نفر» و در روز یکشنبه نیز بین «یک تا چهار نفر» کشته شده‌اند.


وی همچنین گفت که در روز یکشنبه یک جوان از ناحیه سر با گلوله مورد هدف قرار گرفت.


آقای حسن‌پور گفت که شهرهای دیگر نظیر جوانرود، سنندج، کرمانشاه و بوکان اعتراضات «وسیع بوده» و تعداد کشته‌شدگان نیز «بالاست».


شبکه حقوق بشر کردستان نیز تعداد کشته‌شدگان در مریوان را «هفت نفر» اعلام کرده و تصاویری از تعدادی از آنان را منتشر کرده است.


روز شنبه نیز گزارش‌هایی درباره کشته شدن «چهار نفر» در بهبهان منتشر شده بود.


در همین حال کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در مصاحبه با رادیو فردا اعلام کرد که محمد حسین قنواتی، مهرداد دشتی‌زاده و احسان عبدالله نژاد در بهبهان کشته شده‌اند.


وی همچنین گفت که چهار نفر در خرمشهر و دو نفر در اهواز کشته شدند.


به گفته آقای دحیمی، میثم عدگی‌پور، خالد منعیات و علی غزلاوی و میلاد حمیداوی در خرمشهر کشته شده‌اند.


وی همچنین گفت که حمزه سواری، محمدرضا عسافی در اهواز و علی بغلانی در آبادان کشته شده‌اند. این فعال حقوق بشر همچنین گفت که سه نفر در کوت عبدالله در شهرستان باوی کشته شده‌اند.


تصاویری نیز از میثم عدگی پور،حمزه سواری و احسان عبدالله‌نژاد منتشر شده است.


روز شنبه نیز فیلم‌هایی از کشته شدن تعدادی از معترضان منتشر شد.


چندین فیلم از منابع مختلف نشان می‌داد که بر اثر شلیک گلوله مستقیم ماموران امنیتی در جاده ساوه یک نفر کشته شده است. فیلمی نیز از کشته شدن یک نفر در منطقه زینبیه اصفهان منتشر شده است.


همچنین گزارش شده که یک نفر در کرمانشاه کشته شده است.


بر اساس ویدئوهای منتشره در شبکه‌های اجتماعی، روز شنبه یک تن از معترضان به افزایش قیمت بنزین در گلشهر کرج کشته شده است. تصاویر یک ویدئوی دیگر نشان می‌دهد که یکی از معترضان در محله معالی‌آباد شیراز هم هدف گلوله قرار گرفته است. شاهدان عینی می‌گویند این تیراندازی از کلانتری گلدشت شیراز صورت گرفته بود.


رادیو فردا قادر به تایید یا تکذیب این گزارش‌ها نیست.


برخی از فعالان سیاسی سیرجان خبر داده‌اند که یک نفر دیگر نیز در این شهر کشته شده است اما مقامات مسئول هنوز این گزارش را تایید نکرده‌اند.


حداقلِ تعداد معترضان کشته شده در شهرهای ایران بر اساس گزارش نهادهای حقوق بشری و فیلم‌های منتشر شده:


جوانرود ۴ نفر


مریوان ۷ نفر


بوکان ۴ نفر


سنندج ۱ نفر


کرمانشاه ۶ نفر


گلشهر کرج ۱ نفر


شیراز ۱ نفر


اصفهان ۱ نفر


سیرجان ۱ نفر


شهریار ۱ نفر


بهبهان ۴ نفر


اهواز ۲ نفر


کوت‌عبدالله شهرستان باوی ۳


خرمشهر ۲ نفر


آبادان ۱ نفر


اسلامشهر ۱ نفر
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید