در بیست و پنجمین سال حبس؛ نامه محمدی نظری، زندانی سیاسی از زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا
محمد نظری، زندانی سیاسی در زندان ارومیه که از ۲۵ سال پیش بدون مرخصی تحمل حبس می کند، با انتشار نامه ای سرگشاده از سازمان های حقوق بشری خواسته است به وضعیت او و سایر زندانیان عقیدتی توجه کنند. محمد نظری که در سال ۷۳ در بوکان به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد بازداشت شده است، ابتدا به اعدام و سپس به تحمل حبس ابد محکوم شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد نظری، زندانی سیاسی زندان ارومیه نامه ای سرگشاده خطاب به سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر خواسته است که به فریاد زندانیانی چون او برسند.
محمد نظری ۲۵ سال گذشته را بدون یک روز مرخصی تحمل حبس کرده است.

متن کامل این نامه در ادامه می آید:

“به سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر
بعد از چند بار درخواست اعاده دادرسی، دیوان عالی کشور با درخواست اینجانب مخالفت نمود و علت آن را اینچنین اعلام کرده است: “با توجه به اینکه محمد نظری طبق ماده ۱۸۶ قانون مجازات اسلامی مفسد فی الارض و محارب شناخته و محکوم شده است، لذا قانون جدید شامل حال وی نمی‌شود.”
با این که دادگاه مهاباد با عفو و آزادی من موافقت کرده است اما کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضاییه با آن مخالفت کرده و دلیل آن را فاقد صلاحیت بودن اینجانب اعلام نموده است. مسئولین بهداری زندان از اعزام من به بیمارستانی خارج از زندان ممانعت به عمل می‌آورند با وجود اینکه من از ناحیه گردن دچار دیسک هستم و درد زیادی را متحمل می‌شوم. اما مسئولین زندان تاکنون هیچ اقدامی نکرده‌اند.
این چند مورد از ده‌ها مواردی است که متاسفانه مسئولین با توسل به قوانین خود من را از آنها محروم کرده‌اند. ولی مساله‌ای که باید به آن توجه کرد این است چرا بعد از گذشت ۲۵ سال مسئولین همچنان مانع آزادی من می‌شوند، در حالی که اینجانب در زمان دستگیری نه مسلح بوده‌ام و نه درگیری مسلحانه‌ای داشته‌ام.
کسانی که خانواده مرا می‌شناسند علت این همه سختگیری را شیعه مذهب و جز خانواده شهید بودن من می‌دانند. چه از دید حکومت مداران اگر شخصی شیعه مذهب از یک حزب سنی مذهب و کرد زبان حمایت و هواداری بکند مرتکب گناهی نابخشودنی گشته که موجب مجازات سنگینی می‌شود.
این مساله لکه ننگی بر پیشانی مدعیان اسلام ناب محمدی و حکومت عدل علی و بر خلاف تمام شعارها مبنی بر برادر بودن شیعه و سنی است. حکومت مداران برخلاف تمام آموزه‌های دینی بر روی ارزش‌های انسانی پا نهاده و مخالفین خود را به نام خداوند و قرآن مجازات می‌کنند.
حال از تمام وجدان‌های بیدار و سازمان‌های حقوق بشری درخواست می‌کنیم تا به فریاد زندانیانی مثل من برسند، زندانیانی که تنها اتهامشان دفاع از حق تعیین سرنوشت و تلاش برای زندگی مسالمت آمیز در کنار تمام ملت‌هاست.
محمد نظری/ شهریور ۹۸/ زندان ارومیه”.
در ارتباط با نویسنده این نامه گفتنی است، محمد نظری فرزند حمدالله متولد ۱۳۵۰ در سال ۱۳۷۳ در بوکان به اتهام “همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد” بازداشت و در حالی که اتهام وارده رد کرده بود و آن بر اساس اعترافات دروغین اخذ شده تحت شکنجه می دانست به اعدام محکوم شد که این حکم بعد از گذشت ۵ سال به تحمل حبس ابد تقلیل یافت.
محمد نظری یکی از قدیمی ترین زندانیان سیاسی ایران است که دوران محکومیت خود را در زندان ارومیه سپری می‌کند. وی که در حال سپری کردن بیست و پنجمین سال از حبس خود است قبل از انتقال به زندان ارومیه بعنوان اعتراض به روند حقوقی حاکم بر پرونده اش در زندان رجایی شهر کرج به مدت ۵۵ روز در اعتصاب غذا بسر برده بود. وی به دلیل اثرات ناشی از اعتصاب غذای طولانی مدت دچار تومور مشکوک در معده اش شده است؛ با این حال اجازه اعزام و بستری شدن در بیمارستان تاکنون به وی داده نشده است.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید