پیام نرگس محمدی و سپیده قلیان: برگزاری تجمعات «حق» است نه «جرم»


اخبار روز
سه‌شنبه  ۱۷ ارديبهشت ۱٣۹٨ -  ۷ می ۲۰۱۹

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر اینک دوران محکومیت خود را در زندان می‌گذراند و سپیده قلیان، فعال مدنی، پیشتر در پی تجمع کارگران در اهواز بازداشت و مدتی بعد به زندان اوین منتقل شد.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، متن اطلاعیه نرگس محمدی و سپیده قلیان به شرح زیر است:

طبق اصول مصرح قانون اساسی، برگزاری تجمعات مسالمت آمیز و تشکیل انجمن‌ها و جمعیت‌ها، جزء حقوق اساسی ملت است. این در حالی است که طی چهل سال گذشته، حکومت این حقوق بنیادی را از «حق» به «جرم» تبدیل نموده و فعالان این عرصه را سرکوب می‌نماید.
متاسفانه طی روزهای گذشته ده‌ها معلم و کارگر که از سوی انجمن‌های صنفی‌شان در تجمع شرکت کرده بودند، بازداشت و حتی مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند. این شیوه برخورد با کارگران و معلمان، تنها تعرض به یک صنف یا گروه نمی‌باشد، بلکه نقض اصول قانون اساسی کشور و تعرض به حقوق ملت است که در راستای سرکوب جامعه مدنی است.
در شرایطی که معلمان و کارگران به دلیل عدم مدیریت و کارآمدی نظام و وجود #فساد_سیستماتیک در نظام جمهوری اسلامی ایران در بدترین شرایط اقتصادی و معیشتی زندگی می‌کنند و اخبار تکان دهنده اختلاس‌های بی‌پایان و چپاول اموال ملت هر روز به گوش می‌رسد، حکومت به جای همدردی و همراهی با قشر زحمتکش و محترم جامعه و گوش سپردن به اعتراضات مدنی و آرام، تجمع‌کنندگان مسالمت‌جو را به زندان می‌افکند و راه‌های مسالمت‌آمیز و مدنی را هر روز بیش از پیش به روی فعالان مدنی می‌بندد.
چه باید کرد؟ باید بر تحقق «حق» اصرار ورزید، حتی اگر حکومت آن را «جرم» تلقی کند.
برگزاری تجمعات و تشکیل انجمن‌ها حق است. انتقاد و اعتراضات مدنی حق است.

نرگس محمدی و سپیده قلیان
زندان اوین.

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید