«مادر لطفی»، نماد خاوران درگذشت!


• خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) امروز صبح در تهران درگذشت. او از سال ۶۷ مبارزه ی خستگی ناپذیری را برای آگاه کردن ایران و جهان از فاجعه ی قتل عام زندانیان سیاسی آغاز کرد و به برجسته ترین نماد خاوران تبدیل شد ...

برگرفته از سایت اخبار روز
يکشنبه  ۲۱ بهمن ۱٣۹۷ -  ۱۰ فوريه ۲۰۱۹


اخبار روز: خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) ساعت پنج و نیم عصر امروز یکشنبه ۲۱ بهمن در بیمارستان توس تهران درگذشت.
پیکر مادر فروغ روز سه شنبه ساعت هشت و نیم صبح از مقابل این بیمارستان تشییع خواهد شد.

پای مادر لطفی مانند بسیاری از مادران مبارزین کمونیست و چپ، از سال ۱٣۵۰، هنگامی که فرزندش انوشیروان لطفی دستگیر و روانه زندان قزل قلعه شد، به مقابل زندان های رژیم سلطنتی باز شد. انوشیروان لطفی بعد از آزادی از زندان نخست، به فدائیان خلق پیوست و در جریان یک درگیری مسلحانه دستگیر شد. حکومت شاه، دستور داد تا آخر عمر در زندان بماند.
عمر این دستور چندان نپائید. با انقلاب و پایان حکومت سلطنتی انوش؛ بر دوش مردم از زندان شاه آزاد شد، آزادی او نیز دیری نپایید و در سال ۱٣۶۲، این بار توسط پاسداران حکومت اسلامی به زندان افتاد. انوشیروان لطفی در خرداد ماه سال ۶۷ به جوخه ی اعدام سپرده شد. پیش درآمد اعدام های دسته جمعی سال ۶۷.

فاجعه ی ملی که از راه رسید و گورستان بی نام و نشان خاوران مدفن صدها تن از مبارزین انقلابی و چپ شد، رسالت مادر لطفی برای پرده برداشتن از این جنایت بزرگ آغاز شد. از آن پس خاوران خانه ی دوم او شد. مادر لطفی در شمارِ کسانی بود که برای نخستین بار پرده از راز این جنایت بزرگ برداشتند و با ارسال عکس هایی از گورهای جمعی خاوران به نشریات خارج از کشور، خبر این جنایت مخوف را آشکار کردند.

از آن پس مادر لطفی تا زمانی که شرایط جسمی اش اجازه می داد، تلاش های خستگی ناپذیر خود را برای آگاه کردن مردم ایران، سازمان های حقوق بشری و جهانی که چشم خود را بر این جنایت بسته بود ادامه داد و به نماد خاوران و حق خواهی و عدالت طلبی مادران خاوران بدل شد. او در برگزاری مراسم سالگردها، در خبررسانی به رسانه های خارج از کشور و سازمان های حقوق بشر همیشه در صف اول بود. بارها گفته بود همه ی قربانیان آن جنایت بزرگ و همه ی بازماندگان آن و همه ی آن هایی که به عهد انوشیروان لطفی برای مبارزه با استبداد، آزادی و سوسیآلیسم وفادار مانده اند را چون فرزند خود انوش می داند، آن ها را دوست دارد و به آن ها مهر می ورزد. زندگی اش نیز جز این نبود.

اکنون یکی از برجسته ترین چهره ها و نمادهای خاوران خاموش شده است. او نیز مانند بسیاری دیگر از مادران خاوران که پیش از او چهره در نقاب خاک کشیدند، در آرزوی عدالت و دادخواهی زندگی کرد و هر چند رنگ این عدالت و دادخواهی را ندید، اما همیشه تاکید می کرد این عدالت و دادخواهی بالاخره زمانی از راه خواهد رسید.

اخبار روز درگذشت خانم فروغ تاجبخش (مادر لطفی) را به همه ی اعضای بزرگ خانواده ی خاوران و همه ی کوشندگان راه آزادی، عدالت و سوسیالیسم در ایران، تسلیت می گوید.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید