روحانیون اعزامی حکومت در میان کارگران تنها ماندند!

اسماعیل بخشی و سپیده قلیان هنوز در زندانند 

• نماز جمعه روحانیون اعزامی از تهران در میان کارگران هفت تپه به یک رسوایی تبدیل شد. سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام کرد تا آزادی همه ی نمایندگان خود از هرگونه مذاکره خودداری می کند. سندیکا خواهان حمایت ملی و بین المللی از نمایندگان خود شده است ...
برگرفته از سایت اخبار روز
پنج‌شنبه  ۱ آذر ۱٣۹۷ -  ۲۲ نوامبر ۲۰۱٨


اخبار روز: امروز کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه در هجدهمین روز اعتصاب خود در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه، خصوصی شدن شرکت و عدم پاسخگویی به مطالبات صنفی‌شان در دهمین روز متوالی، در مقابل فرمانداری شوش دست به تجمع اعتراضی زدند.
روز پنج شنبه اول آذر، محمد خنیفر، مسلم آرمند و حسن فاضلی سه نفر از نمایندگان بازداشتی کارگران آزاد شدند، اما اسماعیل بخشی دیگر نماینده کارگران و سپیده قلیان همچنان در بازداشت هستند.

از صبح امروز پنجشنبه عده‌ای از معممان و آخوندها که همراه با گروهی از لباس شخصی‌ها به شوش اعزام شده بودند، با در دست داشتن تصاویری از رهبر جمهوری اسلامی به خیابان‌ها آمده بودند. آخوندهای اعزامی از کارگران خواستند در مقابل فرمانداری شوش به نماز جماعت بایستند. اما هیچیک از کارگران حاضر نشدند پشت سر آن‌ها نماز بخوانند و نماز جماعت این گروه به یک رسوایی بزرگ تبدیل شد.

* بی اعتنایی کارگران به نماز جماعت روحانی حکومتی




کارگران شرکت نیشکر هفت تپه همچون روزهای گذشته با سر دادن شعارهای کوبنده در مقابل فرمانداری شوش خواهان آزادی نماینده های خود و تحقق مطالباتشان شدند و در قدردانی از دانشجویان دانشگاه تهران که با برگزاری تجمع پرشوری از آنان حمایت کرده بودند بارها شعار دانشجوی تهرانی تشکر تشکر را تکرار کردند.
به دنبال جلسه دیروز با شرکت نماینده وزارت کار، نماینده های کارگران و کارفرما و مسئولین شهری در فرمانداری شوش برای رسیدگی به خواستهای کارگران، بویژه آزادی نماینده های زندانی، لحظاتی امید و برق شادی در چشمان کارگران نشانده شد. اما اندکی بعد صحبتهای نماینده وزارت کار در میان کارگران مبنی بر پرداخت یکماه حقوق معوقه و دادن گزارش به تهران آنهم پس از ۱۷ روز اعتصاب و نه روز تجمعات اعتراضی متوالی، وجود آنان را آکنده از خشم کرد.
کارگران معترض پلاکاردهایی در دست داشتند با این مضمون که «خصوصی‌سازی، دشمن کارگران» است.
«کارگر زندانی آزاد باید گردد» و «کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» از شعارهای کارگران معترض در شوش بود.


آزادی کارگران بازداشتی شرط هر گونه مذاکره

سندیکای نیشکر هفت تپه امروز طی اطلاعیه ای اعلام کرد که پیش شرط هر نوع مذاکره کارگران با نمایندگان دولت این است که نمایندگان کارگری بازداشت شده سریعا آزاد شوند. در این اطلاعیه آمده بود تا زمانی که نمایندگان کارگران هفت تپه در بازداشت هستند، کارگران نباید به هیچ گونه مذاکره ای تن بدهند.
در ادامه ی این اطلاعیه آمده بود: تا نمایندگان ما در زندان هستند مذاکره ای وجود ندارد. بخشی از کسانی که جز مذاکره کنندگان هستند اکنون در زندانند، آنها باید در مذاکره شرکت کنند. تا نمایندگان دربند آزاد نشوند، مذاکره بی مذاکره.

غلامرضا شریعتی، استاندار خورستان پنچشنبه یکم آذر، همزمان با هجدهمین روز اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرد که مالک هفت‌تپه یک ماه حقوق کارگران را به حساب آن‌ها واریز کرده است. به گزارش رسانه‌های داخلی مجموع این پرداخت‌ها فقط ۸۰۰ میلیون تومان است: ۵۸۰ هزار تومان برای هر کارگر نیشکر هفت تپه.
اما امروز اول آذر ماه سندیکای هفت تپه در اطلاعیه ای تاکید کرده است که به ما وعده ی پرداخت چند ماه دستمزد ندهید! ما میخواهیم مشکلمان را اساسی حل کنیم.

شرکت نیشکر هفت‌تپه از شرکت‌های بزرگی است که در زمینه کشت و صنعت فعالیت می‌کند. اراضی تحت مجموعه این شرکت که علاوه بر شکر، الکل صنعتی و چند محصول دیگر نیز تولید می‌کند به مساحت شهر شیراز است. در سال ۱۳۹۴ دولت روحانی نیشکر هفت‌تپه را فقط به قیمت ۳۰۰ میلیارد تومان نقد و مابقی در اقساط ۱۵ ساله به بخش خصوصی واگذار کرد. مالکان بعد از واگذاری هفت تپه به آن‌ها وام‌هایی هنگفت از دولت گرفته‌اند اما این وام‌ها را در بخش‌های دیگری سرمایه‌گذاری کرده‌اند که به تولید شرکت ربط ندارد. کسی هم نمی‌داند که این وام‌ها در چه بخشی هزینه شده و سود آن چقدر است. کارگران به این رانت‌خواری‌ها معترض‌اند. کارگران همچنین با توجه به تخلفات ارزی نگران‌اند که مالکان اراضی شرکت را بفروشند و آن‌ها به حقوق و مطالباتشان نرسند.
کارگران هفت‌تپه می‌گویند بخش خصوصی بی‌تدبیر، سودجو و ناکارآمد است و خواهان آن‌اند که نیشکر هفت تپه دوباره تحت مجموعه دولت درآمده و بصورت شورایی اداره شود.

ما همه با هم هستیم!
قدردانی سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه از همبستگی های پرشور


سندکای کارگران هفت تپه امروز طی اطلاعیه ای از تمام محافل کارگری و اجتماعی که پشتیبان و حامی کارگران هفت تپه بوده و هستند تشکر و قدردانی کرد. در این اطلاعیه آمده است:
ما از دانشجویانی که در جمع ما حاضر شدند، از خانم قلیان که به خاطر ما کارگران هفت تپه بازداشت شده، از مردم عزیز شوش، از معلمان، از همه اقشاری که در کنار ما به خاطر اعتراض شفاف، قانونی، مسالمت آمیز و برحق ما کارگران هفت تپه متحمل زحمت شدند تشکر میکنیم. اجازه نمیدهیم اتهام و دودستگی بین ما ایجاد شود. ما از همه ی کسانی که از این حق قانونی ما حمایت میکنند و بدون هیاهو به ما دلداری میدهند تشکر میکنیم. کارگران فولاد! از شما متشکریم. کارگران ساختمانی، کارگران شرکت واحد، انجمن های معلمان و سایر کارگران در سراسر کشور، از حمایت شما متشکریم. ما همه با هم هستیم و تا آزادی همه ی بازداشت شدگان و تا لغو خصوصی سازی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی به اعتراضات قانونی خودمان ادامه خواهیم داد. به ما وعده ی پرداخت چند ماه دستمزد ندهید! ما میخواهیم مشکلمان را اساسی حل کنیم. ما دنبال قُرص مُسکن موقتی و دو ماهه نیستیم. هستی و زندگی یک خانواده بزرگ چندین هزار نفری در میان است.


فراخوان به حمایت از کارگران بازداشتی

سندیکای کارگران هفت تپه شامگاه پنجشنبه با انتشار اطلاعیه ی دیگری خواهان حمایت های ملی و بین المللی از کارگران بازداشتی و مختومه شدن پرونده های قضایی علیه آن ها شد. در این اطلاعیه آمده است:

کارگران هفت تپه، کارگران و تشکلات مستقل کارگری ایران و جهان!
همانگونه که مطلعید امروز سه تن دیگر از کارگران بازداشتی در تجمعات اعتراضی، قانونی و مسالمت آمیز کارگران هفت تپه به قید کفالت آزاد شدند اما هنوز یکی از نمایندگان کارگری، آقای اسماعیل بخشی و خانم سپیده قلیان که در تجمع کارگران و در میان صفوف مردم و خانواده های کارگران حضور داشته در بازداشت هستند.
ما متذکر میشویم که اعتصاب، تجمع، اعتراض و تشکل یابی از حقوق بدیهی، قانونی و انسانی کارگران است و این موارد، هم در قانون اساسی تضمین شده است و هم در قوانین بین المللی که جمهوری اسلامی ایران متعهد به رعایت آن است.
دولت ایران که خود عضو سازمان جهانی کار است و هر ساله به این سازمان گزارشاتی در باب سرکوب کارگران و فعالین کارگری میدهد به خوبی میداند که مطابق مقاوله نامه های ۹٨ و ٨۷ سازمان جهانی کار باید از کارگرانی که دست به ایجاد تشکلات مستقل میزند حمایت کند نه اینکه آنها را زندانی کرده و تحت تعقیب قضایی قرار دهد.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، ضمن همراهی کامل با اعتصاب و اعتراضات کارگران هفت تپه تا کسب دستمزدها و سایر مطالبات معوقه و خلع ید از بخش خصوصی و بازگرداندن شرکت به بخش دولتی، از همه ی کارگران در هفت تپه، کارگران و تشکلات مستقل کارگری در ایران، رسانه ها و نهادهای بین المللی کارگری میخواهد که برای اجرای فوری و بی قید و شرط منع تعقیب قضایی و مختومه کردن کامل پرونده هایی که برای کارگرانی که در روزهای اخیر آزاد شده اند، همچنین به طور جد و با تمام توان برای آزادی همکارمان، اسماعیل بخشی و نیز خانم سپیده قلیان که برای همدلی با ما کارگران بازداشت شده است، از هیچ تلاشی فروگذار نکنند.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید