وضعیت درمان زندانیان آسیب‌دیده درگیری در زندان رجایی‌شهر در هاله‌ای از ابهام

۱۰ مرداد ۱۳۹۷
برگرفته از سایت رادیوزمانه
به دنبال درگیری روز یک‌شنبه ۷ مرداد در زندان رجایی‌شهر کرج روند درمان آسیب‌دیدگان این واقعه همچنان به شکلی غیرعادی پیش می‌رود و برخی از آنان به حال خود رها شده‌اند.
زندان گوهردشت (رجایی شهر). عکس: آرشیو
یک منبع نزدیک به این زندانیان به زمانه خبر داده است که سعید شیرزاد پس از این حادثه به بیمارستان منتقل شده و در بیمارستان، به ماموران همراه او اعلام شده است هزینه گچ و آتل دست این زندانی سیاسی -علی‌رغم اینکه اورژانسی اعزام شده- باید از سوی زندانی یا همراهانش پرداخت شود و شب را در بیمارستان بستری باشد. ماموران اما به این بهانه که چنین مجوزی ندارند مانع ادامه درمان سعید شیرزاد شده‌اند و او را بدون درمان شکستگی کتفش و صرفا با دادن یک کتف بند و پانسمان، همان شب از بیمارستان به زندان بازگردانده‌اند.
سعید شیرزاد کماکان بدون درمان شکستگی در زندان است و با وجود درخواست پزشک برای اعزام مجدد و گچ گرفتگی دست او، مسئولان زندان از اعزام دوباره‌اش به بیمارستان خودداری می‌کنند.
به دنبال درگیری زندانیانی که از آنها با عنوان «زندانی داعشی» یاد می‌شود، با شماری از زندانیان سیاسی بند ۴ سالن ۱۰ زندان رجایی‌شهر لقمان مرادی و هوشنگ رضایی نیز به بهداری زندان منتقل می‌شوند.
بر اساس گزارش‌های منتشر شده در بهداری زندان گلوی مجروح هوشنگ رضایی پانسمان شده و به بند بازگردانده می‌شود و پزشک بهداری با توجه به شکستگی کتف راست سعید شیرزاد و مچ پای راست لقمان مرادی، دستور اعزام اورژانسی آنان به بیمارستان مدنی را صادر می‌کند. مسئولان زندان اما با وجود نظر پزشک بهداری از اعزام لقمان مرادی در همان غروب روز یک‌شنبه به بیمارستان خودداری می‌کنند. با ادامه اعتراض زندانیان به عدم رسیدگی به وضعیت زندانیان مجروح، او در نهایت صبح روز دوشنبه ۸ مرداد به بیمارستان اعزام می‌شود: ‌ «در بیمارستان پای لقمان مرادی را گچ گرفته و آتل بسته‌اند و او عصر روز دوشنبه به زندان بازگردانده شده است.»
ماجرای درگیری روز یک‌شنبه در زندان رجایی‌شهر به ۸ ماه قبل و زمانی برمی‌گردد که ۴ نفر از «زندانیان داعشی»، به فرعی نزدیک بند ۴ سالن ۱۰ منتقل شدند. این انتقال پس از آن صورت گرفت که این ۴ نفر سایر همبندیان داعشی خود را که همگی در سالنی مجزا از سایر زندانیان نگهداری می‌شوند تکفیر کردند و بارها با آنان درگیر ‌شدند.
به گفته زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر، مسئولان زندان به عمد ساعت هواخوری این ۴ زندانی داعشی را با زندانی‌های سیاسی همزمان کرده و همین ملاقات ناخواسته روزانه موجب شده است افراد در طول این مدت بارها زندانیان سیاسی را آزار داده و به مرگ تهدید کنند: «در همین مدت یکی از زندانیان سالن ۱۰ که احتمالا سابقه عضویت در نهادی نظامی را دارد و به اتهام جاسوسی زندانی و محکوم شده است به این ۴ زندانی داعشی نزدیک شده و درخواست کرده به فرعی آنان منتقل شده و با آنان همبند شود.»
گفته می‌شود در روز درگیری این زندانی متهم به جاسوسی همراه با زندانیان داعشی به زندانیان سیاسی حمله‌ور شده است و در کتک زدن و مصدوم کردن آنان فعال بوده است.
پس از این درگیری ۳ نفر از داعشی‌ها به انفرادی منتقل شده و هنوز در انفرادی نگهداری می‌شوند و زندانی متهم به جاسوسی هم به درخواست خود به فرعی داعشی‌ها منتقل شده است.
با انتشار خبر درگیری در زندان رجایی‌شهر، تعدادی از خانواده‌های زندانیان سیاسی سالن ۱۰ برای اطلاع از وضعیت بستگان‌شان به دفتر رستمی، دادیار مستقر در دادسرای اوین مراجعه کرده و به این وضعیت اعتراض کرده‌اند اما با انکار دادیار رستمی مواجه شده‌اند.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید