گزارش کمیته پیگیری بازداشت‌های۹۶ در مورد بازداشت شدگان شهر تهران و موضوع قرصهای توزیع شده در زندان اوین

برگرفته از سایت هرانا

کمیته پیگیری بازداشت‌های۹۶، متشکل از جمعی از روزنامه نگاران و فعالان مدنی که در در خصوص بازداشت شدگان و کشته شدگان اعتراضات سراسری دیماه تحقیق می کند گزارش خود در مورد وضعیت کلی بازداشت شدگان و موضوع توزیع قرص بین بازداشت شدگان که ماحصل تحقیق میدانی و مصاحبه با شاهدان است منتشر کرد. بر اساس این گزارش بازداشت شدگان حوادث اخیر از جمله “سینا قنبری” در بازداشتگاهها مضروب شده اند همینطور به آنان بدون تجویز پزشک داروی متادون داده شده است.
به گزارش هرانا، کمیته پیگیری بازداشت‌های۹۶ علاوه بر مستند کردن بدرفتاری های صورت گرفته با بازداشت شدگان اشاره می کند سینا قنبری از بازداشت شدگان اخیر که در زندان اوین بصورت پر ابهامی جان باخت و توسط مسئولین انتظامی و قضایی به داشتن اعتیاد و خودکشی متهم شده است پیش از فوت مورد بازجویی همراه با ضرب و شتم قرار گرفته بود.

متن کامل بیانیه کمیته پیگیری بازداشت های ۹۶ را در ادامه بخوانید؛

‏نیروی انتظامی در اکثر بازداشتگاه‌ها رفتار مناسبی با بازداشت شدگان نداشته و اکثر بازداشت شدگان از فحاشی و رفتارهای زننده مامورین در زمان بازداشت و مدت زمان چند ساعته نگهداری در بازداشتگاه‌های نیروی انتظامی خبر می دهند. برخی ازبازداشت شدگان به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.
‏یکی از بازداشت شدگان که در خیابان انقلاب و پس از درگیری فیزیکی با مامورین انتظامی بازداشت شده، ساعت‌ها توسط مامورین و به تلافی درگیری در خیابان در پلیس امنیت توسط همان مامورین مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. یکی دیگر از مشکلات بازداشت شدگان در ادارات انتظامی نبود غذا برای بازداشت شدگان بوده است تا حدی که برخی از بازداشت شدگان از نخوردن غدا تا ۲۴ ساعت خبر می دهد.
ازحدود ۴۰۰ نفربازداشت شده در سه روز اول بیش از ۱۵۰ نفر درخواست داروهایی مرتبط با اعتیاد را داشته‌اند که طبق قوانین زندان، این داروها می بایست با بررسی و تایید پزشک در اختیار زندانیان قرار می‌گرفت، امامسئولین زندان صرفا با اظهار بازداشت‌شدگان قرص متادون در اختیار آنها قرار داده‌اند.
‏طبق قوانین سازمان زندان‌ها این داروها باید با دستور پزشک و در حضور مامورین زندان مصرف شود، اما متاسفانه با قصور مامور زندان و با درخواست زندانیان در اختیار آنها گذاشته شده است.‏ با آنکه در شب اول حداقل نام مصرف کنندگان در دفاتر ثبت میشد اما از شب دوم حتی بدون ثبت نام مصرف کننده تعداد زیادی قرص متادون در اختیار بازداشت شدگان قرار گرفته است. ‏
به نحوی که برخی از بازداشت شدگان که سابقه اعتیاد نیز نداشته‌اند به عنوان آرام بخش و یا موارد مشابه از این قرص استفاده کرده‌اند که طبیعتا باعث ناراحتی و آزارشان شده است.
‏برخی از بازداشت شدگان نیز اعلام داشته‌اند که در روزهایی که در بند قرنطینه به سر می‌بردند جهت بازجویی به بخش‌هایی از اوین منتقل شده‌اند که در آنجا مورد خشونت فیزیکی و کلامی قرار گرفته‌اند.
‏به گواه دو تن از شاهدان عینی سینا قنبری روز پنج شنبه و دو روز قبل از مرگ جهت بازجویی فراخوانده می‌شود که بعد از بازداشت با آنکه از روحیه خوبی برخوردار بوده است اما با شوخی به هم اتاقی‌هایش می‌گوید که خانه تکانی داشته‌اند به نحوی که برخی از بخش‌های بدنش به شدت کبود بوده است.
‏پیکر سینا قنبری صبح روز شنبه ۱۵ دی ماه در حالی که کیسه زباله به دور گردنش بسته شده بود در کف سرویس بهداشتی قرنطینه زندان اوین توسط زندانیانی که وظیفه نظافت را داشته‌اند پیدا می‌شود
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید