پنجاه و چهار روزگذشت؛ تاخیر در صدور رای و تداوم اعتصاب آتنا دائمی

برگرفته از سایت هرانا

فاطمه (آتنا) دائمی، زندانی محبوس در بند نسوان (زنان) زندان اوین، در حالی پنجاه و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر می گذارد که قاضی شعبه تجدیدنظر کماکان به صدور حکم اقدام نکرده است، صدور حکمی که در صورت تبرئه میتواند پایان اعتصاب غذای اعتراضی خانم دائمی را رقم بزند. معده خانم دائمی در حال حاضر قادر به نوشین و جذب کامل آب نیست. خانم دائمی پس از محکومیت خواهرانش به حبس تعلیقی با درخواست «اعلام و ابلاغ برائت آنان» از ۱۹ فروردین ماه اقدام به اعتصاب غذای اعتراضی نموده است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه ۹ خردادماه ۱۳۹۶، فاطمه (آتنا) دائمی در حالی پنجاه و چهارمین روز اعتصاب غذای اعتراضی خود را پشت سر گذاشت که همچنان مسئولین زندان اوین از اعزام وی به بیمارستان خودداری می کنند. وی که از حالت تهوع مدام و مشکل در نوشیدن آب رنج می برد بر اساس آخرین اطلاعات ثبت شده در روزهای گذشته، در مدت اعتصاب بیش از ۱۷ کیلوگرم از وزن خود را از دست داده و افت بسیار شدید فشار خون نیز دارد.
گفتنی است روز شنبه ۶ خردادماه ۱۳۹۶، دادگاه تجدید نظر خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) در شعبه ۴۸ تجدیدنظر استان به ریاست قاضی میراحمدی برگزار شد.
خانم دائمی پس از دادگاه گفته است “اعتصاب را تا دادگاه ادامه میدهم و تا صدور حکم تبرئه دست از اعتصاب غذا برنخواهم کشید”.
پیش تر شعبه ۱۱۶۲ مجتمع قضایی قدس تهران، هر یک از خواهران دائمی (آتنا، انسیه و هانیه) را به سه ماه و یک روز حبس محکوم کرد. بر اساس این حکم، محکومیت انسیه و هانیه دائمی به مدت یک سال تعلیق شده  است.
علاقمندان و افرادی که وضعیت آتنا دائمی را با نگرانی دنبال می کنند این امیدواری را دارند که با صدور رای تبرئه در این پرونده، خانم دائمی نیز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان دهد تا از صدمات جبران ناپذیر این وضعیت بیش از پیش جلوگیری شود. با این حال تاخیر در صدور و ابلاغ رای زمینه تداوم اعتصاب خانم دائمی را رقم زده و این نگرانی نیز وجود دارد که با فرارسیدن روزهای تعطیل این بلاتکلیفی ادامه یابد.
آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌ و‌ نهم مهرماه سال ۱۳۹۳، بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی ها به بند زنان زندان اوین منتقل شد.
این زندانی پس از چندین بار به تعویق افتادن جلسه دادگاه نهایتا در تاریخ ٢٣ اسفندماه ٩٣، در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران با حضور وکیل خود و دیگر متهمین این پرونده به نام‌های امید علی شناس، ئاسو رستمی و علی نوری مورد محاکمه قرار گرفت. وی به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز، به اتهام «تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، توهین به رهبری، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و اختفای ادله جرم» به ۱۴ سال زندان محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال حبس تقلیل یافت.
سازمان عفوبین الملل طی روزهای گذشته با انتشار بیانیه ای گفت “وضعیت جسمانی مدافع حقوق زنان آتنا دائمی بسیار وخیم شده است. او به دنبال اعتصاب غذا به شدت بیمار شده است و بدنش پس زدن آب را آغاز کرده است. علارغم هشدار پزشکان، مقامات همچنان از اعزام او به یمارستانی خارج از زندان برای بهرهگیری از خدمات درمانی مناسب خودداری میکنند. آتنا دائمی زندانی عقدیتی است.” این سازمان خواستار اقدام فوری و رسیدگی به وضعیت این زندانی شد.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید