انجمن پزشکی جهانی: ایران به عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان پایان دهد

برگرفته از سایت هرانا

روز گذشته انجمن پزشکی جهانی درکنار دیگر سازمانهای مربوط به اخلاق پزشکی و حقوق بشری، در بیانیه مطبوعاتی خود از مقامات ایران خواست به محرومیت زندانیان سیاسی از خدمات پزشکی به عنوان نوعی تنبیه در زندان های ایران از جمله زندان رجایی شهر کرج پایان دهند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در نامه ای مشترک، رئیس انجمن پزشکی جهانی، دکتر کتان دسای، خطاب به آیت الله لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران نوشته است: “بی تفاوتی عمدی مسئولان زندان نسبت به احتیاجات پزشکی زندانیان؛ مخالفت با اعزام زندانیان به شدت بیمار به بیمارستان های خارج از زندان؛ دوره های طولانی مدت قطع آبگرم برای شستشو و حمام؛ فضای ناکافی؛ تهویه ضعیف؛ شرایط غیر بهداشتی؛ هجوم حشرات به آشپزخانه؛ عدم تمیزی کافی وسایل و جیره کم و بی کیفیت غذایی، چنین شرایطی زندانیان را در معرض خطر عفونت و دچار شدن به بیماری های مختلف پوستی و تنفسی قرار می دهد.”

دکتر دسای و دیگر امضا کنندکان این نامه که از اعضای «فدارسیون بین المللی سلامت و سازمان های حقوق بشری، کمیته پزشکان اروپا و شورای بین المللی بازپروی قربانیان شکنجه» هستند، همچنین در مورد ضرب و شتم سیستماتیک زندانیان توسط نگهبانان زندان، مورد توهین لفظی و جنسی قرار دادن آنها، به ویژه هنگام انتقال این زندانیان به بیمارستان و دادگاه، اعتراض کردند.

در ادامه این نامه آمده است: “ما شدیدا نگران این وضعیت هستیم که در آن از مراقبت های پزشکی کافی ممانعت بعمل می آید در حالی که این یکی از حقوق مسلم تحت قوانین بین المللی است و در زمان زندان نبایستی تحت تاثیر قرار بگیرد. ممانعت از دسترسی به خدمات پزشکی می تواند نوعی بدرفتاری، شکنجه یا دیگر رفتارهای عیرانسانی، ظالمانه یا اهانت آمیز باشد که به روشنی تحت قوانین بین المللی حقوق بشر ممنوع است.”
 امضا کنندگان این نامه به حکومت جمهوری اسلامی ایران یادآوری کردند که آنها میثاق و قوانین بین المللی شامل حق دسترسی هر فرد به بهترین خدمات پزشکی استاندارد را امضا کرده اند و این تعهد شامل زندانیان نیز می باشد و نبایستی این افراد تحت تبعیض قرار بگیرند.”
دکتر سای و همکارانش از مقامات ایران خواستند به عدم دسترسی خدمات پزشکی پایان داده و زندانیان را از شکنجه و رفتار نادرست، محافظت کنند. اطمینان دهند که با آنان به طور انسانی رفتار می شود و اجازه نظارت و بازرسی در این مورد را بدهند.
درپایان، این نهادهای بین المللی از ایران خواستند اطمینان دهد که تصمیمات رسیدگی پزشکی در خارج از زندان و ضرورت آزادی در چارچوب پزشکی تنها توسط متخصصان مسئول پزشکی گرفته می شود و این تصمیمات توسط مقامات غیرپزشکی رد یا نادیده گرفته نمی شود.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید