در روز جهانی حقوق بشر: کشف گور دسته جمعی در تبریز


 


https://www.facebook.com/lddhi.fidh/posts/1165458183491448

روز شنبه ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ (۲۰ آذر ۱۳۹۵) ماموران شهرداری در حال حفاری فاضلاب در محله ۴۰ متری تبریز، یک گور دسته جمعی پیدا کردند. بر خلاف ادعای فرماندار تبریز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی پس از انجام کارشناسی‌های باستان‌شناسان این اداره، در گفت‌وگو با ایسنا احتمال تاریخی بودن این گور دسته‌جمعی را رد کرد (www.isna.ir/news/95092112765/). بنابراین، این گور دسته جمعی مربوط به دوران معاصر است.
مسؤولان جمهوری اسلامی باید به پرسش‌های بی‌شماری پاسخ بدهند، از جمله: در این گور چه کسانی دفن شده‌اند؟ مبارزان دهه‌ی ۱۳۶۰؟‌ نام و مشخصات دقیق آنها چیست؟‌ گورهای دیگر کجاست؟ چه کسانی در این گورها دفن شده‌اند؟ آمران و عاملان این فاجعه و فجایع مشابه چه کسانی هستند؟‌ ...
نوار آقای منتظری در گفت‌وگو با مسؤولان کشتار زندان‌ها در سال ۱۳۶۷، پاسخ‌های مسؤولان در آن نوار و واکنش‌های مسؤولان آن جنایت‌ها (همچون وزیر «دادگستری» پورمحمدی، رئیسی...) و دیگر دولت‌مردان در پی انتشار نوار و پذیرش ارتکاب جنایت‌های علیه بشریت، یک بار دیگر ضرورت مبرم آشکار شدن کامل حقیقت، تحقیق و پیگرد مستقل را به نمایش می‌گذارد. تمامی مسؤولان این جنایت‌ها و جنایت‌های دیگر دیریازود باید با عدالت روبرو شوند.  

فیلم کشف گور دسته‌جمعی و باقی‌مانده‌های اجساد را در اینجا ببینید:
http://cdn.yjc.ir/files/fa/news/1395/9/21/5550753_970.mp4
 
 

 
 
-------------------------------------------
League for the Defence of Human Rights in Iran (LDDHI) - FIDH member 
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر)ـ

فیس بوک  http://www.facebook.com/lddhi.fidh 
E-mail: lddhi(at)fidh.org یا lddhi.fidh(at)gmail.com 
Twitter: @fidh_fa 
Youtube: https://www.youtube.com/c/LDDHIFIDH
 
صفحه ایرانِ فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر
 
FIDH's Iran page
 
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید