وخامت حال صادقی، مرادپور و شریعتی، سه تن از زندانیان اعتصابی

برگرفته از سایت هرانا


آرش صادقی در شصت و سومین، مرتضی مرادپور در شصت و دومین و علی شریعتی در پنجاه و پنجمین روز در اعتصاب غذای اعتراضی در زندان های اوین و تبریز با وضع «وخیم» جسمانی نگهداری می شوند. هر سه این زندانیان مطالبه اجرای قانون را دارند با اینحال علیرغم وضعیت نگران کننده آنان، مسئولان مربوطه هیچ اقدام جدی برای رسیدگی به وضع آنان نداشته اند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آرش صادقی در شصت و سومین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود در بند ۸ زندان اوین از روز گذشته به دفعات «خون و لخته های خون» بالا آورده است.

آقای صادقی شب گذشته در اثر افت فشار شدید (۸ روی ۴)، تپش قلب و تنگی نفس شدید به صورت اورژانسی به بهداری منتقل شد. اما به دلیل خودداری از دریافت سرم به بیمارستان منتقل نشد و دوباره به بند بازگردانده شد. در ساعت های بعد از بازگشت از بهداری و روز جاری نیز آقای صادقی بازهم «خون و لخته های خون» بالا آورده است.

پزشکان بهداری به آرش صادقی به دلیل تپش قلب شدید “پروپانول” تزریق کرده بودند که سبب وخیم شدن حال وی و حالت تهوع و بالا آوردن شدید لخته خون شده است.
پزشکان به وی توصیه کرده اند که حتما باید سرم تراپی انجام دهد و به بیمارستان منتقل شود، اما آرش صادقی با تزریق سرم مخالفت کرده و با همان وضعیت وخیم به بند بازگردانده شد.
آرش صادقی که شصت و سومین روز از اعتصاب غذای خود را پشت سرگذاشته، از مشکلات افت فشار، تپش قلب و تنگی نفس شدید، کاهش وزن شدید ( ۱۹کیلو) و لاغری مفرط، بالا آوردن لخته خون، بریده بریده گفتن کلمات، مشکلات معده و کلیه، پوسته پوسته شدن پوست بدن، بی خوابی، حالت تهوع رنج می برد که همگی از عوارض اعتصاب غذاست. همچنین با بالا بودن غلظت خون او، خطر سکته قلبی این زندانی را تهدید می کند.

از زندان تبریز نیز گزارش می رسد حال عمومی مرتضی مرادپور در شصت و دومین روز از اعتصاب غذا رو به وخامت است.

روز گذشته، شنبه ۴ دی ماه، والدین و برادر مرتضی مرادپور، طی ملاقاتی کابینی با وی گفتگو کردند.
مرتضی مرادپور در این ملاقات که در شصت و یکیمین روز اعتصاب غذایش انجام شد، از ضعف شدید جسمانی و افت شدید فشار، کاهش ملموس و نامنظم بودن ضربان قلب خود خبر داده است.
مرتضی مرادپور در این ملاقات تاکید کرده است که در طی چند روز گذشته، مسئولین قضایی و زندان تبریز تلاش زیادی کرده‌اند تا با وعده‌هایی مبنی بر این که در صورت توقف اعتصاب غذا به درخواست او با حسن‌نیت رسیدگی خواهد شد. این زندانی سیاسی گفته است:  “با توجه به این که به قول و قرارهای این مسئولین اعتماد ندارم، گفته‌ام تا زمانی که به درخواستم ترتیب اثر داده نشود، اعتصاب غذای خود را متوقف نخواهم کرد.”
پس از این ملاقات کابینی، «معصومه امانی» مادر مرتضی مرادپور با «جعفر فاضل‌نیا» قاضی ناظر زندان نیز دیدار کرده است.
در این دیدار، فاضل‌نیا، گفته است “از وی بخواهید تا اعتصاب غذای خود را متوقف کند و من قول می‌دهم که «رای باز»، مرخصی، ترتیب انتقال به بیمارستان را دهم و از هر کار دیگری که از دستم برآید، برای سلامتی و بهبود وضعیت مرتضی دریغ نکنم.”
معصومه امانی مادر مرتضی مرادپور، در پاسخ این درخواست با اشاره به عدم اعتماد مرتضی به وعده‌های مسئولین قضایی و زندان، پاسخ داده: “مرتضی مصرانه می‌گوید تا زمانی که به درخواست وی ترتیب اثر داده نشود، اعتصاب غذای خود را متوقف نخواهد کرد.”
مرتضی مرادپور خواستار اجرای ماده‌ی ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مبنی بر تجمیع جرایم بوده که منجر به آزادی‌اش می‌شود.

علی شریعتی که در پنجاه و پنجمین روز از اعتصاب غذای اعتراضی خود با تماس تلفنی بسیار محدود در بهداری زندان اوین نگهداری می شود، شب گذشته درپی وخامت حالش به بیمارستان منتقل شد اما به دلیل خودداری از دریافت درمان، روز جاری به بهداری زندان بازگردانده شد.

درحالی که وزن آقای شریعتی با کاهش هجده کیلویی به ۵۵ کیلوگرم رسیده، قند خون وی ۴۰ ثبت شده است.
یک منبع نزدیک به خانواده شریعتی با بیان اینکه علی شریعتی توان چندانی برای حرکت و راه رفتن ندارد، در مورد اینکه ایا خانواده وی موفق به ملاقات وی در بیمارستان شده اند یا خیر، به گزارشگر هرانا توضیح داد: “شب گذشته به خانواده علی اجازه ملاقات نداده بودند. آنها بسیار نگران تا نیمه های شب پشت درب بیمارستان منتظر مانده بودند. اما امروز با وساطت پزشکان بیمارستان و پیش از انتقالش به زندان موفق به ملاقات شده بودند.”
اعتصاب غذای حسن رستگاری در بیست و دومین روز در سلول انفرادی در زندان مرکزی ارومیه، سعید شیرزاد هفدهمین روز در زندان رجایی شهر کرج و همچنین مهدی کوخیان و کریم چایچیان در پنجمین روز در زندان مراغه، همچنان ادامه دارد هر چند از جزئیات پزشکی و وضعیت جسمانی آنان اطلاع دقیقی در دست نیست.
Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید