خشم و اندوه در ایران؛ فراخوان به اعتصاب در کردستان

 

اعدام چهار زندانی دلاور کرد محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی در سحرگاه شوم روز دوشنبه ۹ بهمن، کمتر از یک هفته بعد از اعدام محمد قبادلو و فرهاد سلیمی، ایران را در بهت و خشم و حیرت فرو برده است. هر چند به دلیل شدت سرکوب و وحشی گری بی پایان حکومت اعدام، مردم نمی توانند به خیابان ها بیایند و خشم و اندوه خود را در آن جا فریاد بزنند، اما افکار عمومی قاطعانه این اعدام ها را محکوم و از حکومت اعلام نفرت می کند. بی تردید جامعه ی ایران هیچگاه تا کنون چنین یک پارچه مخالفت خود را با اعدام و موج اعدام ها اعلام نکرده است. از زندانیان سیاسی تا فعالین اجتماعی و مدنی، هنرمندان، روشنفکران و نویسندگان، احزاب سیاسی، تشکل های مدنی و دموکراتیک، همه علیه اعدام می نویسند.

کردستان که بار دیگر سینه اش سرخ شده است، به دلیل موقعیت ویژه ی خود در تدارک اعتصاب تازه ای در پاسخ به اعدام چهار نفر از فرزندان خود است. موج حمایت ها از این اعتصاب اما سراسری است و به کردستان محدود نمانده است.

پوسترهای فراخوان اعتصاب فردا ده بهمن به طور گسترده ای در شبکه های اجتماعی و برخی نقاط در شهرهای کردستان انتشار یافته است.

هفت سازمان مدافع حقوق بشر که اخبار کردستان را پوشش می دهند در بیانیه‌ای مشترک از مردم کُردستان درخواست کرده‌اند روز سه‌شنبه ۱۰ بهمن‌ماه با برگزاری یک اعتصاب عمومی اجرای حکم اعدام چهار زندانی سیاسی کُرد به نام‌های محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی را محکوم کنند.

سازمان جهانی کورد؛ سازمان حقوق بشر هانا؛ سازمان حقوق بشر هەنگاو؛ سازمان حقوق بشر کوردپا؛ کمپین دفاع از چهار زندانی سیاسی کورد؛ کوردستان تریبونال و مرکز حقوق بشر زاگرس در بیانیه ای مشترک نوشته اند:

اعدام‌ها در کُردستان چنان شتاب گرفتە‌اند و ماشین سرکوب جمهوری اسلامی ایران چنان گستاخانە جوانان این سرزمین را درو می‌کند گویی طناب‌دار و زور عریان را برای مجازات دستەجمعی مردم کُردستان و کشتن آزادی و آزادگی و آزادیخواهی و آزادیخواهان ابزار نمودە است. در آخرین مورد، متاسفانه صبح امروز چهار زندانی سیاسی کُرد اعدام شدند و حکم اعدام شش نفر دیگر از زندانیان سیاسی و مذهبی کُرد در دیوان عالی مورد تائید قرار گرفته و احتمال اجرای احکام آنها در روزهای پیش‌رو بالقوه است.

در این اطلاعیه امده است: ما جمعی از فعالان و سازمان‌های مدافع حقوق بشر، از تمامی اقشار جامعه کُردستان می‌خواهیم روز سه‌شنبه هفتە جاری، با پیوستن به یک اعتصاب عمومی و سراسری، اعتراض خود را نسبت به این روند غیرانسانی و ضد حقوق بشری نشان دهند. 

به گفته ی امضاکنندگان این بیانیه هدف از این اعتصاب، نه تنها نشان دادن مخالفت با اعدام‌ بلکه جلب توجه ملی و بین‌المللی به وضعیت نگران‌کننده حقوق بشر در کُردستان و پایان دادن بە حکم اعدام است.

سازمان های فوق از تمامی احزاب سیاسی کردستان، سازمان‌های مدنی، نهادهای حقوق بشری و وجدان‌های بیدار در سراسر جهان دعوت کرده اند پشتیبانی خود را از این اعتصاب، اعلام و و فعالانە، صدای مردم کُردستان در مبارزه برای عدالت و حقوق انسانی باشند.

یکی از فراخوان های اعتصاب

جمعی از فعالین سیاسی و مدنی شهرهای نقده، پیرانشهر، سردشت و اشنویه در اعلامیه ای که در این مناطق دست به دست می شود با نام «هرگز اعدام نکنید! اعدام قتل عمد حکومتی است» نوشته اند.

حکم اعدام در هر جای جهان تحقیر بشریت متمدن است، مسخ انسانیت است.
اعدام جز ابزاری برای سرکوب و ارعاب نیست و مردم ما تاکنون نشان دادەاند کە هر روز بیش از پیش علیە این حکم ضد انسانی، علیه بی عدالتی، علیه سرکوب و اختناق تمام قد ایستادەاند و تا پای جان برای زندگی مبارزە خواهند کرد.

در این بیانیه آمده است: ما نیز اعلام میداریم بە فراخوان اعتصاب سراسری در حمایت از لغو مجازات اعدام و در محکومیت اعدامهای اخیر در روز سەشنبە ١٠ بهمن خواهیم پیوست. از مردم کردستان و همشهریان خود میخواهیم با پیوستن به این اعتصاب در کنار خانوادە جانباختگان و جنبش علیه اعدام قرار بگیرند و یک بار دیگر اتحاد خود را به رخ دژخیم بکشند. چرا که قدرتمندترین سلاح ما همانا اتحاد و همبستگی ماست.
اعتصاب میکنیم و خیابانها را به تسخیر خود در میاوریم.

همزمان با پخش خبر اعتصاب عمومی در کردستان، احزاب سیاسی در سرتاسر کشور به حمایت از این اعتصاب برخاسته اند.

شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست ضمن محکوم کردن این اعمال جنایتکارانە رژیم، از همه انسان های مبارز و حق طلب  در سراسر ایران، خواسته است علیە این جنایت رژیم اسلامی به هر شکل ممکن به اعتراض برخیزند.  این شورا اعلام کرده خود را همراه همه نهادها و تشکل های مدنی، دانشجویی و دادخواه و کمیته های محلات در کردستان که فراخوان اعتراض و اعتصاب عمومی داده اند، می داند  و بر این باور است که تنها راە متوقف کردن ماشین آدمکشی رژیم اسلامی، اعتراض عمومی و متحدانه همه ما است. 

کومه له (سازمان کردستان حزب کمونیست ایران) ضمن محکوم کردن اعدام زندانیان سیاسی محسن مظلوم، محمد فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی و اعلام همدردی عمیق با خانواده آنها از همه مردم آزاده کردستان خواسته است هماهنگ و متحد و یکپارچه در اعتصاب عمومی روز سه شنبه ١٠ بهمن ماه که از جانب جمعی از جوانان انقلابی، فعالان جنبش دانشجویی، فعالین اجتماعی و نهادهای مدافع حقوق بشر فراخوان داده شده است شرکت نمایند. کومه له تاکید کرده است: لازم است مراسم خاکسپاری این عزیزان را به همایش های توده ای در اعتراض به این جنایت جمهوری اسلامی تبدیل کنیم.

حزب چپ ایران با اعلام انزجار از جنایت رژیم در اعدام این مبارزان سیاسی، به خانواده و بستگان یاران گرانقدر: محسن مظلوم، محمد(هژیر) فرامرزی، وفا آذربار و پژمان فاتحی، همچنین کمیته مرکزی حزب کومه‌له کردستان ایران، صمیمانه تسلیت گفته و اعلام کرده است: از هر حرکتی که در خدمت آزادی و علیه استبداد حاکم در داخل و خارج کشور شکل گیرد، حمایت کرده و به سهم خود می‌کوشیم آن‌را تقویت نمائیم. در این راستا از فراخوانی که برای اعتصاب  عمومی در اعتراض به اعدام، در روز سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ توسط نهادهای مدنی و احزاب سیاسی در کردستان اعلام شده است، پشتیبانی می‌کنیم و  از هم‌وطنان خود می خواهیم به هر طریق ممکن این اعتراضات را تقویت کنند.

سازمان کارگران انقلابی ایران(راه کارگر)  و حزب کمونیست ایران در بیانیه ی مشترکی تاکید کرده اند: ما از اعتصاب عمومی فردا سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۲ برابر با  ۳۰ ژانویه ۲۰۲۴ که از سوی سازمانهای مدنی و حقوق بشری کردستان در اعتراض به این اعدام های جنایتکارانه فراخوان داده شده، پشتیبانی می کنیم و از همه مردم کردستان و سراسر ایران می خواهیم که فعالانه به این اعتصاب بپیوندند و با این حرکت خود صدای دادخواهی مردم ایران را به گوش جهانیان برسانند و همزمان پیام قاطعانه روشنی به جمهوری اسلامی بدهند که این مردم بیش از این به رژیم اجازه نخواهند داد که این چنین بدون پروا به جان عزیزان در بندشان تعرض کند.

حزب کمونیست کارگری نیز مردم کردستان را به اعتصایی سراسری و قدرتمند علیه اعدام فرا خوانده و نوشته است. مردم کردستان تجربه گرانبهایی از اعتصاب علیه اعدام و جنایت‌های جمهوری اسلامی دارند و اینبار نیز با اعتصاب قدرتمند خود پاسخ دندان‌شکنی به حکومت اعدام و جنایت خواهند داد.

موج این حمایت ها که از عصر دوشنبه آغاز شده، کماکان ادامه دارد

Tags:

مادران پارک لاله ایران

خواهان لغو مجازات اعدام و کشتار انسانها به هر شکلی هستیم. خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی هستیم. خواهان محاکمه عادلانه و علنی آمران و عاملان تمامی جنایت های صورت گرفته توسط حکومت جمهوری اسلامی از ابتدای تشکیل آن هستیم.

0 نظر

دیدگاه تان را وارد کنید